Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσβεση Παγίων Μηχανικών-Ελ. Επαγγελματιών


Recommended Posts

ΕΔΩ το ειδα.

 

Εκτος και αν το Νομος λεει αλλα.

 

 

Ν4172. Αρθρο 24, παρ 7

 

§7. Το ποσό της απόσβεσης δεν δύναται να υπερβεί το κόστος κτήσης ή κατασκευής, περιλαμβανομένου του κόστους βελτίωσης, ανανέωσης και ανακατασκευής, καθώς και αποκατάστασης του περιβάλλοντος. Εάν η αποσβέσιμη αξία ενός περιουσιακού στοιχείου της επιχείρησης είναι μικρότερη από χίλια πεντακόσια (1.500) ευρώ, το εν λόγω στοιχείο μπορεί να αποσβεστεί εξ ολοκλήρου μέσα στο φορολογικό έτος που αποκτήθηκε το περιουσιακό στοιχείο. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών μπορεί να αναπροσαρμόζεται το ποσό που ορίζεται στο προηγούμενο εδάφιο μία φορά ανά πέντε έτη, με βάση τα κατάλληλα στοιχεία που δημοσιεύονται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛ.ΣΤΑΤ.).

 

Απο αυτο καταλαβαινω οτι και τα λογισμικα μπορουν να αποσβεστουν εφαπαξ, εφοσον η αξια τους ειναι κατω απο 1500Ε.

Σωστα?

Καλως ανεφερα οτι ο λογιστης μου ειπε πατατα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Λογισμικο καθαρης αξιας 1450Ε.

Μπορει να αποσβεστει 100% στο ετος αποκτησης?

 

Ο λογιστης επιμενει οτι τα λογισμικα δεν μπορουν. :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Καλησπέρα και από μένα. Πρόσφατα, στον ΟΑΕΔ, μία υπέυθυνη προγράμματος επιδότησης μου είπε οτι πρέπει να έχω μητρώο παγίων. Εγώ της είπα

οτι έχω καταχωρημένα πάγια και αποσβέσεις στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου εσόδων-εξόδων, και ηλεκτρονικά σε αρχείο excel, αλλά μου είπε

οτι κάνω λάθος. Το ίδιο μου είπε και υπάλληλος στη ΔΟΥ. Είναι δυνατόν?Ισχύει κάτι τέτοιο?

Και κάτι ακόμα...αν αγοράσω πάγιο και το επιστρέψω πίσω (δηλαδή καταχωρίσω ΤΔΑ και Πιστωτικό μετά), το καταχωρώ στο μητρώο παγίων κτλ?Πώς αντιμετωπίζεται?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Πρόσφατα, στον ΟΑΕΔ, μία υπέυθυνη προγράμματος επιδότησης μου είπε οτι πρέπει να έχω μητρώο παγίων. Εγώ της είπα

οτι έχω καταχωρημένα πάγια και αποσβέσεις στις τελευταίες σελίδες του βιβλίου εσόδων-εξόδων, και ηλεκτρονικά σε αρχείο excel, αλλά μου είπε

οτι κάνω λάθος. Το ίδιο μου είπε και υπάλληλος στη ΔΟΥ. Είναι δυνατόν?Ισχύει κάτι τέτοιο?

Και κάτι ακόμα...αν αγοράσω πάγιο και το επιστρέψω πίσω (δηλαδή καταχωρίσω ΤΔΑ και Πιστωτικό μετά), το καταχωρώ στο μητρώο παγίων κτλ?Πώς αντιμετωπίζεται?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Aπό όσο μπορω να καταλάβω , μητρωο παγιων εχετε .

