Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμετρήσεις-Προμετρήσεις --- Γενικά (ιδιωτικά έργα)


sundance

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω αναλάβει την προμέτρηση κάποιων κτιριακών εγκαταστάσεων, όλων των εργασιών εκσκαφές-επιχώσεις-μπετά-τοιχοποιίες...)Μπορείτε να μου πείτε κάποια πράγματα αρχικά για εκσκαφες? Εγώ στα χέρια μου έχω κατοψεις τομές όψεις και τα στατικά σχέδια. Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη οποιαδήποτε βοήθεια γιατί δεν έχω ξαναασχοληθεί με το θέμα αλλά ούτε και θέλω να χάσω την δουλειά...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Βασιλική καλησπέρα.

 

Μέσα στα σχέδια που έχεις , λογικά υπάρχει και διάγραμμα εκσκαφών . Με προσεκτική ανάγνωσή του , θα βρείς τα υψόμετρα φυσικού εδάφους καθώς και τις στάθμες του τελικού εδάφους μετά την διαμόρφωση και στη συνέχεια θα κάνεις ογκομέτρηση (μέθοδος τραπεζίων) για να βρείς τον όγκο εκσκαφών . Ανάλογα με την σύσταση του εδάφους και το ποσοστό βραχωδών , θα κατατάξεις τις εκσκαφές σε γαιώδεις - ημιβραχώδεις και βραχώδεις . Ο διαχωρισμός γίνεται γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη .

 

Περί του διαγράμματος εκσκαφών , διάβασε εδώ .

Edited by gvarth
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που απάντησες. Μιας και "πελαγωμένη" σκέφτηκα να αρχίσω από τοιχοποιίες εξωτερικές!!! Να χρησιμοποιήσω όψεις και κατόψεις? Τα μέτρα τα υπολογίζω από εκει που τελειώνει το ένα υποστύλωμα έως εκεί που ξεκινάει το άλλο?Αφαιρώ ανοίγματα μόνο >1μ πλάτους?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα και πάλι. Ελπίζω κάποιος να παρακολουθεί το συγκεκριμένο θέμα. Το ξέρω οι ερωτήσεις μου πηγαίνουν από τι μια εργασία στην άλλη αλλά προσπαθώ να μπώ κάπως στο κλίμα των προμετρήσεων.

Λοιπόν, για τα εσωτερικά επιχρίσματα τα ύψη τα παίρνω από τομές ή από όψεις. το ξέρω είναι χαζή η ερ'ωτηση αλλά εχω μπερδευτεί με τα υψόμετρα που διαβάζω στα σχέδια.........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα χέρια μου έχω κατοψεις τομές όψεις και τα στατικά σχέδια.

Όλα σχεδόν τα προγράμματα (αρχιτεκτονικά και στατικά) βγάζουν και προμετρήσεις.

Ειδικά δε σε πολλά αρχιτεκτονικά

μπορείς να ορίσεις και τιμή μονάδας για το κάθε στοιχείο που εισάγεις (τοίχο, δοκό, πλάκα, επιστρώσεις, κιγκλιδώματα, στηθαία κλπ)

ώστε στο τέλος να σου βγάζει σε αρχείο txt ή doc αναλυτική προμέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα και πάλι. Ελπίζω κάποιος να παρακολουθεί το συγκεκριμένο θέμα. Το ξέρω οι ερωτήσεις μου πηγαίνουν από τι μια εργασία στην άλλη αλλά προσπαθώ να μπώ κάπως στο κλίμα των προμετρήσεων.

Λοιπόν, για τα εσωτερικά επιχρίσματα τα ύψη τα παίρνω από τομές ή από όψεις. το ξέρω είναι χαζή η ερ'ωτηση αλλά εχω μπερδευτεί με τα υψόμετρα που διαβάζω στα σχέδια.........

 

Συναδέλφισσα , συγνώμη αλλά είσαι τελείως εκτός κλίματος . Αρχικά πρέπει να διαβάσεις με προσοχή τα σχέδια και να τα καταλάβεις . Αν το στάδιο αυτό δεν το προσέξεις , κινδυνεύεις να δώσεις στον πελάτη σου δεδομένα άκυρα και αναξιόπιστα .

 

Ούτε μία σειρά δεν κρατάς και σαν να μην έφτανε αυτό , από τις εκσκαφές μεταπηδάς στις τοιχοποιϊες . Και τώρα πάλι έχεις μπερδευτεί με τα υψόμετρα στις τομές και στις όψεις .

 

Προτείνω , είτε να ανεβάσεις κάποια σχέδια (καθαρά) ώστε να καταλάβουμε για τι συζητάμε είτε να δεις προσεκτικά το θέμα με κάποιον εμπειρότερο συνάδελφο στην περιοχή σου γιατί ήδη πελαγοδρομείς και θα τον "κρεμάσεις" τον πελάτη σου ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα υψόμετρα στα σχέδια αναφέρονται συνήθως σε τελική στάθμη μπετού (και όχι δαπέδου)... Για να κάνεις όμως τις προμετρήσεις θα χρειαστεί να μελετήσεις όλα τα σχέδια και η σειρά των προμετρήσεων είναι αυτή που ανέφεραν οι συνάδελφοι (εκσκαφές/επιχώσεις - μπετά - τοιχοποιΐες - στέγη - επιχρίσματα - χρωματισμοί κλπ).

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Brasco: Τα σχέδια τα έχω μόνο εκτυπωμένα, δηλ επί χάρτου ότι κάνω.

Skafos: Ακριβώς όπως τα λές.. Αλλά θέλω και να την κρατήσω την δουλειά, καλά κατ αποκοπη θα πληρωθω και πολύ λιγα.

Για τις εκσκαφες έχω κάτοψη διάγραμμα κάλυψης και θεμελίωση.Μπορώ με αυτά να βγάλω εκσκαφές, που να το βρώ το βάθος?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει διάγραμμα εκσκαφών τότε το βάθος θα το βρεις από την θεμελίωση. Θα πρέπει να αναφέρεται το βάθος της θεμελίωσης εκεί (θα πρέπει βέβαια να ξέρεις ότι θα είναι στο περίπου γιατί δεν μπορείς να ξέρεις την υφιστάμενη διαμόρφωση του εδάφους). Πλάτος και μήκος θα υπολογίσεις από το πλάτος και το μήκος του κτηρίου προσθέτοντας 2 μέτρα σε κάθε διεύθυνση. Αν δηλαδή το κτήριο έχει ΜxΠ 15x10 τότε το μήκος της εκσκαφής είναι 17 και το πλάτος 12. Από την θεμελίωση θα υπολογίσεις επίσης τις επιχώσεις που θα χρειαστούν για την κάλυψη των κενών ανάμεσα στα πέδιλα και περιμετρικά της θεμελίωσης. Ειλικρινά οι εκσκαφές είναι από τα πιο εύκολα τμήματα των επιμετρήσεων. Στα επιχρίσματα θα συναντήσεις πρόβλημα γιατί πρέπει να υπολογίσεις και γωνίες κλπ.

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.