Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση υποστυλωμάτων με αύξηση διατομής (RC jacket)


 

Recommended Posts

καροτα στα 40χ40 ειναι αυτοκτονια. Να σας πω τι γινεται δεν εχουν κρουσιμετρο+υπερηχο+ηλο.

 

Και κατι αλλο. Πειτε με σας παρακαλω εαν παρω 100 χιλιοστα καρωτο με 40 χιλιοστα ενανθρακωση και το παω στο ΚΕΔΕ τι τιμή θα βγάλουν? Τωρα εαν η διαφημιση παει σε μενα συγνωμη αλλα θα πρεπει να σταματησουμε να λεμε και ασπιρινη, postan διοτι η ονομασια ανηκει σε εταιρεια. Με λιγα λογια στην ειδικοτητα μου και με βαση την εμπειρια μου λεω οτι υπάρχουν καποια προτυπα που θα πρεπει να ζηταμε απο τα προιοντα. Εαν γραψω το α το β κλπ παλι θα αναφερομε σε προιοντα αναγκαστικά. Δεν μπορω να λεω εμποτιζομενος αναστολεας διαβρωσης οταν οι αγαπητοι συναδελφοι μου λενε πες εταιρεια δεν πειραζει. Σε ολα τα μηνυματα προσπαθω οπου μπορω να χρησιμοποιω προτυπα κλπ. Οταν ομως θελω να σας δειξω αποτελεσματα απο την χρηση προιοντων αναγκαστικα θα πρεπει να δωσω ονοματα. Τωρα στον παρελθον εχω γραψει και για εταιρειες στο εξωτερικό που δεν εχουμε στην Ελλάδα. Προσπαθω οσο μπορω να διατηρησω ουδετερη σταση. Απλα γιατι τις περισσοτερες φορες δεν ξερουμε και δεν εχουμε που να ρωτησουμε.

 

Βεβαια θα πρεπει να γνωριζουμε οτι σε ενανθρακωμενο σκυροδεμα ενα ενεμα μπορει να εχει καταστροφικες συνεπειες.

 

Λοιπον ρωτησα ολες τις μεγάλες εταιριες με ενεσεις. Καμια δεν ξερει και δεν πιστοποιει την ενεση σε ενανθρακωμενο σκυροδεμα χωρις αυτο να καθαριστεί πρωτα. Απλα για να γνωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή στους μαθητές-φοιτητές σας ονομάζετε προιόντα;

Τονίζω ότι δε συμφωνώ με την ονομασία προιόντων, διότι ίσως αυτό οδηγήσει στην ονομασία μελετητών, εργολάβων κλπ.

Το θέμα της διαφήμισης πάει σε όλους και είναι προσωπική άποψη, σέβομαι τις γνώσεις σας και το βαθμό σας

Link to comment
Share on other sites

Στην Αυστραλια στο Μαστερ και βεβαια και απλα δινουμε λιστα απο τις εταιρειες. Εαν βασικό που πρεπει να ξερει ενας μηχανικός ειναι τι τεχνολογιες υπάρχουν. Εαν τις ξερεις οι εταιρειες ειναι μονοδρομος. Τωρα οι εργολαβοι πως μπαινουν μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρίπτυχο πιστέυω, μελετητές-εργολάβοι και εταιρίες. Έχω δει γύρω στις 500 μελέτες ενισχύσεων.Οι μικροί μελετητές λένε βλήτρο με εποξειδική ρητίνη. Τα "ονόματα μελετητών" γράφουν επακριβώς το προιόν που θέλουν. Άρα τη καλύτερη προσφορά τη δίνει ο εργολάβος που τα έχει καλύτερα με τη συγκεκριμένη εταιρία. Γενικά το θέμα ενίσχυσης στην Ελλάδα αποτελεί άλλο ένα καρτέλ.

Στην Αυστραλία δίνετε λίστα εταιριών, όχι προιόντα, οπότε ας λέμε ρητίνη της Sika,Basf... γενικά.

Link to comment
Share on other sites

γινεται αρκετα πιο συγκεκριμενο με βαση την συσταση της ρυτινης, την δοσολογια, ιξωδες και παντα μετα απο επιθεωρηση. Τα παιδια μαθαινουν να διαβαζουν ρανταρ να υπολογιζουν τον τυπο της ρυτινης, κλπ. Για το καρτελ συμφωνω αλλα τα πραγματα αλλαζουν. Αυτο γινεται διοτι πολλοι κανουν επιλογες βασισμενες στον αερα και παντα με βαση το κοστος/κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι το καταλληλο προιον πρεπιε να λεγεται..

 

Γτ αν μου πει ενα "γεφυρα προσφυσης" ή "ανασταλτικο διαβρωσης" τρεχα γυρευε....

 

Ονομα + προδιαγραφες και ειμαστε οκ....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειναι εαν ερωτημα που το λυσαμε μιλωντας με γιατρους. Εαν υπάρχει ενα καλο φαρμακο δεν λενε την χημικη συσταση απλα το ονομα. Τωρα σαν μηχανικός θα πρεπει κατα βαση να ξερεις προιοντα. Βεβαια εχεις και τις προδιαγραφες και συγκρινεις. Το κακο δεν ειναι να λες εταιρεια αλλα να λες εταιρεια με το ζορι...........

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον περιμένουμε λεγκριση από mod... Yπομονή, θα το κάνουν.

 

Τοpap, Θεός!!!!

 

Εγώ θέλω να κάνω μια ερώτηση και κύριε Ροδόπουλε μήν πείτε αυτό που θα αντιληφθείτε):

Σε ισόγειο με υπόγειο θέλω να κάνω ενίσχυση με rc jackets. Όλα καλά στο ισόγειο. Στο υπόγειο όμως τί γίνεται;;; Πώς κατεβάζω τα κολωνοσίδερα μεχρι την θεμελίωση;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.