Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

τα 7 αν δε βαλεις αερο και τετοιες επιλογες και δουλευεις κλασσικο στυλ μοιαζουν με χπ.θα δω αν οι ρυθμισεις για βελτιστη αποδοση επειρεαζουν τιποτε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη εφαρμογή πρόλαβε και "έβγαλε" ΠΟΛΥ δουλειά ! Πάρα πολύ κόσμος κατέβασε το πρόγραμμα ειδικά γι'αυτήν την εφαρμογή !

Link to comment
Share on other sites

και η θερμανση ειναι πολυ καλη. ειχα κανει και εγω μια προσπαθεια στο εξελ, αλλα μετα δουλεψα με το δικο σου. επειδη στο δημο αρκετες μελετες τις δινουμε εξω σε νεους μηχανικους, παντα κανω ελεγχο.πολλοι νεοι και απειροι με τις διορθωσεις γιναν καλυτεροι και μερικοι αφησαν τα πολυπλοκα προγραματα και χρησιμοποιουν τη πυξιδα.παλαιοτερα ειχα σε δισκετα ενα μικρο προγραμμα θερμανσης απο ενα αμερικανικο πανεπιστημιο πολυ καλο αλλα καπου το εχασα.τοτε δεν ηξερα πολλα απο υπολογιστη και δεν μπορουσα να το αντιγραφω σε δισκο(ειχε πολλα κρυφα αρχεια)αλλα τι να γινει, στα 50 αφησαμε τα συνεργεια και τις εξωτερικες δουλειες για γραφειο και εμαθα λιγο να παλευω με κομπιουτερ.Κριμα που δεν εμαθα ακομη το autocad, πολυ ωραιο δειχνει και το αλλο προγραμμα σου, αλλα αφου σε 1-2 χρονια βγαίνω συνταξη, αφηνω τα δυσκολα για τους νεους. και παλι συγχαρητηρια για τη δουλεια σου και ευχομαι παντα να προσπαθεις να δημιουργεις κατι δικο σου αντι να τρως μασημενη τροφη.παντα δουλευα με δικο μου τροπο και πατεντες και σε διαβεβαιωνω οτι η ικανοποιηση που νιωθεις οταν βγαζεις κατι αξιζει το κοπο.

Edited by xoisnic
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

iliekater πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου. να κάνω δύο σύντομες ερωτήσεις:

1. στην θερμομόνωση με ποιον ακριβώς τρόπο παράγονται και εξάγονται τα σκαριφήματα των όψεων του κτιρίου στο word? εννοώ πρέπει να γίνει κάποια λειτουργία όντας μέσα στο πρόγραμμα?

2. γίνεται να προσθέσουμε εμείς και άλλα έτοιμα υλικά (υλικά όχι πλήρη δομικά στοιχεία με στρώσεις υλικών) στην βιβλιοθήκη θερμομόνωσης του προγράμματος? χρειάζεται να κατέβει μήπως κάποιο extra patch?

Link to comment
Share on other sites

Χα , πλάκα έχει έτσι που δείχνει ! Λες και κόβεται απότομα , αν και βλέπω και ένα πλαίσιο στο οποίο το κείμενο έχει διπλωθεί , κάτι που σημαίνει πως έχει συρικνωθεί . Δεν ξέρω τι φταίει , αλλά κάτι έχει ρυθμιστεί στα ίδια τα Windows καθώς τα Win7 δεν έχουν εξαρχής τέτοιο πλάισιο χειρισμού στα παράθυρα διαλόγου (εκείνα τα τρία κουμπάκια στην επάνω δεξιά γωνία) , άρα μάλλον εκεί πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση .

Με την ευκαιρία , Νίκο , έχε υπόψη σου πως αυτή η εφαρμογή είχε φτιαχτεί πριν το ΚΕΝΑΚ και κάνει χρήση του παλιού κανονισμού θερμομόνωσης του '79 .

