Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάτι δεν πάει καλά στην Ελλάδα με την έρευνα..


reVma

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ασε, ο συγκεκριμενος ειναι ειδικη περιπτωση και εγω που δεν πιστευω σε κανεναν θεο ουτε σε τιποτα μεταφυσικο σου λεω απολυτα πως καλώς ειναι εκει που ειναι.

 

καταρχην ο ανθρωπος ειναι γιατρος απο Harvard και εχει ασχοληθει με θεματα βιοηθικής, απο εκει προφανως προεκυψε η συμμετοχη του στο σωμα που αναφερεις.

 

κατα δευτερον, επειδη ειχα την τυχη να τον γνωρισω προσωπικα (ξαναλεω, εγω που δεν μπαινω σε εκκλησια ουτε το Πασχα) σου λεω πως ο συγκεκριμενος δεν εχει καμμια σχεση με οποιονδηποτε κακο συνειρμο προκαλει το ρασο. μάλλον ο ideal δεσποτης ειναι - με χιουμορ, ευφυης, ανθρωπινος και χαμογελαστος και κυριως προσιτος.

 

οπως μου ειπε καποτε ο ιδιος "εγω δεν τα παω καλα με αυτους που πιστευουν, αλλα με αυτους που δεν πιστευουν"...τι καλυτερο για μελος μιας επιστημονικης επιτροπης?

 

προφανως δεν τον γνωριζεις τον ανθρωπο - σωστη η παρατηρηση αλλα δεν ειναι εκει ως μητροπολιτης αλλα ως επιστημονας, εκει ειναι η παρεξηγηση σου.

Link to comment
Share on other sites

κατα την προσωπική μου άποψη μητροπολίτης και επιστήμονας είναι αντιφατικές ένοιες.πως μπορείς να είσαι επιστήμονας και να πιστεύεις πχ στην παλαιά διαθήκη?

Link to comment
Share on other sites

δεν τον ξέρω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, η κρίση του howard- με καλύπτει

αλλά γιατί ενας μητροπολίτης δεν μπορεί να είναι επιστήμονας δεν μπορώ να το κατανοήσω

μήπως έχουμε ξεφύγει όλοι με το τι εστί επιστήμονας ???

Link to comment
Share on other sites

κατα την προσωπική μου άποψη μητροπολίτης και επιστήμονας είναι αντιφατικές ένοιες.πως μπορείς να είσαι επιστήμονας και να πιστεύεις πχ στην παλαιά διαθήκη?

Σε πληροφορω οτι ηλεκτρομαγνητισμο στους ηλεκτρολογους στο Δημοκριτειο μεχρι πριν 6-7 χρονια (δεν ξερω τωρα) εκανε καθηγητης που ηταν και ιερεας. Ιερεας εγινε αφου ηταν καθηγητης.

 

Το οτι καποιος ειναι επιστημονας δεν πρεπει να μας φερει στο μυαλο στερεοτυπα και κλισε. Απο την στιγμη που καποιος με σεβεται και δεν με πειραζει, ουτε εμενα ουτε αλλον, τι με νοιαζει το τι πιστευει? Δικαιωμα του αναφαιρετο. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι ο συγκεκριμένος Μητροπολίτης, αλλά γενικά ότι στο Εθνικό Συμβούλιο για την Έρευνα συμμετέχει Μητροπολίτης.

Και είναι γνωστές οι απόψεις της εκκλησίας για την βιοτεχνολογία...

Link to comment
Share on other sites

άρα ίσως είναι και μια απάντηση στο ότι δεν πρέπει να συγχέουμε πάντα τον αρνητισμό με τον "παππά"

Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και για όλα

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα του αναφαιρετο.

συμφωνώ και επαυξάνω-και διευκρινίζω ότι έχω αριστες σχέσεις και με ιερείς και με θρησκευόμενους.

Επίσης δέχομαι ότι ένας μητροπολίτης πχ μπορεί να είναι εν τοις πράγμασι αριστος

επιστήμονας.και τότε μήπως είμαι διχασμένη προσωπικότητα αφου πιο πάνω γράφω

μητροπολίτης και επιστήμονας είναι αντιφατικές ένοιες

ΟΧΙ,απλά εκφράζω την απορία μου ,πως μπορεί ενας μητροπολίτης και ταυτόχρονα αριστος επιστήμονας (που ναι μπορεί να συμβαίνει)πως μπορεί λοιπον να πιστεύει

στην παλαια διαθήκη πχ post83

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=10894&page=9

γενικά η παλαια διαθήκη είναι να τραβάς τα μαλιά σου-σε αντίθεση με την επι του όρους ομιλια που είναι ενα καταπληκτικο κείμενο

(διευκρινίζω ξανα οτι δεν είμαι θρησκευόμενος ουτε αντιθρησκευόμενος-απλα πιστεύω

ότι πρέπει να εξετάζουμε τα πάντα χωρις προκαταλήψεις αλλά με πραγματικά ερευνητική ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση του ΕΣΕΤ με τους τίτλους των μελών

1. Νανόπουλος ∆ηµήτριος του Βαΐου Ακαδηµαϊκός, Καθηγητής Πανεπιστήµιο Α&Μ Texas,

2. Στεφανάδης Χριστόδουλος του Ισιδώρου Καθηγητής ΕΚΠΑ

3. Τριχόπουλος ∆ηµήτριος του Βασίλειου Ακαδηµαϊκός, Καθηγητής Πανεπιστήµιο Harvard.

4. Φωκάς Αθανάσιος του Σπυρίδωνα Ακαδηµαϊκός, Καθηγητής Πανεπιστήµιο Cambridge

5. Χατζηνικολάου Νικόλαος του Σωτηρίου Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, Πρόεδρος της Επιτροπής Βιοηθικής της Εκκλησίας της Ελλάδος, ∆ρ. Φυσικής, Βιολογίας, Θεολογίας

6. Καΐσης Αθανάσιος του Γεωργίου Καθηγητής Α.Π.Θ, Πρόεδρος ΟΒΙ

7. Κίττας Χρήστος του Νικολάου Πρύτανης ΕΚΠΑ

8. Κριµπάς Κωνσταντίνος του Βασιλείου Ακαδηµαϊκός − Οµότιµος Καθηγητής ΓΠΑ

9. Παπαδηµητρίου Ιωάννης του ∆ηµητρίου ∆/ντής Χειρουργικού τοµέα Νοσοκοµείου «Ερρίκος Ντινάν» και Πρόεδρος ∆Σ του Ωνασείου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου

10. Βασάλος Ιάκωβος του Αντωνίου τ. Καθηγητής ΑΠΘ

11. Σιούτη Γλυκερία του Παναγιώτη Καθηγήτρια ΕΚΠΑ

12.. Τιβέριος Μιχαήλ του Ανδρέα Καθηγητής ΑΠΘ

13. Μοίρας Κωνσταντίνος του Ιωάννη Οµότιµος Καθηγητής ΕΚΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.