Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Όχι , κάθε πακέτο αντικαθιστά το παλαιώτερο , οπότε αρκεί να έχεις το τελευταίο . Ακόμα και αν εγκαταστήσεις το πρόγραμμα αλλού , δεν χρειάζονται τα παλιότερα πακέτα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρχοντα μήπως σου έχει περάσει καθόλου η ιδέα να το κάνεις ανοικτό λογισμικό και να το φιλοξενήσεις στο sourceforge?

Το κατεβάζω τώρα και έχω όρεξη να το ψαχουλέψω, σε ευχαριστούμε πολύ για αυτά που προσφέρεις!

Λέω ανοικτό λογισμικό, γιατί όπως προσφέρεις εσύ έτσι ίσως να έχουμε κι εμείς διάθεση να συνεισφέρουμε και στο τέλος να γίνει κάτι πολύ πολύ δυνατό, που θα προσφέρεται ελεύθερα για όποιον επιθυμεί να το χρησιμοποιήσει!

(ελεύθερα όπως λέμε ελεύθερος λόγος, όχι ελεύθερη (τζάμπα) μπύρα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πώ είναι λίγο μπροστά στη βοήθεια που μάς έδωσες!!Έχω εδώ κ καμιά ώρα π το εξετάζω και έχω μείνιει έκπληκτος με τον προσωπικό χρόνο π έχεις αφιερώσει και την δουλειά π έχεις κάνει!

Link to comment
Share on other sites

με win 7 το δοκιμασες?ενω στη δουλεια που εχω xp sp3 ειναι ολα καλα, σπιτι με win 7 ανοιξα λιγο να δω για τη μονωση και τα παραθυρα του προγραματος φαινονται κουρεμενα δεξια.(σαν να λειπουν λεξεις) και μερικα απο κατω, (πχ λειπουν οι επιλογες για χειροκινητο υπολογισμο ογκου)δεν εκανα ακομη δοκιμες με αναληση οθνης η συμβατοτητα λειτουργιας

Edited by xoisnic
Link to comment
Share on other sites

Ναι , το έχω δοκιμάσει σε Win7 και ήταν εντάξει . Αν γίνεται βάλε μια φωτογραφία για να δω .

Ίσως να έχει να κάνει με τη γλώσσα . Μήπως έχεις τα αγγλικά Windows ; Θυμάμαι εδώ είχα βρει άκρη με τους χαρακτήρες για τα Ελληνικά :

http://www.michaniko...7/page__st__300

αν και εκεί ήταν η έκδοση που ήταν γραμμένη στην παλιά VB .

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

στη τροποποιηση επιπεδου- παραπλευρες επιφανειες-μερος β κοβει την επιλογη:βαση γεωμετρικων δεδομενων(απο κατω, διακρινεται απλως οτι κατι ακομη εχει).και στο μελετη θερμομονωσης κοβει απο το παραπλευρη επιφανεια και εστερικη επιφανεια τις λεξεις επιφανεια.θα προσπαθησω απο γραφειο να δω καποια παραθυρα και να συγκρινω μετα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

επισης αν ειναι δυνατον προσθεσε στα υλικα πληρωσης και κατι πετροντουβαρα 50 εκατοστων που εχουν πολλα παληα σπιτια και θελουν καλυτερη θερμομονωση

Link to comment
Share on other sites

Χα , πλάκα έχει έτσι που δείχνει ! Λες και κόβεται απότομα , αν και βλέπω και ένα πλαίσιο στο οποίο το κείμενο έχει διπλωθεί , κάτι που σημαίνει πως έχει συρικνωθεί . Δεν ξέρω τι φταίει , αλλά κάτι έχει ρυθμιστεί στα ίδια τα Windows καθώς τα Win7 δεν έχουν εξαρχής τέτοιο πλάισιο χειρισμού στα παράθυρα διαλόγου (εκείνα τα τρία κουμπάκια στην επάνω δεξιά γωνία) , άρα μάλλον εκεί πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση .

Με την ευκαιρία , Νίκο , έχε υπόψη σου πως αυτή η εφαρμογή είχε φτιαχτεί πριν το ΚΕΝΑΚ και κάνει χρήση του παλιού κανονισμού θερμομόνωσης του '79 .

 

0000ek.jpg

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι δε μπορεις και να συρεις το παραθυρο να μεγαλωσει.παληα σε καποια παρομοια προβληματα ειχα ενα μικρο προγραμμα με το οποιο μπορουσες να κανεις προσαρμογες σε κουμπια κε τετοια αλλα δε δουλευε στα 7 και το πεταξα.θα κανω καποιες προσπαθειες και με καποιους καλυτερους απο μενα στα κομπιουτερ να δω.οσο για κενακ τον θεωρω υπερβολικο(για καβαλα ζηταει να καλυψεις -12 ενω στα 60 χρονια που ζω ποτε δεν ειχαμε κατω απο -1,-2).και παλι ειναι λειτουργικοτατο το προγραμα, αν ρυθμισεις τιμες ζωνης. παντος δεν ειχα ασχοληθει ποτε με μονωσεις, 30 χρονια υπαλληλος στο δημο ολο με μα.... ασχολουμαστε και παλι μετα την εγκατασταση εβγαλα στοιχεια για διοροφη κατοικια σε 10 λεπτα.εκανα και μια αντιπαραβολη με αλλο προγραμα απο ετοιμη μελετη απο μελ. γραφειο και οι αποκλισεις ηταν μηδαμινες.αρα ενα μεγαλο μπραβω για την ευκολια και λειτουργικοτητα του προγραμματος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.