Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα σχεδιασμού.


 

Recommended Posts

spy1551, από ότι ξέρω, τα ολόσωμα ζυγώματα μεταβλητής διατομής παρουσιάζουν προβλήματα στην σεισμική συμπεριφορά. Οι Γερμανοί το επέλεξαν γιατί δεν έχουν σεισμούς. Νομίζω ότι καλύτερη λύση για την Ελλάδα είναι ολόσωμο ζύγωμα σταθερής διατομής ή δικτυωτό ζύγωμα. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο στοιχείο να παραθέσεις? γιατί είναι ενδιαφέρουσα η παρατήρηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει, αλλά μπορεί να ισοσταθμίστεί το πρόσθετο κόστος κατασκευής από το ενδεχόμενο μικρότερο βάρος;

'Οσο για του ελέγχους είναι πιο σύνθετοι. Ο στρεπτοκαμπτικός γίνεται με τον αναλυτικό τρόπο που αναφέρεται στον ec3.Δε ξέρω αν έχει υιοθετηθεί από κάποιο πρόγραμμα

Ναι, και εμένα αυτή είναι η απορία μου σχετικά με το κόστος,που φυσικά για να απαντηθεί πρέπει να έχουμε συγκεντρωμένα δεδομένα, και κάθε περίπτση είναι διαφορετική.

Πάντως, αν παίζει , πρέπει να είναι για μεγάλα ανοίγματα σε συνδυασμό με <<κακά>> εδάφη.

Σχετικά με τους ελέγχους ευστάθειας μια αξιόπιστη λύση είναι με ανάλυση λυγισμού με πεπερασμένα στοιχεία (για μερακλήδες)

αυτά............

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνει χαλυβδόφυλλο, οι ήλοι (πολύ σωστά) πως συγκολλούνται/καρφώνονται επάνω στις δοκούς?

 

Αυτό το site μπορεί να σε βοηθήσει:

 

http://www.rlsd.com/ > Technical Data/Downloads

Link to comment
Share on other sites

από ότι ξέρω, τα ολόσωμα ζυγώματα μεταβλητής διατομής παρουσιάζουν προβλήματα στην σεισμική συμπεριφορά.

 

αυτό πως το δικαιολογείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Έχω το εξής θέμα:

Σε ισόγειο κτίσμα μήκους 30,70μ (30,70χ16,00), με τμήμα υπογείου 10,80*5,50 που έχει μήκος 10,80μ κατά μήκος της μεγάλης πλευράς του κτίσματος,

συνίσταται να γίνει αρμός στο 10,80μ, ώστε να αποφευχθεί ανισοσταθμία στη θεμελίωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.