Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δέσμευση όλων των θέσεων στάθμευσης


JTB

Recommended Posts

Κτίριο που αποτελείται από ισόγειο ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων και δύο διαμερίσματα από πάνω. Ενας ιδιοκτήτης όλων.

Θέλει να μεταβιβάσει όλα αυτά στα παιδιά του αλλά η συμβολαιογράφος του είπε ότι δεν μπορεί να κάνει συμβόλαια γιατί σε αλλαγή χρήσης που είχε κάνει για την άδεια του καταστήματος, ο τότε μηχανικός έχει δείξει ότι όλες οι θέσεις που είχαν πραγματοποιηθεί στο οικόπεδο είναι του καταστήματος... Δύο θέσεις μέσα και τρείς έξω... Τώρα για τη μεταβίβαση δεν έχουν πάρκινγκ τα διαμερίσματα.

 

Τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί είχα τηλεφωνική ενημέρωση και δεν έχω προλάβει να μιλήσω με τη συμβολαιογράφο.

 

1. Δεχόμενοι ότι όντως υπάρχει πρόβλημα, η λύση του να πάρω τις θέσεις πάλι πίσω είναι εφικτή; Γιατί το κατάστημα υποχρεούται σε 5 θέσεις; Αναφέρεται κάπου αυτό σαφώς;

 

2. Με το δεδομένο ότι το κατάστημα θα λειτουργεί ως έχει για 3-4 χρόνια ακόμη μέχρι τη σύνταξη του μπαμπά, υπάρχει κάποιος τρόπος και τί νομίζετε ότι θα μου ζητήσει η πολεοδομία; Ποιά η λογική χρέωση γιαυτές τις εργασίες;

 

3. Πού στην ευχή πάω και τους βρίσκω όλους αυτούς με τα κουλά τους;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση...

(Η τρίτη ερώτηση είναι ρητορική αλλά κοινή για πολλούς από μας)

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμός των θέσεων στάθμευσης εξαρτάται

1. από τα τμ του καταστήματος

2. πότε βγήκε η αρχική άδεια προ ή μετά το 79 (δηλαδή αν στην αρχική άδεια υπήρχε απαίτηση για θέσεις στάθμευσης)

3. από το που βρισκεται το ακίνητο εντός ή εκτός της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών

4. ποιά ήταν η αρχική χρηση και ποιά η τελική χρήση (διότι ανάλογα με τη χρήση προκύπτει ο αριθμός των θέσεων στάθμευσης)

-------

διαβάζεις εδώ:

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108320.html

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108321.html

-------

και εδώ:

http://www.domiki.gr/kpn/text_3d/0.htm

http://www.domiki.gr/kpn/text_3d/0_1.htm

περιεχόμενα εδώ

http://www.domiki.gr/kpn/kpn_3d.htm#iii

------

υποψιάζομαι πως για να αποδεσμευτούν οι θέσεις στάθμευσης πρέπει το μαγαζί να αλλάξει πάλι χρήση σε απλό κατάστημα όπου απαιτούνται λιγότερες θέσεις από το ηλεκτρολογείο

και να γίνει νέα συμβολαιογραφική πράξη για τις θέσεις με διαφορετική κατανομή

 

αν χρειάζεται για την αλλαγή νέα άδεια προφανώς πληρώνεσαι όπως ορίζει το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή πραγματικά δεν το ξέρω.

Λέει πουθενά η νομοθεσία πως πρέπει να υπάρχει θέση στάθμευσης ανά διαμέρισμα?

Υποθετικό σενάριο.

Οικοδομή με 5 διαμερίσματα και 5 θέσεις στάθμευσης.

Τα 4 διαμερίσματα δεν θέλουν θέση στάθμευσης. Τις υπόλοιπες 4 θέσεις τις μεταβιβάζω σαν παρακολουθήματα (αποκλειστική χρήση) σε αποθήκες που έχουν χιλιοστά.

