Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Παρόδια στοά σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση.


vbeli

Recommended Posts

Παιδιά έχω μια ερώτηση. Έχω ένα οικόπεδο 580τμ πάνω στην πλαγιά ενός βουνού. Όταν πήγαμε με τον μηχανικό να βγάλουμε άδεια οικοδομής μας είπαν απο την πολεοδομία ότι στην περιοχή μας υπήρχαν στοές αλλά καταργήθηκαν. όταν ο φάκελος της άδειας πήγε στο σχέδιο πόλεως μας τον γύρησαν πίσω γιατί λεει ότι στο συγκεκριμένο οικόπεδο δεν έχουν καταργηθεί οι στοές. Eγώ θέλω ένα σπίτι 120τμ η υψομετρική διαφορά από το πάνω μέρος του οικοπέδου μέχρι το κάτω είναι 12μ. Τί είδους στοά να γίνει; γιατί μας έχουν βάλει στοές περιμετρικά του οικοπέδου. Έιναι δυνατόν να φτιάξω στοά με ύψος 5,20μ όταν απο το κάτω μέρος του οικοπέδου θα πάει στα 17μ ύψος. Τί να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σοβαρό θέμα, δεν σας συνιστώ να συνεχίσετε εδώ... Προχωρείστε κανονικά μέσω των υπηρεσιών, βρείτε (ο μηχανικός σας εννοώ) γραπτά τι ισχύει και τί όχι, και μετά δείτε τι ενστάσεις μπορεί να γίνουν...

Δυστυχώς είναι να μη μπλέξεις με αυτούς τους ανεύθυνους των υπηρεσιών... Για κάντε τους αυτή την ερώτηση για τα 17μ ύψος να δούμε τι θα απαντήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Τί είδους στοά να γίνει; γιατί μας έχουν βάλει στοές περιμετρικά του οικοπέδου. Έιναι δυνατόν να φτιάξω στοά με ύψος 5,20μ όταν απο το κάτω μέρος του οικοπέδου θα πάει στα 17μ ύψος. Τί να κάνω;

είσαι βέβαιος πως τα λες σωστά;;;; αυτό με περιμετρική στοά πρώτη φορά το ακούω

Link to comment
Share on other sites

είσαι βέβαιος πως τα λες σωστά;;;; αυτό με περιμετρική στοά πρώτη φορά το ακούω

 

και εγώ τρελάθηκα όταν το ακουσα. Το οικόπεδο έχει γυρω - γύρω στοά. Και να σκεφτείς ότι έχει μεγάλη κλίση. Είναι να τρελένεται κανείς ή όχι; εν το μεταξύ έχω πληρώσει περίπου 4.000,00€ για τον φάκελο της άδειας στην Εθνική Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ακουγονται φυσιολογικα αυτα και καθε σχολιο γεννα απειρα ερωτηματα και προφανως, αφού δεν ξερουμε ολο το θεμα.

 

γραφετε οτι πηγατε στην πολεοδομια με τον μηχανικο. Ο μηχανικος αυτος τι λεει? Και αν δεν ειστε ευχαριστημενος απο τον μηχανικο σας, αναζητηστε αλλον.

 

Εδω, χωρις να δουμε σχεδια και ΦΕΚ που απαιτούνται (αν απαιτουνται οπως τα λετε - που αμφιβαλλω) οι στοες, τι να σας πουμε. Συμμεριζομαστε την απορια σας αλλα χωρις να εχουμε καταλαβει και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδιά ο μηχανικός είναι μια χαρά. Το παιδί (Είναι νέος σε ηλικία) τρελάθηκε δεν το πιστευε. Οσο για τον δρόμο δέν έχει γυρω - γύρω. Απο την πάνω πλευρά έχει Δρόμο (Στο σχέδιο πόλεως ασχετα αν στην πραγματικοτητα δέν μπορεί να ανέβει αυτοκίνητο) απο κάτω είναι κάτι σαν κοινόχρηστος χώρος και απο τα πλαϊνα συνωρέυει με άλλα οικόπεδα. Θα κοιτάξω να βρώ το διάγραμμα να το σκανάρω.

Link to comment
Share on other sites

στοα εγω ξέρω μόνο επι του προσώπου του οικοπέδου σε δρόμο.

 

στα ορια με ομορα προβλεπονται αλλα πραγματα, οχι στοες.

 

ανεβαστε κατι πιο συγκεκριμενο μήπως και καταλαβουμε αν προκειται περι παρανοησης δικης σας ή κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.