Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Καταγγελία από την πολεοδομία


tasos82

Recommended Posts

καταρχήν χαιρετίζω το φόρουμ...

επειδή είμαι άσχετος σε τέτοια θέματα ήθελα να ρωτήσω καποιες πληροφορίες.

πριν κανά μήνα κάναμε μια ανακαίνιση στο σπίτι όπου ρίξαμε ένα μικρό τοιχο που χώριζε τη κουζίνα με το χολ.Επίσης αλλάξαμε πλακάκια στο δάπεδο σε αυτά τα δυο δωμάτια. Καποιος καλός γείτονας ενοχλήθηκε και μας έκανε καταγγελία στη πολεοδομία. Ηρθε μια μέρα μια κυριά απο τη πολεοδομία να δεί τι έργα γίνανε και μας είπε να βγάλουμε οικοδομική άδεια εντός 30 ημερών. Πέρα του ότι το βρίσκω ακραίο γιατί ολοι ρίχνουν τοιχους χωρις να βγάζουν αδεια, ενημερώθηκα ότι για να βγάλει ένας μηχανικός άδεια είναι αρκετό το κόστος. Καποιος μου είπε να βγάλω άδεια μικρής κλίμακος που είναι δωρεάν. Με καλύπτει σε αυτή τη περίπτωση; γιατί το έγγραφο που ήρθε από την αστυνομία αναφέρει για υποβολή οικοδομικής άδειας...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε,

 

"Πέρα του ότι το βρίσκω ακραίο γιατί ολοι ρίχνουν τοιχους χωρις να βγάζουν αδεια"

 

αλήθεια ε? ακραιο....

 

με την ιδια λογική θα έπρεπε να μην έχουμε αδεια για το τιποτα....

 

το κοστος ειναι μηδαμινό μπροστά στο κόστος όλςν αυτών που ανέφερες

 

οσο για την ενόχληση τησ γειτόνισας κατι θα έκανες δεν μπορεί ξαφνικά να ήρθε και να σου έφερε την πολεοδομία.

( αν είχες άδεια και ήσουν και ενταξει στο ωράριο εργασιών δεν θα είχες κανενα προβλημα τωρα)

 

 

\η μικρής κλίμακας που αναφέρεισ σε καλύπτει σε αυτήν την περίπτωση διότι και αυτή ειναι μια οικοδομική αδεια

 

 

 

χάρης

 

 

υ.γ η μικρής κλίμακας άδεια δεν ειναι δωρεαν.

καλό θα ήταν να ρωτήσεις έναν μηχανικό να σου πει ακριβώς πόσο κοστίζει

Link to comment
Share on other sites

...Πέρα του ότι το βρίσκω ακραίο γιατί ολοι ρίχνουν τοιχους χωρις να βγάζουν αδεια...

 

Ακραίο? Γιατί? Επειδή όλοι αυτοί παρανομούν και δε βρίσκεται κάποιος να τους καταγγείλει? Πάσης είδους οικοδομικές εργασίες απαιτούν έγκριση από Πολεοδομία!

 

...Καποιος μου είπε να βγάλω άδεια μικρής κλίμακος που είναι δωρεάν. Με καλύπτει σε αυτή τη περίπτωση; γιατί το έγγραφο που ήρθε από την αστυνομία αναφέρει για υποβολή οικοδομικής άδειας...

 

Η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (ή αλλιώς έγκριση εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας) καλύπτει εργασίες του τύπου που αναφέρατε. Που δεν επηρεάζουν το φέροντα οργανισμό ή ανοίγματα ή κάθετες/οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Αλλά δωρεάν? Εσείς δουλεύετε τσάμπα? Το κόστος είναι πράγματι μικρότερο από μια κανονική άδεια αλλά όχι και δωρεάν - εξαρτάται από τις εργασίες που έγιναν και το συνολικό προϋπολογισμό. Θα μου πείτε ''η δουλειά έγινε και το μόνο που θα κάνει ο μηχανικός είναι να τρέξει λίγο και να βάλει υπογραφές''. Αλλά ο χρόνος είναι χρήμα. Και η υπογραφή πληρώνεται.

 

Πρέπει να σέβεστε το χώρο που σας σκεπάζει και σας προστατεύει. Αυτήν την άθλια νεοελληνική συμπεριφορά τα-κάνω-μόνος-μου-για-να-μου-βγουν-οικονομικά την επόμενη φορά μην την ακολουθήσετε. Για το καλό το δικό σας και των παιδιών σας πρωτίστως.

 

 

υ.γ. με πρόλαβε ο συνάδελφος (απάντησε όταν έγραφα).

Link to comment
Share on other sites

Σας είπα ότι δε γνωρίζω καθόλου από τέτοια θέματα και ανέφερα ότι μου είπαν καποιοι μηχανικοί. Οτι δηλαδή μια άδεια απο μηχανικό θα κοστίσει 1.500 ευρώ ( σχεδόν τόσο στοίχησαν οι εργασίες). Δε θέλω να βγάλω άδεια τσαμπα αλλά όχι και 1500 ευρώ.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απόλα για να ρίξεις ένα τοίχο (ή και να προσθέσεις) καλό είναι να έχεις συμβουλευτεί μηχανικό, είναι διαφορετικό ο τοίχος να ακουμπάει σε άλλη τοιχοποιία και διαφορετικό σε υποστύλωμα.

Για το ότι οι περισσότεροι δεν βγάζουν άδεια στα είπαν σωστά οι προηγούμενοι...

Όσον αφορά το κόστος δυστυχώς δεν είναι εύκολο να σου πει κάποιος τιμή μέσω ενός forum. Το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με διάφορους μηχανικούς στην περιοχή σου και να επιλέξεις το καλύτερο χωρίς βιασυνη.

Link to comment
Share on other sites

αν μηχανικός σου είπε οτι η μικρής κλίμακας ειναι δωρεαν τότε δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του στην πολεοδομία.

επίσης αν τα ενδεικτικά 1500 ευρώ που αναφέρεις σου φαίνονται πολλά τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

δηλαδη πρέπει να πληρώσεισ με όσα σου αρεσει να πληρώσεισ ή όσο πρέπει?

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.