Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμετρήσεις-Προμετρήσεις --- Γενικά (ιδιωτικά έργα)


sundance

Recommended Posts

Για το κτίριο που προμετρώ τώρα, λίγο τομές λίγο γεωμετρία κάτι έγινε, να δουμε με τα υπόλοιπα! Αυτό με την προσαύξηση το χρησιμοποίησα για την ώρα σαν ένα είδος επαλήθευσης...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με συνδυασμό σχεδίων και γεωμετρία γίνεται η δουλειά. Οταν έχεις τυπωμένα σχέδια δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς πάντα να βασιστείς στα σχέδια αποκλειστικά και μόνο.Στην στέγη και στις εκσκαφές έμαθα να είμαι αρκετά επιφυλακτικός, πληρώνοντας πολλές φορές αυτό που υπέγραψα βάσει σχεδίων.Για την εκσκαφή που αναφέρατε προηγουμένως ως εύκολο υπολογισμό, η τελική τιμή είναι συνάρτηση παραγόντων που μόνο με επι τόπου επίσκεψη του μηχανικού που υπογράφει την προσφορά,μπορεί να προσδιοριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ΠΡΟμετρώ, στην συνέχεια κοστολογώ, υπογράφω την προσφορά με εγγύηση και με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και χρηματικό πρόστιμο σε περίπτωση που το παραβώ,επιβλέπω και παραδίδω με το κλειδί στο χέρι.Δεν ξέρω αν συμφωνείς η διαφωνείς με όσα μόλις έγραψα και επίσης με αυτά που κρύβονται ανάμεσα τους,αλλά θα συμβούλευα τον οποιονδήποτε, στο εργοτάξιο να πηγαίνει πάντα και να μην βασίζεται μόνο σε ένα αρχικό σχέδιο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αυτό κάνω και εγώ και οπωσδήποτε χρειάζεται πέιρα και επίσκεψη επί τόπου.

Εννοείται ότι στη δουλειά μας (σε όσους από εμάς ασχολούνται και εμπορικά με την οικοδομή) δεσμευόμαστε ενίοτε με ΓΣΥ και ΕΣΥ.

Απλώς το συγκεκριμένο topic ασφορά σε απορίες συναδέλφου που έχει αναλάβει μόνο προμέτρηση και δεν θεωρώ καλό να το "διανθίσουμε" με τίποτα παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρεις Athan εγώ μόνο προμέτρηση από σχέδια έχω αναλάβει!Στην ουσία δεν θα δωθεί προσφορά, είναι κάτι σαν καταγραφεί εργασιών.

Ένα άλλο ερώτημα είναι πως μπορώ να προσεγγίσω ικανοποιητικά τον οπλισμό χωρίς να τον μετρήσω!!! Υπάρχει κάποιος τρόπος που να πλησιάζει την πραγματικότητα??

Link to comment
Share on other sites

(δεν διάβασα όλο το θέμα σου)

Αν αναφέρεσαι σε νέα οικοδομή ο οπλισμός είναι περίπου 100-120 κιλά ανά κ.μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.