Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει , το τσακώσαμε το σφάλμα ! Σε κάποιες στρώσεις στην Σύνθεση των υλικών του δαπέδου είχες ορίσει τόσο το πάχος (d) όσο και το συντελεστή θερμοδιαφυγής (λ) ίσα με το μηδέν ! Σε κάποια φάση λοιπόν το πρόγραμμα για κάθε στρώση υπολογίζει το λόγο λ/d , το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση : λ/d = 0/0 ! ! ! :D Γι'αυτό σου έβγαζε σφάλμα overflow -> απροσδιοριστίας (χμμ ... νομίζω στα ελληνικά το λένε "απειρίας" ... τέλος πάντων) .

Για να λύσεις το πρόβλημα , απλά πήγαινε στις "Συνθέσεις κελύφους" και στο δάπεδο στις δύο πρώτες στρώσεις όρισε τα "λ" και "d" διαφορετικά του μηδενός (τα οποία ούτως ή άλλως και έτσι πρέπει να είναι) .

Φυσικά και εγώ θα προσθέσω έναν επιπλέον έλγχο στο πρόγραμμα ώστε να αποτρέπω το χρήστη να εισάγει τέτοιες τιμές !

 

Με την ευκαρία να πω πως ετοιμάζω μία ακόμα μικρή αναβάθμιση για την ΠΙΞΙΔΑ , στην οποία θα προστεθούν πληθώρα νόμοι στην εφαρμογή "Νομοθεσία" .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολυ....

 

(Να πω εδω πως κατ'εμε το προγραμμα σου για τη θερμομόνωση υπερτερει ως προς την ευκολια κ χρηστικοτητα

απο αλλο γνωστο εμπορικο προγραμμα που εχω δουλεψει κ φανταζομαι εχουν οι περισσοτεροι...)

Link to comment
Share on other sites

Νά'σαι καλά rokko , και εγώ σε ευχαριστώ για τη συνεισφορά σου . Χωρίς τη συμβολή των χρηστών , το πρόγραμμα δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να βελτιωθεί .

Link to comment
Share on other sites

iliekater δεν το έχω δει το πρόγραμμα αλλά από τις δημοσιεύσεις που βλέπω είσαι φοβερός.

Και πρόγραμμα και υποστήριξη!

Link to comment
Share on other sites

όντως εξαιρετική δουλειά και μπράβο σου.κατέβασα το αρχείο και το τρέχει κανονικά αλλά δεν μου ανοίγει τα pdf αρχεία. γνωρίζει κάποιος το γιατί ή τι πρέπει να κάνώ? (σημ.έχω το acrobat reader).

Link to comment
Share on other sites

Μου το έχει αναφέρει και κάποιος άλλος αυτό ... Περίεργο , δεδομένου ότι ο κώδικας του προγράμματος για την αποστολή αρχείου σε Acrobat είναι εξαιρετικά απλός ...

Τι έκδοση Acrobat έχεις ; Επίσης τι πρόγραμμα (Reader , Professional κτλ) ;

Μήπως δεν κατέβασες το "επιπλέον" πακέτο πηγών ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.