Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή Thin Film?


BP_NTUA

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, σύντομα προχωρώ στην κατασκευή ενός φωτοβολταϊκού πάρκου 100kw (5*20kw) και βρίσκομαι στη φάση αναζήτησης φωτοβολταϊκών πάνελ. Με αφορμή λοιπόν αυτό θα ήθελα να ρωτήσω ποια τεχνολογία προτείνεται ως καλύτερη για τα πάνελ (πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή thin film ) .Ρωτάω καθώς βλέποντας τις αποδόσεις διαπίστωσα πως οι αποδόσεις του thin film είναι οι χαμηλότερες αλλά συζητώντας με κάποιον μηχανολόγο μου ανέφερε πως τα thin film αν δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα χώρου είναι προτιμότερα καθώς είναι αποδοτικότερα για το φάσμα φωτός του ελληνικού χώρου και λειτουργούν και σε σκίαση.Ποια η αποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

Συμερίζομαι τις αναζητήσεις σου αλλά δώσε μου τα φώτα σου επί του συγκεκριμένου ή καμιά ιδέα για μεγαλύτερες αποδόσεις (όχι tracker όμως ότι κινείται το πληρώνεις )

 

────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου εξηγήσεις που βασίζεις αυτή την επιλογή?

 

Κανείς καμία ιδέα, Πιστευω η επιλογη του τύπου του φωτοβολταϊκού πάνελ είναι καθοριστική για την απόδοση του φωτοβολταϊκού πάρκου.

Link to comment
Share on other sites

Συμερίζομαι τις αναζητήσεις σου αλλά δώσε μου τα φώτα σου επί του συγκεκριμένου ή καμιά ιδέα για μεγαλύτερες αποδόσεις (όχι tracker όμως ότι κινείται το πληρώνεις )

 

Γιατι οχι trackers BP_NTUA? Πόσο να κοστίζουν? Σου δίνου 40% παραπανω αποδωση, απλά θα πρέπει να τα παρακαλουθείς συνέχεις.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

thin film αν εχεις αφθονο χώρο, έχει καλύτερο θερμοκρασιακό συντελεστή ισχύος, δηλαδή για αυξηση της θερμοκρασιας εχει μικροτερη μειωση της ισχυος εξοδου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σύντομα προχωρώ στην κατασκευή ενός φωτοβολταϊκού πάρκου 100kw (5*20kw) και βρίσκομαι στη φάση αναζήτησης φωτοβολταϊκών πάνελ. Με αφορμή λοιπόν αυτό θα ήθελα να ρωτήσω ποια τεχνολογία προτείνεται ως καλύτερη για τα πάνελ (πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή thin film ) .Ρωτάω καθώς βλέποντας τις αποδόσεις διαπίστωσα πως οι αποδόσεις του thin film είναι οι χαμηλότερες αλλά συζητώντας με κάποιον μηχανολόγο μου ανέφερε πως τα thin film αν δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα χώρου είναι προτιμότερα καθώς είναι αποδοτικότερα για το φάσμα φωτός του ελληνικού χώρου και λειτουργούν και σε σκίαση.Ποια η αποψή σας?

 

Όπως ίσως σου πουν και άλλοι συνάδελφοι, το άμορφο συμπεριφέρεται καλύτερα στις μεγαλύτερες θερμοκρασίες απ'ότι τα κρυσταλλικά καθώς και στην παροδική σκίαση (συννεφιά) όπου εκμεταλλεύται περισσότερο και την διάχυτη ακτινοβολία.

Θέλει περισσότερο χώρο, περισσότερες βάσεις (σε υλικά), συγκεκριμένους μετατροπείς (με γαλβ.απομόνωση), γείωση στο θετικό πόλο κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστευώ πως οι διαφορές ως προς τις τελικές αποδόσεις δεν είναι σημαντικές. Τα thin film βασίζονται στην αμερικανική νοοτροπία τις δέσμευσης εκτάσεων μεγαλύτερων συγκριτικά με τους άλλους δύο τύπους πανέλων. Βασικά από μια μικρή έρευνα διαπίστωσα πως το μεγαλύτερο ποσοστό των παραγωγών πάνελ παρασκευάζει μονοκρυσταλλικα ή πολυκρυσταλλικά πάνελ. Είναι αίσθηση μου ή ισχύει πως τα thin film βρίσκονται σε πρωταρχικό στάδιο με ότι αυτό συνεπάγεται ως πρός την αξιοπιστία?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το production cost των thin films είναι αρκετά υψηλότερο απο τα κρυσταλλικά, επίσης είναι αρκετά νεώτερο σαν τεχνολογία, και εγώ πάντως είμαι της άποψης αν υπάρχει ο χώρος thin film.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.