Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

α) Ναι , έχεις δίκιο , θα γράψω kcal/h . Σε λίγο θα ανεβάσω και μία ενημέρωση για ένα πρόβλημα με τα ονόματα των αυτονομιών .

β) Οι απώλειες του εκάστοτε χώρου (δωματίου δηλαδή) εξαρτάται από τι στοιχεία περιβάλεται (άκρες) . Αν αυτά είναι μονωμένα , τότε πρέπει να έχουν τον αντίστοιχο συντελεστή θερμοπερατότητας και κατεπέκταση ο χώρος έχει τις αντίστοιχες απώλειες . Φυσικά ίσως να μην κατάλαβα καλά , αν είναι πέσ'το μου .

 

Τροποποίηση :

Ανέβασα εδώ την έκδοση 4.07 :

http://www.megaupload.com/?d=MHE3OAVJ

και το αντίστοιχο βασικό πακέτο πηγών 26 :

http://www.megaupload.com/?d=9ILPGTCR

 

Η ενημέρωση αφορά τη διόρθωση ενός σφάλματος ώστε η εφαρμογή Κατανομής δαπανών να φορτώνει τα αρχεία της εφαρμογής Κεντρικής θέρμανσης (μερικές φορές αναγράφονταν ... μηδενικες τιμές ! Το πρόβλημα προκαλούταν από τις ονομασίες των αυτονομιών όταν είχαν το ίδιο όνομα ) . Αν σας είχε συμβεί κάτι τέτοιο , δεν χρειάζετε να ανησυχείσετε καθώς τα αποθηκευμένα αρχεία της Κεντρικής θέρμανσης δεν έχουν κάποιο πρόβλημα και , βασικά , δεν χρειάζεται να κάνετε το παραμικρό · κατευθείαν , με το άνοιγμα , όλα τώρα αναγράφονται σωστά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο παράθυρο "Εμπειρικοί υπολογισμοί" -> "Υπολογισμός θερμικών απωλειών χώρου", υπάρχει ένας συντελεστής χώρου με εξ'ορισμού τιμή (δ)=150 και ένας 'επιπρόσθετος συντελεστής' με τιμή (ε)=1. Οι εξ'ορισμού τιμές τους αναφέρονται σε χώρο με μόνωση ή χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Socrates05 , συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση · κάθε φορά που συνδεόμουν στο Michanikos ήμουν σε μέρος που δεν είχα διαθέσιμα τα βιβλία και τις σημειώσεις μου :( .

Ναι , ήταν καλή η παρατήρησή σου ! Λοιπόν , οι συντελεστές αυτοί αφορούν κτίριο χωρίς σοβαρή ή καθόλου μόνωση και τοίχο πάχους 20 ~ 25 cm . Σε περίπτωση κτιρίου με μόνωση , συνιστάται μία μείωση των απωλειών (και κατεπέκταση της αναγκαίας θερμικής ισχύος) έως 30% .

Φυσικά , για τα καλλύτερα αποτελέσματα , ενδείκνυται ο αναλυτικός τρόπος υπολογισμού , καθώς οι εμπειρικοί τρόποι βασίζονται σε μία ασφαλή υπεδιαστασολόγηση , η οποία όμως σε μεγάλα κτίρια οδηγεί σε πολύ μεγάλες απώλειες και κατεπέκταση σε τεράστια σώματα !

Θα φροντίσω στο μέλλον , αν και όποτε βγει η έκδοση 5.00 , να προσθέσω και μία αντίστοιχη ρύθμιση .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγιστε συναδελφε iliekater προβλημα..

 

Η Πιξιδα σταματησε να λειτουργει...

Δεν μπορω να τηνν ανοιξω...

Το προγραμμα εχω να το πειραξω πολυ καιρο...

Δεν εχω αλλαξει κατι..

 

Εκανα παλι απο πανω εγκατασταση αλλα παλι τα ιδια...

τι μπορει να φταιει..???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τώρα (είναι και αργά η ώρα ! ) , αλλά κάτι τέτοιο σαν να διορθώθηκε σε κάποια από τις τελευταίες εκδόσεις . Δοκίμασε την τελευταία έκδοση πρωτού το ψάξουμε πιο αναλυτικά .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα λειτουργεί κανονικά. Δοκιμάστε παιδιά να κάνετε uninstall και ξανά εγκατάσταση, νομίζω έτσι θα διορθωθεί το όποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σταμάτησε τώρα πρόσφατα να λειτουργεί εντελώς ξαφνικά, το έψαξα λίγο, δεν έβγαλα άκρη και τελικά το απεγκατέστησα και εγκατέστησα την νέα έκδοση και το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

τελικά είχατε δίκιο

σταμάτησε να "τρέχει", λες και είχε ημερομηνία "λήξης"

στο γραφείο δουλεύει, αλλά στο σπίτι όχι..

θα το ξαναεγκαταστήσω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.