Αν επιστραφει το παγιο δε θα καταχωρηθεί στο μητρωο παγιων ΑΝ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Διαφορετικά θα το περάσετε με αρνητικό πρόσημο προκειμένου να μηδενιστει αλγεβρικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Δεν το διατύπωσα σωστά, μου είπαν να πάω να αγοράσω βιβλίο με τίτλο "μητρώο παγίων". Τους είπα 

οτι τα πάγια τα καταγράφω σε ειδικό σημείο στις τελευταίες σελίδες του θεωρημένου βιβλίου ΕΣ-ΕΞ και ο υπάλληλος στον κώδικα στη ΔΟΥ μου είπε

οτι δεν μπορώ να τα έχω ενωμένα σε ένα βιβλίο και τα 2, και πρέπει να αγορασω ειδικό βιβλίο.

 

Όσον αφορά την αγορά και επιστροφή παγίου, είπατε οτι σε περίπτωση που γίνει στο επόμενο φορολογικό έτος από αυτό της αγοράς, θα το περάσω στο

μητρώο παγίων 2 φορές (μία κανονικά και μία με αρνητικό πρόσημο), για να μηδενιστεί, σωστά κατάλαβα?

 

Και κάτι τελευταίο..σε πάγια με καθαρή αξία <1500 ευρώ, μπορεί να γίνει 100% απόσβεση. Δεν παίζουν ρόλο οι μήνες της χρήσης, σωστά?(αν πχ αγοράστηκε αύγουστο, να βάλουμε 4/12*αξία)

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο..σε πάγια με καθαρή αξία <1500 ευρώ, μπορεί να γίνει 100% απόσβεση. Δεν παίζουν ρόλο οι μήνες της χρήσης, σωστά?(αν πχ αγοράστηκε αύγουστο, να βάλουμε 4/12*αξία)

 

 

Γι'αυτο θα σου απαντησω σιγουρα.

Οπως το γραφεις θα παει: "αγοράστηκε αύγουστο, να βάλουμε 4/12*αξία"

Το επομενο ετος θα αποσβεστει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Είναι 100% σίγουρο αυτό; Γιατί εδώ και χρόνια, έκανα λάθος και όταν είχε συντελεστή απόσβεσης 100%, δεν υπολόγιζα

μήνες χρήσης, άλλα έκανα απόσβεση σε όλο το ποσό, ανεξάρτητα του πότε αγοράστηκε. Μία βοήθεια παρακαλώ. Τώρα τι κάνω?

 

Διάβασα ότι "Πάγια στοιχεία των οποίων η αξία κτήσης του καθενός είναι μέχρι χίλια διακόσια (1.500) ευρώ, μπορούν να αποσβεσθούν εξ ολοκλήρου μέσα στη χρήση κατά την οποία αυτά χρησιμοποιήθηκαν ή τέθηκαν σε λειτουργία". Στην περίπτωσή μου, τέθηκε σε λειτουργία τον Αύγουστο και έτσι

κατάλαβα οτι μπορώ να αποσβέσω το 100% της αξίας του μέσα στη χρήση που τέθηκε σε λειτουργία, μη λαμβάνοντας υπ ΄όψιν τον μήνα αγοράς του.

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Είναι 100% σίγουρο αυτό; Γιατί εδώ και χρόνια, έκανα λάθος και όταν είχε συντελεστή απόσβεσης 100%, δεν υπολόγιζα

μήνες χρήσης, άλλα έκανα απόσβεση σε όλο το ποσό, ανεξάρτητα του πότε αγοράστηκε. Μία βοήθεια παρακαλώ. Τώρα τι κάνω?

 

 

Oταν ο συντελεστής αποσβέσεως είναι 100% τι μήνες να υπολογισετε ?

Και μια ώρα να δουλεψε το πάγιο αυτό μέσα στην υποψη χρονιά θα αποσβεσθεί πλήρως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδευεις βρε Σωτηρη.

Αρα και 29/12 να ειναι αγορα αποσβενεται ολο το παγιο, την ιδια χρονια?

 

Τουλαχιστον στο λογισμικο που χρησιμοποιει ο λογιστης μου, δεν το υπολογιζει ετσι.

Το παει με τους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.