Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για γονική παροχή


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για μεταβίβαση ενός οικοπέδου ή ενός αγροτεμάχιου με γονική παροχή είναι απαραίτητη η σύνταξη τοπογραφικού, και αν ναι αν απαιτείται κάτι επιπλέον να δηλώσω.

Η νομοθεσία που έχω βρει είναι η παρακάτω και αναφέρεται σε μεταβίβαση με πώληση

(άρθρο 5 ν. 651/1977, άρθρο 3 ν. 1078/1980).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έψαξες να δεις αν υπάρχει συναφές θέμα.....

 

Τέλος πάντων, άποψή μου είναι πως ναι ώστε να είναι σαφές και το εμβαδό και οι πολεοδομικές του ιδιότητες. Εγώ στέκομαι στο "μεταβίβαση" και όχι στον τρόπο μεταβίβασης (γονική ή πώληση ή κληρονομιά).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GRTOPO υπάρχουν συναφή θέματα, σχετικά με μεταβίβαση, γι' αυτά βρήκα υλικά, απλώς εγω στέκομαι στο θέμα της γονικής παροχής, δηλ. στον τρόπο της μεταβίβασης, και αν ο τρόπος αυτός απαιτεί κάποια άλλα στοιχεία σε σχέση με την αγοραπωλησία, μιας και η νομοθεσία που σου αναφέρω αναφέρεται σε αγορά.

 

Έψαξα για το θέμα αυτό να ξέρεις....

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση

 

Φιλικά topeng

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε topeng

έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα στο φόρουμ

ένα τοπογραφικό διάγραμμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον για πάρα πολλόυς λόγους

παράδειγμα

1. νέα μεταβίβαση -πώληση

2. δήλωση στο Εθνικό κτηματολόγιο η σε πράξη εφαρμογής

3. σε δικαστική υπόθεση

4. σε οικοδομική άδεια

5. στην εφορία

κ.ο.κ

κατά την γνώμη μου θα πρέπει να είναι πλήρες με όλες τις απαιτούμενες δηλώσεις-βεβαιώσεις-εγκρίσεις ,όρους δόμησης και να αναφέρει ακριβώς τον χρόνο σύνταξής του

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.