Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή Thin Film?


BP_NTUA

Recommended Posts

Κοίτα εδώ πως έχουν ακριβώς τα πράγματα.

 

Εδώ είναι κυρίως θέμα κύρους εταιρίας. Το να καφετίσουν τα πάνελ είναι θέμα εγγύησης προϊόντος κατ αρχήν. Υπάρχουν όργανα που μετρούν την απόδοση, αλλά επειδή είναι και θέμα συνθηκών, οι οποίες σπάνια επιτυγχάνονται στη φύση έως ποτέ, μπορείς να το μετρήσεις σε εργαστήριο. Πρακτικά στηρίζεσαι στη σοβαρότατη επιστήμη που λέγεται Στατιστική και αν το πάρκο σου πέσει σε παραγόμενη ενέργεια κατά 20% πρακτικά σημαίνει περίπου 20% πτώση ισχύος. Το αν χάνεις από κάποιον inverter περισσότερα, δηλαδή έχεις εντοπισμένο πρόβλημα, τότε τσεκάρεις inverter και πάνελ ανά string.

Είναι ένας από τους πολλούς λόγους που προτιμόνται οι πολλοί μικροί inverter παρά οι λίγοι κεντρικοί.

 

Στην πράξη είναι πολύ εύκολο να υποψιαστείς τι συμβαίνει στο πάρκο σου με αρκετή λεπτομέρεια μέσω της τηλε-εποπτείας. kostan δεν έχεις καθόλου δίκιο περί αντικατάστασης των πανελ. ΚΑΙ πάνελ ΚΑΙ inverter έχουν ήδη αντικατασταθεί για λεπτομέρειες και συχνά για λόγους που οριακά φταίει η εταιρία ή δεν κάθεται να αποδείξει το αντίθετο. Μερικές εταιρίες στο χώρο έχουν ονοματάρα και υψηλή ποιότητα. Δε χαλάει το όνομα για 5 περιπτωσούλες το χρόνο.

 

Γενικότερα το θέμα της εγγύησης είναι μια μεγάλη απάτη. Ο Ραγιάς ακόμη Ελληνάκος κοιτάει χρόνια εγγύησης για την αξιοπιστία προϊόντος. Καμία σχέση. Marketing tool είναι η εγγύηση. Η εγγύηση έχει αξία όταν είναι εγγύηση σφάλματος. Οι σοβαρές εγγυήσεις είναι το πολύ 5ετείς σε ηλιακά προϊόντα, καυστήρες κλπ Η/Μ εξοπλισμό. Όλοι οι Γερμανοί τόσο δίνουν. Αν πάθει κάτι σημαίνει ότι είναι ελαττωματικό και θα το πάθει στα 2 χρόνια το πολύ. Αλλιώς είναι 'αθάνατο' γιατί είναι με τη σφραγίδα της τάδε μεγάλης εταιρίας. Αυτή είναι η λογική και όχι η 30ετής χρυσή εγγύηση του Έλληνα που δε θα υπάρχει καν σε 15 χρόνια για να στο αλλάξει. Έχω πολλά παραδείγματα εξαπάτησης από μεγάλες εγγυήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@pv-t solar

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και εμμέσως πλην σαφώς το ίδιο υπονοώ και εγώ. Ότι δλδ η 25ετής εγγύηση του 80% είναι καθαρά θέμα marketing. Η εγγύηση καλής λειτουργίας που είναι συνήθως μέχρι 5 έτη (εκτός από την καλύτερη εταιρεία του κόσμου που δίνει 12) σίγουρα προβλέπει την αντικατάσταση των panels για το παράδειγμα που ανέφερα προηγουμένως.

 

Ήθελα να δείξω ότι αν αυτό συμβεί ΜΕΤΑ τα 5 έτη τότε άντε να βρεις το δίκιο σου. Πρέπει να έχεις να κάνεις με μεγάλη και ΣΟΒΑΡΗ εταιρεια για να βρεις ακρη.

 

Δεν χρειάζεται βέβαια να σχολιάσω το ποιος Ελληνάκος όπως πολύ σωστά αναφέρεις θα μπει στη διαδικασία να αποταθεί σε εργαστήριο για μέτρηση.

 

Αυτά τα θέματα πιστεύω ότι εμίς ως μηχανικοί οφείλουμε να προβάλουμε.

 

Στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι το συγκριτικό πλεονέκτημα των πολλών μονοφασικών με τους κεντρικούς. Πολλοί κεντρικοί δίνουν τη δυνατότητα ελέγχου ανά string που είναι πολύ δυνατό πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν αποδοτικότητα, έλεγχος ηλεκτρονικός κλπ πολύ δυνατοί, αλλά σε πρακτικό επίπεδο : 'χάνεις' ένα βυσματάκι --> χάνεις πάνελ - χάνεις στρινγκ - χάνεις ινβέρτερ - χάνεις φάση - χάνεις το έργο (δεν μπορείς 2φασικό στην Ελλάδα).... μέχρι να αντικαταστήσεις το βυσματάκι.... αν μου έδινε η εταιρία αντικατάσταση σε μια μέρα θα έκανα 20ετή εγγύηση και μόνο τότε θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο με SC ινβέρτερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα..

 

Πρώτα από όλα και εμένα η δουλειά μου τα ΦΒ είναι και γι'αυτό επίτρεψε μου να έχω γνώμη.

 

Επικαλείσαι το επιχείρημα ότι τα thin film έχουν για 20 χρόνια εγγυημένη απόδοση και από ότι βλέπω μονος σου λες μετά ότι "ποιός θα ζει μετά από 20 χρόνια για να σου επιστρέψει τα χρήματα της εγγύησης"...

Λοιπόν αυτο-ακυρώνεσαι....

