Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος οικοδομής (από το ίδιο οικόπεδο ή τα όμορα;)


kouverk

Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω το εξής

όταν η οικοδομή σου υποχωρεί από την οικοδομική γραμμή και κολλάς στα γειτονικά όρια, μετράς το ύψος του κτιρίου σου λαμβάνοντας υπόψιν σου την στάθμη του εδάφους του γειτονικού οικοπέδου που κολλάς ή σε αφορά μόνο το δικό σου οικόπεδο!

 

Η δική μου η γνώμη είναι ότι θα πρέπει να σε αφορά η στάθμη μόνο του δικού σου εδάφους. Αλλά κάποιος στη πολεοδομία μου είπε ότι πρέπει να πάρω και τα όμορα!!

έχει λογική αυτό ρε παιδιά

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Επίσης αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 2 Ορισμοί

30. Υψος κτιρίου σε ορισμένη θέση του είναι η κατακόρυφη απόσταση από το σημείο που αποτελεί την αφετηρία μέτρησης, κατά τις διατάξεις του νόμου αυτού (στάθμη του πεζοδρομίου ή οριστική στάθμη του εδάφους ή φυσικό έδαφος) έως τη στάθμη της τελικής επάνω επιφάνειας του τελευταίου ορόφου, στην οποία συμπεριλαμβάνεται η μόνωση και η επίστρωσή της στη θέση αυτή. Το μεγαλύτερο από τα ύψη που πραγματοποιούνται είναι το μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου.

Αρθρο 9 Τρόπος Δόμησης - Θέση Κτιρίου

Το μέγιστο ύψος του κτιρίου σε κάθε σημείο των όψεων του μετριέται από την οριστική στάθμη του εδάφους του οικοπέδου ή από τη στάθμη του πεζοδρομίου, αν οι όψεις τοποθετούνται επί της ρυμοτομικής γραμμής και αυτή ταυτίζεται με την οικοδομική γραμμή. Αν δεν είναι δυνατόν να μετρηθεί το μέγιστο ύψος στην όψη του κτιρίου, λόγω εσοχής ορόφου από αυτήν ή λόγω επαφής του κτιρίου στο όριο του οικοπέδου, το μέγιστο ύψος μετριέται από τη στάθμη του φυσικού εδάφους στα σημεία προβολής του ορόφου σε αυτό ή στα σημεία επαφής του κτιρίου με το όριο. Το ύψος αυτό, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 17, μπορεί να προσαυξηθεί μέχρι 1,50 μ ή και περισσότερο μετά από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε..

Link to comment
Share on other sites

κατά πως σου λέει η Myri παραπάνω σύμφωνα με το άρθρο 9 (του Γοκ, ελπίζω να είναι ο 2000 ε?) Το ύψος το μετράς απο το ψηλότερο σημείο σου, στο όμορο οικόπεδο όπου εμφανίζεται το φυσικό έδαφος, η ΕΠΑΕ δύναται να σου επιτρέψει ύψος μεγαλύτερο του μέγιστου και προσαυξημένο έως 1.50μ (δεν πιστευω αυτό τώρα να έγινε 0,80 ?)

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτό το 1,50 δεν έχει να κάνει με το ύψος της οροφής του υπογείου που έγινε 0,80

 

. Σωστά έχει να κάνει με το 1,50 όπου μπορείς να διαμορφώσεις το έδαφος και αυτό ισχύει ακόμη.

 

! ! !

Link to comment
Share on other sites

Σας ανεβάζω ένα σχέδιο μήπως μου το εξηγήσετε καλύτερα.

Το ύψος της οικοδομής μου μετριέται από τον ακάλυπτο και τον δρόμο ή και από τις ιδιοκτησίες 1,2,3?

post-4251-131887230845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω καλά αλλά κατά το άρθρο που ανέβασε η Myri, το ύψος μετράει απο τις ιδιοκτησίες 1,2,3 και αν το υπερβαίνεις θα πρέπει να πάς ΕΠΑΕ όπου θα μπορούν να σου εγκρίνουν έως 1,50 μ υπέρβαση του ύψους.

Link to comment
Share on other sites

το ύψος μετριέται στα σημεία επαφής του κτιρίου με το όριο

τα ύψη όμως στο δικό σου οικόπεδο, όχι του γείτονα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.