Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαζί για το κλίμα: WWF-GREENPEACE


mikegad

Recommended Posts

Η Greenpeace και το WWF Ελλάς ενώνουv τις δυνάμεις τους στο δρόμο για την Κοπεγχάγη.

Για να σταματήσουμε τις καταστροφικές επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής, τα ανεπτυγμένα κράτη πρέπει να μειώσουν τις εκπομπές τους κατά 40% έως το 2020 σε σύγκριση με τα επίπεδα του 1990.

 

Πως μπορείς να βοηθήσεις;

Υπέγραψε και εσύ http://www.mazigiatoklima.gr/

Act now

Save the climate

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η greenpeace αν θυμάμαι καλά δεν είχε πει κουβέντα για τις βόμβες ουρανίου που έπεφταν στην παλαιά Γιουγκοσλαβία...

Link to comment
Share on other sites

είναι σαφές πως τέτοιες οργανώσεις είναι κατευθυνόμενες ακόμη και κάποιες ελληνικές

----

που να δείτε αντιμετώπιση που είχε φίλη μου δημοσιογράφος που έκανε έρευνα για τις περιβαντολλογικές επιπτώσεις του Sea Diamond στη Σαντορίνη

μηδενική επιστημονική τεκμηρίωση κλπ

Link to comment
Share on other sites

parist43 και εγώ λυπάμαι που δεν μπορώ πλεον να αναγνωρίσω μόνο αγνές προθέσεις στο έργο τους (βέβαια αυτό είναι μια άλλη συζήτηση)

----

πάντως αν θέλουμε να μειωθεί η ρύπανση αυτό δεν ξεκινά με την υπογραφή μας

αλλά από τον προσωπικό τρόπο ζωής μας, που ίσως απαιτεί και κάποιες θυσίες

(περιορίζουμε τη σπατάλη νερού, σβηνουμε τα φώτα και τις ηλεκτρικές συσκευες που δεν χρειαζόμαστε, μειώουμε τη χρήση του κλιματιστικού, περιορίζουμε τη χρήση του αυτοκινήτου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και με αυτά που λές για την προσωπική στάση του καθενός-είναι εξάλου το Α και το Ω,αλλά δεν μπορώ να μη λυπηθώ όταν απο ένα ολόκληρο φορουμ

τοποθετήθηκαν για το ανωτέρω σημαντικο κατα την γνώμη μου θέμα 3 μόνο-οι δύο αρνητικά και όλο το υπόλοιπο φόρουμ πλήρης αδιαφορία.καλο ύπνο και καλά μπετά..Αν απο τούτες τις γραμμές ρίξω ενά γερό βρίσιμο (δεν έχει σημασία πού),εκτός της κόκινης κάρτας ,σε μια-δυο ώρες θα εχουμε επισκεψιμότητα

500 ατόμων.Ανθρώπινη φύση................

Bεβαια δεν ειναι παντού ετσι.

Ένα ψήφισμα που φέρει τις υπογραφές 10 εκατομμυρίων ανθρώπων απ΄ όλο τον κόσμο, οι οποίοι ζητούν να επιτευχθεί συμφωνία για το κλίμα μέχρι τις 18 Δεκεμβρίου, κατατέθηκε σήμερα στους οργανωτές της συνόδου της Κοπεγχάγης από την εκστρατεία κινητοποίησης για το κλίμα TckTckTck, η οποία εκπροσωπεί περισσότερες από 200 οργανώσεις. Το ψήφισμα παραδόθηκε στον πρωθυπουργό της Δανίας, Λαρς Λέκε Ράσμουσεν και στην υπουργό Κλίματος και πρόεδρο της συνόδου Κόνι Χέντεγκααρντ, καθώς και στον εκτελεστικό γραμματέα της Συνθήκης του ΟΗΕ για τις Κλιματικές Αλλαγές (CNUCC), Ίβο ντε Μπερ.

 

Σύμφωνα με τους οργανωτές της προσπάθειας αυτής, ο αριθμός των υπογραφών δείχνει πόσο μεγάλη είναι η υποστήριξη του κόσμου στην επίτευξη συμφωνίας για την κλιματική αλλαγή

http://www.capital.gr/News.asp?id=867722
Link to comment
Share on other sites

Αν απο τούτες τις γραμμές ρίξω ενά γερό βρίσιμο (δεν έχει σημασία πού),εκτός της κόκινης κάρτας ,σε μια-δυο ώρες θα εχουμε επισκεψιμότητα

500 ατόμων.

άλλη μια προσωπική θυσία που μπορει "ενίοται" να απαιτείται!!! :)

------

και μια και είσαι από νησί (αν θυμάμαι καλά)

έχω παρατηρήσει πως σε πολλά μέρη της επαρχίας και μάλιστα τουριστικά που παράγουν τόνους σκουπιδιών την περίοδο των διακοπών

η εκάστοτε δημαρχία αδιαφορεί για την ανακύκλωση!!!!!

 

θα μου πεις η ανακύκλωση στα αστικα κέντρα έχει επιτύχει;;;

σαφώς και όχι

αλλά τουλάχιστον η δημαρχία "υποκρίνεται" αν και δεν είναι ο μόνος υπευθυνος

συνυπευθυνοι είναι και οι πολιτες που τόσα χρόνια δεν έχουν καταλάβει πως στους μπλέ κάδους δε βάζουμε μη ανακυκλώσιμα σκουπίδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά μου φαίνεται, από την μια μας πιάνει μια μανία να σώσουμε τον κόσμο και το κλίμα και δώστου υπογραφές και πολύ συγκίνηση κι από την άλλη ''μούγκα στην στρούγκα'' για Ιράκ και Αφγανιστάν!

Ναι για αυτές τις WWF... κλπ μιλάω!

Ρε σεις πεθαίνουν μικρά παιδάκια εκεί κάτω, σήμερα-χθες-αύριο κι όχι σε 5-10 χρόνια!!!

Μην τρελαθούμε!!!

Υποκριτές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.