Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεβητοστάσιο αερίου σε υπόγειο ή σε δώμα;


Περικλής_91

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω αν τίθεται θέμα γοκ αν τοποθετηθουν μποιλερ ζνχ στην ταράτσα μιας πολυκατοικίας για το καθε διαμέρισμα;

τι τύπο μονάδας ΦΑ επιλέγεται; Υπαρχει κάποιο ΦΕΚ που να εξαιρει για ζνχ τοποθέτηση μποιλερ αεριου στο δώμα;

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Το εάν το ζεστό νερό που παράγεται στο boiler, προορίζεται να θερμάνει ζεστό νερό χρήσης ή προορίζεται να θερμάνει χώρους, δεν νομίζω να αλλάζει την κατάσταση.

 

Ως εκ τούτου, το ερώτημα είναι ισοδύναμο με το αν επιτρέπεται λέβητας αερίου στο δώμα.

 

Ισως το μέγεθος του λέβητα (κάτω από .. (δεν θυμάμαι) 22 kW; ) πάιζει ρόλο στο αν επιτρέπεται λέβητας αερίου στο δώμα ή όχι.

 

Μιλάς για κλειστό χώρο στο δώμα (λεβητοστάσιο; ) ή για επίτοιχο λέβητα; Ή για κάτι άλλο (απλώς εναλλάκτη) χωρίς καυστήρα αερίου;

Link to comment
Share on other sites

Το λεβητοστάσιο στο δώμα δε μετράει στο συντελεστή δόμησης??

 

Νομίζω ότι μετράει... θες περίπου 7-8 τετραγωνικά..αν είναι έτσι τι συζητάμε?

 

 

Επίσης αν βάλεις επίτοιχους λέβητες στους εξώστες προσοχή - πρέπει να φαίνονται στα αρχιτεκτονικά σχέδια και να προσέξεις που και με ποιο τρόπο θα τα τοποθετήσεις ώστε να μην έχεις προβλήματα με την ΕΠΑΕ .Μου έχει τύχει να ζητηθεί να προσμετρηθούν στο συντελεστή δόμησης ο χώρος που καταλαμβάνουν οι επίτοιχοι λέβητες.

 

Επίσης προσοχή με κάτι "καινοτομίες" του τύπου "όλα τα επίτοιχα σε συστοιχία στο δώμα" γιατί μπορεί τέτοιες λύσεις να σκαλώσουν στην πολεοδομία (τώρα νομίζω σκαλώνουν και στην ΕΠΑ Αττικής - μόνο για ΖΝΧ.

 

Μια λύση μπορεί να είναι οι επίτοιχοι λέβητες μέσα στα σπίτια, αλλά αυτό πρέπει να το αποφασίσει ο ιδιοκτήτης αν το θέλει, δυστυχώς υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι αγοραστές που δεν το θέλουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για συνολική εγκατεστημένη ισχύ >50KW απαιτείται λεβητοστάσιο. Άρα θες ένα λεβητοστάσιο στο δώμα. Μήπως τότε έχεις πρόβλημα με το ύψος?

Οι όροφοι είναι τυπικοί?

Αν είναι, με μια καπνοδόχο και εξωτερικα επίτοιχα καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

ζητάει την απαιτούμενη κατανάλωση (kcal/h). Πώς θα κσέρω ε΄γω την απαιτούμενη κατανάλωση αν δεν κάνω μελέτη απωλειών;

 

Παιδιά το θέμα είναι απλό.Τα πάντα ξεκινάνε με την μελέτη θερμικών απωλειών ωστέ να υπολογίσεις τις θερμικές ανάγκες του κτιρίου,και όλα τα υπόλοιπα έπονται.δεν καταλαβαίνω γιατι θέλεις να την αποφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.