Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα για ψηφιακό μοντέλο απο dwg με τρισδιάτατες ισουψείς


Recommended Posts

Υπάρχει κανένα free προγραματάκι που σε ενα .dwg με τσισδιάστατες ισουψείς

να κάνει ψηφιακό μοντέλο για λήψη διατομών οδοποιας?

Link to comment
Share on other sites

το κατέβασα αλλά δεν ξέρω πώς να το δουλέψω.

επαναλαμβάνω:εχω ενα .dwg με ισουψεις τρισδιάστατες-τίποτα αλλο-ουτε καν σημεία.και θέλω να κάνω μοντέλο εδάφους για να πάρω διατομές με το odos6.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και αν γίνεται πες με αναλυτικά βήματα τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα περισσότερα προγράμματα που έχω δει εως τώρα τροφοδοτούνται από το μοντέλο εδάφους που έχουν φτιάξει τα ίδια για να προχωρήσουν σε υπολογισμούς διατομών, μηκοτομής, χωματισμών κλπ. Νομίζω πως το ιδανικό θα ήταν να βρεις τα σημεία συνάδελφε ώστε να μπορέσεις να δουλέψεις από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

σημεία δεν υπάρχουν-παρα για ένα τμήμα.και είναι πολύ δυσκολο στην παρούσα φάση

(η περιοχή βρίσκεται σε απομακρυσμένο αγονο μικρό νησι) να γίνει συμπληρωματική αποτύπωση-εξαλου βρισκόμαστε στην φάση της αναγνωριστικής και προσπαθούμε απο 5αρι της ΓΥΣ (και αυτό που έχουμε απο πραγματικές μετρήσεις) να εκτιμήσουμε μερικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά υπάρχει ανάγκη για ένα αρχείο με σημεία (X, Y, Z) ώστε να φορτωθεί στο ODOS, ενώ αυτό που είναι διαθέσιμο έιναι μόνο ένα αρχείο με τρισδιάστατες υψομετρικές καμπύλες, σωστά?

 

Μια ιδέα ίσως είναι η παρακάτω:

 

Στο AutoCAD, φτιάχνουμε ένα block που περιέχει ένα point,με τιμή z ίση με το υψόμετρο μίας ισουψούς. Αυτό το επαναλαμβάνουμε για κάθε διαφορετική τιμή ισοϋψούς που υπάρχει, αν δηλαδή έχουμε ισουψείς των 5,10,15 και 20 μέτρων φτιάχνουμε 4 blocks με αντίστοιχα υψόμετρα, που τα ονομάζουμε π.χ. point5, point10 κ.ο.κ.

 

Στην συνέχεια, δίνουμε την εντολή divide και επιλέγουμε μια υψομετρική,π.χ. αυτή των 10 μέτρων. Απαντώντας στην comand line, επιλέγουμε b (block) και πληκτρολογούμε το αντίστοιχο όνομα (point10 στην περίπτωσή μας). Στο "enter number of segments" βάζουμε στο περίπου έναν αριθμό, τέτοιο ώστε κατά μήκος της ισουψούς να τοποθετηθούν σημεία του ίδιου υψομέτρου ανά μία απόσταση που μας βολεύει.

 

Κάνοντας το παραπάνω για όλες τις ισουψείς κάθε υψομέτρου, υποθέτω πως θα έχουμε πλέον ένα μοντέλο εδάφους με σημεία κατάλληλο για το ODOS.

 

Ίσως είναι λίγο χαμαλοδουλειά, αν είναι μεγάλο το αρχείο, ίσως όμως είναι η μόνη λύση αν δεν υπάρχει άλλο υλικό διαθέσιμο.

 

Ίσως είναι και τελείως λάθος αυτό που λέω, αν ναι συγχωρέστε με προσπαθώ να βοηθήσω με τα πολύ λίγα που ξέρω μέχρι στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτό http://www.xanadu.cz/en/apps/dtm/

λέει οτι το κάνει "

DTM allows to generate triangular terrain model (3DFaces) from any 3D points (objects) or contours in your DWG file. With this model you can then perform other operations - e.g. calculate volumes (above/below a reference plane), estimate point elevations on the model, generate flowlines. You can also use a generator of random 3D terrains."

 

Ίσως αξίζει να του ρίξεις μια ματιά στην χειρότερη θα χάσεις λίγο χρόνο αφού είναι δωρεάν

 

Αν δουλέψει να το βάλουμε στα downloads και επίσης ας μεταφερθεί το παρόν στα "προγράμματα"

Link to comment
Share on other sites

ΖaXoYs..... I am amazed!!!

Ntanos, καλή η μεθοδολογία σου... αλλά χονδροειδής. Με divide /10m ΠΩΣ θα "πιάσεις" τις καμπύλες των ισοϋψών? Απλά ΔΕΝ θα τις πιάσεις.

Βέβαια για φοιτητής ... είσαι σε "καλό" δρόμο... Keep searching !!

Link to comment
Share on other sites

Ευρηκα.

Ευτυχώς ξερω καλα Autolisp οποτε θα κάνω τα εξής:

μια ρουτινα που θα εξάγει τις κορυφες των υψομετρικών σε ενα αρχειο κειμένου

οπότε θα έχω ενα σειριακό αρχείο σημείων

το οποίο θα εισάγω στην συνέχεια στο τοπογραφικό πρόγραμμα που έχω και αυτό θα κάνει ψηφιακό μοντέλο με βάση τα σημεία του σειριακού αρχείου.

Η γνώση της Αutolisp με εσωσε πολλες φορές-"αναγκάστηκα" και την έμαθα το 1991

όταν ενα σχέδιο ενος οικισμού>2000κ που είχα αποτυπώσει χρειαζόταν να διορθωθούν

ΟΛΑ τα υψόμετρα κατα +0,25μ-χρειαζόταν μέρες δουλεια-κάθησα λοιπόν και διάβασα

τα σχετικά βιβλία και με μια ρουτίνα πέντε σειρών άλλαξα τα υψόμετρα σε δευτερόλεπτα!!!

Ζaxoys φαινεται πολύ ενδιαφέρον και αυτό που προτείνεις-θα το δοκιμάσω και θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

ZAXOYS

καταπληκτικό προγραματάκι -μου ελυσε τα χέρια.ευχαριστώ πολύ-βάλτο στα downloads-συγχαρητήρια-απορώ πως είσαι τοσο ενήμερος σε τοσα πολλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.