Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχείριση έργων.


artpave

Recommended Posts

Απλά ρώτησα, γιατί είδα 3 μηνύματα σου σε μια μέρα (τα μοναδικά που είχες κάνει) πάνω σε αυτό το λογισμικό.

Λοιπόν, πράγματι είμαι ένας (ο βασικότερος) συντελεστής της δημιουργίας αυτού του λογισμικού.

Που όμως διέκρινες προσπάθεια διαφήμισης ή έστω προώθησης ?

Αν επιδίωκα κάτι τέτοιο δεν θα ήταν πιο εύκολο & πιο αποδοτικό να υποδυθώ κάποιον χρήστη απογοητευμένον απο άλλα παρόμοια λογισμικά και που βρήκε την "σωτηρία" του με το δικό μας ? Ή και τώρα να αρνούμαι την σχέση μου ?

Αλήθεια γιατί δεν ευαισθητοποιήθηκες (& πολύ σωστά έπραξες) με αναφορές άλλων που προτείνουν & επαινούν άλλα λογισμικά ? Εγώ, που "λογικά/εμπορικά", θα είχα λόγο να δυσαρεστηθώ, δεν νοιάστηκα και ουτε με νοιάζει αν δώ και καταχωρημένη διαφήμιση (αν προσέξεις στο άνω δεξί τμήμα της σελίδας έχει διαφημίσεις & καλά κάνει).

Αγαπητέ/ή μου, στο θέμα του λογισμικού, δεν είμαστε (πιστεύω) απλοί καταναλωτές για να παρασυρόμαστε απο διαφημίσεις (πόσο μάλλον με απλή πληροφόρηση) τη στιγμή μάλιστα που μπορούμε εύκολα να τα περιεργαστούμε/δοκιμάσουμε/συγκρίνουμε όλα. Απο την εμπειρία μου στον τομέα, πιστεύω ότι καλύτερο λογισμικό είναι αυτό που ταιριάζει στον καθένα. Και όλοι, ούτε έχουν τις ίδιες ανάγκες ούτε την ίδια ευχέρεια χειρισμού.

Εκείνο που χρειάζεται κάθε συνάδελφος είναι να πληροφορηθεί για οτιδήποτε υπάρχει στον κάθε τομέα που τον ενδιαφέρει & απο κει και πέρα ξέρει τι θα κάνει. Μάλιστα θα πρότεινα στον διαχειριστή να προσθέσει ομαδοποιημένα links σε κάθε λογισμικό του τομέα των μηχανικών. Θα ήταν πολύ χρήσιμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dpapdpap:

1. είμαι γυναίκα (πρέπει να είναι η 3456η φορά που το διευκρινίζω αυτό, νόμιζα ότι το nickname μου sp-girl το ξεκαθαριζει...)

2. καταρχάς προς τι η επιθετικότητα? έκανα μια ερώτηση, πήρα μια απάντηση, απλά...

 

όλα τα άλλα που είπες συμφωνώ, αλλά στο forum έχει γίνει πολύ συζητηση κατα πόσο είναι σωστή η διαφήμιση τόσο του ευατό μας ή αλλά και των προιόντων/υπηρεσιών μας... μπορεί να το έχω παρεξηγήσει εγώ. αν κάνω λάθος συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

1. είμαι γυναίκα (πρέπει να είναι η 3456η φορά που το διευκρινίζω αυτό, νόμιζα ότι το nickname μου sp-girl το ξεκαθαριζει...)

όχι απαραίτητα. Στο internet, είχε πεί κάποιος, δεν ξέρεις αν συνομιλείς με τον άνθρωπο ή με τον σκύλο του

 

2. καταρχάς προς τι η επιθετικότητα? έκανα μια ερώτηση, πήρα μια απάντηση, απλά...

... και μετά συνέχισες με άλλη "μπιχτή", και το επανέλαβες στο νέο σου μήνυμα !

Επιθετικότητα ??? νομίζω ότι το λένε "άμυνα"

Εν πάσει περιπτώσει όμως, ας μην κάνουμε κατάχρηση του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που χρειάζεται κάθε συνάδελφος είναι να πληροφορηθεί για οτιδήποτε υπάρχει στον κάθε τομέα που τον ενδιαφέρει & απο κει και πέρα ξέρει τι θα κάνει. Μάλιστα θα πρότεινα στον διαχειριστή να προσθέσει ομαδοποιημένα links σε κάθε λογισμικό του τομέα των μηχανικών. Θα ήταν πολύ χρήσιμο αυτό.

Συγνώμη προς το site !

Μόλις πρόσεξα ότι ήδη έχει φροντίσει και με το παραπάνω αυτό που προτείνω !

Στο showroom μπορεί να γίνει και διαφήμιση & παρουσίαση αλλά και η κάθε επιχείρηση λογισμικού μηχανικών να προσθέσει link στη σελίδα της.

ΜΠΡΑΒΟ !

Απο την πληροφόριση όλοι έχουν να κερδίσουν & κυρίως οι χρήστες αφού οι επιχειρήσεις στηρίζονται περισσότερο στην προώθηση με άλλους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...με απλά λόγια; Η οργάνωση των πόρων και του προσωπικού ώστε να επιτευχθεί η ολοκλήρωση του έργου με το λιγότερο δυνατό κόστος και εντός των χρονικών ορίων για την παράδοση. Όλοι έχουμε κάνει μαθήματα χρονικού προγραμματισμού στη σχολή, ο οποίος προγραμματισμός είναι το ένα τμήμα της διαχείρισης έργου.

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση έργου στην ελλάδα αφορά κατά πρώτο λόγο τα Δημόσια Έργα

 

και έχει να κάνει από τον έλεγχο με την βοήθεια Η/Υ όλων των πτυχών του έργου

το φάσμα ειναι

από μηχανήματα βενζίνες χειριστές

ως χρονικό προγραμματισμό

από εργατοώρες ως μισθούς

από επιμετρήσεις ως ΙΚΑ

 

και ποιος είναι βελτιστος χρονικός συνδυασμός για να υπάρξει μέγιστο κέρδος

 

οπότε για την καλύτερη εποπτεία και έλεγχο έχουν φτιαχτεί αυτά τα προγράμματα

 

αν εχω ξεχάσει κάτι ας με συμπληρωσούν

 

 

(@highlander 1000μηνυματα ακριβως cool)

(δεν ειχα δει την απαντηση του cna όταν ξεκινησα να γραφω)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια στο εξωτερικό δεν νοείται κανένα έργο (όταν λέω κανένα δεν εννοώ μόνο αυτά που ενδιαφέρουν εμάς ως μηχανικούς) χωρίς την εποπτεία από σύμβουλο επί της διαχείρισής του.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι καλό και αποδίδει μονο όταν ο project manager είναι καλός και κατάλληλος για την δουλειά

 

αλλιώς καλυτερα είναι τα πραγματα να κυλήσουν μόνα τους

 

 

-η καταστροφή έρχεται όταν βάλεις καποιον που δεν ξέρει στην διαχείριση

 

πχ αν βάλεις ένα manager εργοταξιου να σου κανει project manager σε μια διαφημιση -

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε αυτό απλά το ανέφερα γιατί κανονικά θα έπρεπε να ασχολούμαστε και με την διαχείριση στα ιδιωτικά έργα, ακόμα και τα μικρά (με αμοιβή εννοείται). Είμαι πεπεισμένος ότι το όφελος για τον ιδιώτη θα κυμαίνονταν σε περισσότερο από το 10% του τελικού κόστους κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.