Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκυρόδεμα από ιαματικό νερό?


 

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ LEO!

 

καποιοι παντως μπερδεψαν τη θεωρια με την πραξη καθως δε ρωτησα τι συμβαινει στην πραξη. φανταζομαι οτι οταν ηταν φοιτητες ολο και καποιους τετοιους καθηγητες θα ειχαν.. και μπορει το θεμα να μην ειναι σοβαρο (ουτε για εμενα ειναι) αλλα απο τη στιγμη που μια λαθος απαντηση εχει αντικτυπο σε εξαμηνο - εχει καποια σημασια

 

 

καποιοι καταλαβαν - καποιοι οχι

 

ευχαριστω παντως!

 

κι αν καποιοι θεωρουν τοσο ηλιθια μια τετοια ερωτηση μπορουν απλα να μην τη διαβασουν ή απλα να μην απαντησουν... η ειρωνεια δε χρειαζεται..

 

 

Λοιπόν, να προσθέσω και εγώ κάτι άλλο : νομίζω ότι το νερό με περιεκτικότητα σε NaCl (αλάτι) εκτός του ότι προκαλεί οξείδωση στους οπλισμούς, μπορεί να δημιουργήσει και κρυστάλλωση αλάτων. Δηλαδή : εγκλωβίζεται μέσα στο πολύ μικρό πορώδες του σκυροδέματος (το οποίο λόγω μικρού πορώδους δεν αναπνέει, δηλαδή η ταχύτητα εισαγωγής δεν είναι στα ίδια επίπεδα με την ταχύτητα εξάτμισης), κρυσταλλώνεται και προκαλεί διάρρηξη του "ιστού" λόγω ανάπτυξης μηχανικών τάσεων μεγαλύτερων της αντοχής (όπου ιστός, το δίκτυο του πορώδους). Συνήθως λύση σε αυτά, μπορούν να δώσουν κάποιες ουσίες τύπου αερακτικών κλπ (Νομίζω πάντα - μπορεί να λέω και μ@λ@κίες - μπαρντόν).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jcr190, σε περίπτωση που αναφέρεσαι στο δικό μου σχόλιο, θα ήθελα πω ότι μπορεί αυτό να είναι δοσμένο χιουμοριστικά, αλλά σε καμία περίπτωση (σε βεβαιώνω) δεν είναι ειρωνικό προς το θέμα της συζήτησης και το ερώτημά σου.

 

Εαν μάλιστα ενδιαφέρει και η προσωπική μου γνώμη, το θεωρώ απόλυτα "πρακτικό" και όχι απλά "θεωρητικό".

 

Άλλωστε λόγω ηλικίας (40+) έχω έντονες τις μνήμες από την κατάρευση του ξενοδοχείου στο Λουτράκι στο σεισμό του 1981, που ίσως, λέω ίσως να ήταν αποτέλεσμα μιας ταχύτερης, από το κανονικό, "γήρανσης" της κατασκευής...

 

Πάντως συγγνώμη εάν ένιωσες ότι σε πρόσβαλα και συγγνώμη στους admin για το ημι - "offtopic". Ίσα - ίσα το σχόλιό μου είχε σκοπό να δώσει μια πρακτική πτυχή στο θέμα... :???:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΚΤΣ

 

 

4.4.2. Θαλασσινό νερό δεν θα χρησιμοποιείται για παρασκευή οπλισμένου σκυροδέματος, εκτός αν αυτό καθίσταται αναπόφευκτο από την έλλειψη κατάλληλου νερού και επιτρέπεται από τη φύση του έργου. Η χρήση του θαλασσινού νερού θα πρέπει να προβλέπεται στη Σύμβαση του έργου η οποία απαραίτητα θα περιγράφει τα αναγκαία πρόσθετα μέτρα που θα πρέπει να ληφθούν σε τέτοιες περιπτώσεις ( π.χ. χρήση ειδικών χαλύβων, είδος τσιμέντου, αύξηση της επικάλυψης κλπ.) Η σύμφωνα με τα παραπάνω χρήση θαλασσινού νερού θα εγκρίνεται από την αρμόδια ελέγχουσα Δημόσια Αρχή.

4.4.3. Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση θαλασσινού νερού για την παρασκευή προεντεταμένου σκυροδέματος.

4.4.4. Θαλασσινό νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την παρασκευή φέροντος άοπλου σκυροδέματος μόνον εφόσον η απαιτούμενη αντοχή αυξηθεί κατά 15%.

 

 

Το έβαλα εδώ καθώς αναφερθήκαμε παραπάνω σε θαλασσινο νερό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.