Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου θα πω απλά ότι η προσπαθεια σου είναι απιστευτη!Συγχαρητήρια και απο εμένα!!!

Τώρα κατεβάζω το πρόγραμμα και έχω δύο ερωτησούλες:

Μιας και τώρα τέλειωσα τη σχολή η γνώση μου πάνω στις μελέτες είναι περιορισμένες. Τι άλλο θα πρέπει να διαβάσω για να καταλάβω τη λειτουργία του προγράμματος?Και μια ακόμα, ίσως λίγο αστεια, αλλά μιας και διαβαζα πριν για τις άδειες των προγραμματων, μπορούμε να έχουμε την πυξίδα στους υπολογιστές χωρίς να χρειάζεται κάποιο licence σε περίπτωση κάποιου ελέγχου και να το χρησιμοποιούμε κανονικά?(με original office και autocad για να μην παρεξηγηθώ)

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το πρόγραμμα μπορείς να διαβάσεις τα αρχεία βοήθειας (από το κεντρικό παράθυρο πήγαινε Διάφορα > Βοήθεια , ενώ υπάρχει επίσης και η λεγόμενη Γρήγορη βοήθεια , βάσει της οποίας σε πολλά παράθυρα υπάρχει ένα μικρό κουμπάκι με σύμβολο ένα μικρό κόκκινο ερωτηματικό , το οποίο πατώντας το οδηγήσε σε ένα άλλο παράθυρο όπου περιγράφονται τα περιεχόμενα του προηγούμενου παραθύρου .

Όσο αφορά την άδεια χρήσης του προγράμματος , δεν υπάρχει κάτι τέτοιο . Το πρόγραμμα είναι δωρεάν !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μονο ένα μεγάλο ευχαριστώ μπορώ να πω προς το παρών για τη δουλεια που κάνεις και που θα κάνεις...μακάρι όλοι μας να βάζαμε την ενέργεια μας σε τέτοιου είδους project και όλα θα ήταν καλύτερα...δεν είμαι τζαμπατζής Κύριοι απλά ένας που μόλις ξεκίνησε και ψάχνει με νύχια και με δόντια να αρπάξει μια δουλειά.Ένα μεγάλο ευχαριστώ και πάλι.Τεράστια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι , και εγώ όταν το εγκατέστησα σε Win7 δεν μπορούσα διαβάσω τα γράμματα . Εγώ το δοκίμασα σε Win7 αγγλικά , εσύ ;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε αγγλικά. Φυσικά και σε άλλο language pack εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα.

 

Αν το έγραψες εσύ τι γραμματοσειρά χρησιμοποιήσες? Ίσως αυτό να λύσει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Γραμματοσειρά ; Σε MS Sans Serif , αν και δεν νομίζω αυτό να λέει κάτι καθώς είναι η γραμματοσειρά εμφάνισης . Πιστεύω πως κάτι έχει να κάνει με την κωδικοποίηση των χαρακτήρων . Έχω ακούσει για παρόμοια προβλήματα και σε άλλα ελληνικά προγράμματα . Το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας ελληνικά Windows , όχι αλλάζοντας τα ήδη αγγλικά (το γιατί , βέβαια , δεν έχω ιδέα) . Πάντως σε Win7 αγγλικά , αυθεντικά και με όλες τις ενημερώσεις για την ελληνική γλώσσα , δεν έχω μπορέσει να το κάνω να διαβάζεται .

Από την άλλη , από την προηγούμενη Κυριακή έχει ξεκινήσει και επίσημα η "αναστύλωση" της ΠΥΞΙΔΑΣ , παιρνώντας την δηλαδή από VB6 σε VB .NET . Ωστόσω το αν θα τα καταφέρω και το πόσο θα μου πάρει είναι πράγματα που δεν μπορώ να τα προβλέψω , ωστόσω έχω αποφασήσει να το επιχειρήσω ...

 

Τροποποίηση :

Τελικά το βρήκα το σκασμένο ! Πρέπει στα locale να ορίσεις τα Ελληνικά .

 

46119260.png

 

Το περίεργο είναι πως το είχα ξαναδοκιμάσει και παλιότερα , αλλά δεν είχε αλλάξει κάτι . Υποθέτω πως πρώτα θα πρέπει να έχεις φορτωμένο και το ελληνικό πληκτρολόγιο :

 

20268703.png

 

Να και ένα δείγμα :

 

10183595.png

 

Μου αρέσαν πιο πολύ τα κλασσικά χρώματα , αλλά τι να κάνουμε και αυτά ωραία είναι !

Link to comment
Share on other sites

Στο κομμάτι της θερμομόνωσης έχει η ΠΙΞΙΔΑ πανέλα πλαγιοκάλυψης και βιομηχανικό δάπεδο?

 

edit: illiekater η θερμομόνωση είναι στο βασικό κομμάτι του προγράμματος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , πάνελα διαθέτει . Έτοιμη σύνθεση για βιομηχανικό δεν έχει , αλλά μπορείς πολύ εύκολα να δημιουγήσεις οποιαδήποτε νέα σύνθεση . Απλά προσδιορίζεις στρώσεις υλικών με πάχη , συντελεστή θερμοδιαφυγής κτλ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.