 

0000ek.jpg

βρηκα το προβλημα. επειδη η αναλυση ηταν πολυ μεγαλη, μεγαλωσα γραμματοσειρες στο 125%. μωίς πηγα στο 100% ολα οκ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα τι βοήθεια σας,έχω ξεκινίσει και δοκιμάζω το πρόγραμμα, καθώς έχω τελειώσει με τον ορισμό των χώρων και των επιμέρους στοιχείων τους.Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν καταλαβαίνω τί είναι το σφάλμα THERMAL_116 που αναφέρει το εξής:

 

''Στο χώρο: υπνοδωμάτιο 1.1.α

που βρίσκεται στο επίπεδο α όροφος

το άθροισμα των εμβαδών των δαπέδων διαφέρει από το εμβαδό του χώρου, όπως έχει ορισθεί.

Σημείωση 1:στο παραπάνω άθροισμα συμετέχουν κια οι άκρες τύπου ''κενό δαπέδου'', συνεπώς αν στο χώρο έχετε τέτοια κενά.φροντίστε να τα προσδιορίσετε.

Σημείωση 2:αυτός ο έλεγχος είναι ''κατεπιλογήν'' και μπορείτε να τον απενεργοποιήσετε απο το παράθυρο ρυθμίσεις.''

Link to comment
Share on other sites

ILIEKATER μια ερώτηση ακόμη:

μετά και το φόρτωμα του freecad (οπότε αγνόησε το παραπάνω ερώτημα για το πώς εισάγονται τα σκαριφήματα των όψεων σε cad) στο autocad όλα βαίνουν καλώς (φόρτωσα τις βιβλιοθήκες όπως ακριβώς περιγράφεις και ένα σκαρίφημα θερμομόνωσης που με ενδιέφερε) εκτός από το ότι κάθε φορά που βγαίνω από το autocad το πρόγραμμα βγάζει επαναλαμβανόμενο ένα μήνυμα (καμιά 10αριά φορές) "could not load an object" όπου πατώντας αντιστοίχως ok σταδιακά βγαίνω από το πρόγραμμα.

υποψιάζομαι πως αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχει εμφανιστεί το μήνυμα "enable macros" που περιγράφεις και στο manual ότι δεν ξέρεις πότε ακριβώς εμφανίζεται...

ξέρεις πώς λύνεται κάτι τέτοιο γιατί είναι λίγο εκνευριστικό....? και πάλι πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου!!!

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

edit: βρέθηκε η λύση διαβάζοντας τα παλιά posts. μεταφέρω την τότε απάντηση σου εδώ μήπως και την χρειαστεί και κάποιος άλλος.

""Έτσι λοιπόν , προκειμένου να εξαλοίψετε τα παραπάνω προβλήματα κάντε τα εξής :

- Από το φάκελο του FreeCAD αντιγράψτε τα αρχεία : Comdlg32.ocx και MSADODC.OCX , στον φάκελο Windows\System32 .

- Καταγράψτε τα παραπάνω αρχεία , πηγαίνοντας Έναρξη > Εκτέλεση ... και πληκτρολογόντας :

Regsvr32 Comdlg32.ocx και Enter και μετά

Regsvr32 MSADODC.OCX και Enter .""

Link to comment
Share on other sites

- Δεν υπάρχει τρόπος να εισάγετε υλικά στο πρόγραμμα , μπορείτε όμως αν θέλετε να εισάγετε τα χαρακτηριστικά τους στο εκάστοτε δομικό στοιχείο . Αν βέβαια το θέλετε τόσο πολύ , μπορώ να προσθέσω και άλλα υλικά . Επειδή όμως και αυτά είνα ατέλειωτα , καλλύτερα να μου προσδιορίσετε εσείς ποιά θέλετε . Π.χ. ίσως με κάποια λίστα .

- Τι είναι το libreoffice ; δεν το έχω ακούσει .

- Με την ευκαιρία να σας πω πως είναι στα σκαριά η έκδοση 6.00 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.