 

Δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις κόντρα στο ρεύμα απλά για να διαφοροποιηθείς... Η αγορά από μόνη της όπως πολύ καλά γνωρίζεις έχει καταλήξει ξεκάθαρα στις τεχνολογίες κρυσταλλικού πυριτίου και ειδικά από την στιγμή που η οικονομική διαφορά πλέον είναι πολύ μικρή.

 

Επιπρόσθετα στα τράκερ που στην Ελλάδα έχουν μεγάλο κομμάτι της αγοράς είναι τουλάχιστον αστείο να βάλει κάποιος thin film...Βέβαια το έχει κάνει κάποια ελληνική εταιρεία αλλά εξακολουθεί να είναι λάθος πρακτική (το έκανε έπειδη κατασκεύαζε η ίδια τα συγκεκριμμένα τρακερ).

 

Παρόλα αυτά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..όποιος θέλει να βάλει thin film ας τα βάλει και ας μας πει μετά εάν έμεινε ευχαριστημένος η όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θελω την αποψη σας για το θεμα επιλογης πανελου.

Βρισκομαι στο σταδιο του ΔΕΣΜΗΕ για ενα παρκο 100 kw με σταθερα πανελ.

Προβλημα χωρου δεν εχω.Η κρισιμη ερωτηση ειναι τι ειδους πανελ να διαλεξω για μια βελτιστη αποδοση σε χρηματα παντα.τι με συμφερει.

Ο καθενας προσπαθει οπως ειναι απολυτα φυσιολογικο να μου προτεινει το δικο του πανελ.

Ακουω πιο πολυ τα πολυκρυσταλλικα και τα thin film.Τελικα ποια εχουν καλυτερη αποδοση και ποτε?Η επενδυση θα γινει στη μεσσηνια.Μπορω να δω απο καπου μετρησεις παρκων ωστε να συγκρινω οσο γινεται τις αποδοσεις?

Τι προτεινεται εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συγνώμη, αλλά αν ξέρεις στοιχειωδώς από Φ/Β παίρνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά και διαλέγεις. Αν δεν ξέρεις, παίρνει Ηλ/γο και σου λέει...

Ένας ηλ/γος πως αποφασίζει αν στην γέφυρα που μελετάει θα βάλει C20/25 ή C40;

Στο φόρουμ υπάρχουν στοιχεία παραγωγής... κάνε αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συγνώμη, αλλά αν ξέρεις στοιχειωδώς από Φ/Β παίρνεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά και διαλέγεις. Αν δεν ξέρεις, παίρνει Ηλ/γο και σου λέει...

Ένας ηλ/γος πως αποφασίζει αν στην γέφυρα που μελετάει θα βάλει C20/25 ή C40;

Στο φόρουμ υπάρχουν στοιχεία παραγωγής... κάνε αναζήτηση.

 

Συναδελφε δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...ειναι μια ακριβη επενδυση και για να ρωταω χρειαζομαι εγκυρες αποψεις απο ατομα που εχουν πληρη ενημερωση και γνωσεις..τα τεχνικα χαρακτηριστικα δε μου λενε και πολλα.το τι θα βαλεις στο χωραφι σου εξαρταται απο σενα...η καθε εταιρεια σε προτρεπει στο δικο της πανελ.

Οποτε αν εχεις αποψη θα ηθελα να την διαβασω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση με σένα. Και εγώ προβληματίζομαι για το είδος των panel. Απο ότι κατάλαβα τα thin film θα τα επιλέξεις όταν έχεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες και νομίζω για αρκετές μέρες του χρόνου, για να πεις ότι θα είχες παραπάνω απόδοση απο ότι με τα κρυσταλλικά για "ΟΛΗ" την διάρκεια του χρόνου. Επίσης το ίδιο υσχύει και στην συνεφιά. Αρα αποφασίζεις αν για τις μέρες που έχεις συνεφιά η πολύ υψηλές θερμοκρασίες είναι καλύτερα να βάλεις thinfilm η κρυσταλλικά για καλύτερη λειτουργία για όλο τον υπόλοιπο χρόνο. Επίσης μου είπαν πως επιλέγεις thin film όταν έχεις πρόβλημα προσανατολισμού. Δηλαδή αν μπορείς να έχεις όλα τα panel με νότιο προσανατολισμό και χωρίς σκίαση τότε επιλέγεις κρυσταλλικά, και βέβαια μάλλον γνωρίζεις ότι τα thinfilm θέλουν περισσότερο χώρο εγκατάσταης. Τώρα για τα υβριδικά που λέει ο φίλος δεν γνωρίζω. Αν θέλει κάποιος μας λέει τα πλεονεκτήματα σε σχέση με τα άλλα.

ΤΟΝΙΖΩ πως είμαι και εγώ στην διαδηκασία κατασκευής πάρκου και αυτά που επισημαίνω είναι συμπεράσματα που έχω βγάλει απο διάφορες συζητήσεις. Τώρα σε σχέση με την επωνυμία,!!!! τι να πώ. Ο καθένας παρουσιάζει τα δικά του ως τα καλύτερα φυσικά. Και εγώ ακόμη ψάχνω, ααλάκλέινω στο να καταλλήξω σε εταιρεία που έχει τα δικά της πάρκα, και σε panel που έχει βάλει και η ίδια. Οσο για τις αποδόσεις, μπορείς να δεις στο sunny portal αλλά δεν είναι και τόσο ξεκάθαρα ως προς το είδος των panel αλλά θα βρεις ποια πάρκα είναι κοντά στην περιοχή σου εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να αναφέρει τα πλεονεκτήματα των μονοκρυσταλλικών σε σχέση με τα πολυκρυσταλλικά; Σε ποιές περιπτώσεις επιλέγονται τα μονοκρυσταλλικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.