Τα 4 αυτά διαμερίσματα δεν μπορούν να μεταβιβαστούν πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Μία θέση αν διαμέρισμα πρέπει να φτιάχνεις στην άδεια... Τώρα, αν αυτό ακολουθεί και τα συμβόλαια ειδικά τώρα που δεν υπάρχει ιδιοκτησία στη πυλωτή δεν ξέρω... Αναφέρεται σαφώς στο νόμο... Μία θέση αν ΧΧΧ τετραγωνικά και τουλάχιστον μία ανά διαμέρισμα... Τώρα το θέμα είναι γιατί να μη μεταβιβάζονται... Ειδικά αν μπορεί να υπάρχει ιδιαίτερη μνεία του θέματος και αποδοχή της κατάστασης από τον αγοραστή...

 

Βασικά εμένα η σημαντικότερη απορία μου είναι για το πώς έγινε η αλλαγή αρχικά... Δηλαδή πως παρουσιάστηκε η δέσμευση όλων των θέσεων και δεν υπήρξε αντίδραση τότε... Δηλαδή δεν εξετάστηκε αν υπήρχαν άλλες ιδιοκτησίες και τί απαιτήσεις υπήρχαν από αυτές στα πάρκινγκ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μία θέση αν διαμέρισμα πρέπει να φτιάχνεις στην άδεια... Τώρα, αν αυτό ακολουθεί και τα συμβόλαια ειδικά τώρα που δεν υπάρχει ιδιοκτησία στη πυλωτή δεν ξέρω... Αναφέρεται σαφώς στο νόμο... Μία θέση αν ΧΧΧ τετραγωνικά και τουλάχιστον μία ανά διαμέρισμα...

 

JTB, αυτό που τόνισα δεν μπορώ να βρω. Που το λέει?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 111 ΦΕΚ Α'76/5.3.2004

 

Άρθρο 2

 

Αριθμός θέσεων στάθμευσης για νέα κτίρια ή προσθήκες σε επέκτάση υφισταμένων κτιρίων

 

Ο απαιτούμενος αριθμός θέσεων στάθμευσης για τα νέα κτίρια ή για προσθήκες σε επέκταση

υφισταμένων κτιρίων, υπολογίζεται ανάλογα με τη χρήση και τη συνολική επιφάνεια του

κτιρίου, που προσμετράται στο συντελεστή δόμησης ή ανάλογα με τα επί μέρους στοιχεία

της χρήσης (συνολικό αριθμό αιθουσών, κλινών ή θέσεων θεατών), ως εξής:

 

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 100 τμ επιφανείας κτιρίου. Πάντως ο αριθμός

θέσεων που προκύπτει δεν μπορεί να είναι μικρότερος της μιας θέσης ανά διαμέρισμα ή

ανά κατοικία.

 

 

Αρθρο 3

 

Αριθμός θέσεων στάθμευσης για προσθήκες σε ύψος ή μεταβολές της χρήσης υφισταμένων

κτιρίων.

 

Ο απαιτούμενος αριθμός θέσεων στάθμευσης για προσθήκες σε ύψος ή για μεταβολές της

χρήσης κτιρίων υφισταμένων κατά τη δημοσίευση του παρόντος υπολογίζεται ανάλογα με τη

χρήση και τη συνολική επιφάνεια της προσθήκης ή του υφισταμένου κτιρίου που αλλάζει

χρήση, η οποία προσμετράται στο συντελεστή δόμησης ή ανάλογα με τα επί μέρους στοιχεία

της χρήσης (συνολικό αριθμό αιθουσών, κλινών ή θέσεων θεατών), ως εξής:

 

1. Κατοικία: μια (1) θέσή στάθμευσης ανά 150 τμ επιφανείας κτιρίου.

 

Άρθρο 4

2. Οι επιφάνειες των κοινοχρήστων χώρων των κτιρίων δεν προσμετρώνται για τον

υπολογισμό των θέσεων στάθμευσης.

 

3. Σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσεως κτιρίων, που υφίστανται νόμιμα κατά τη δημοσίευση του

παρόντος, θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 ο

αριθμός των θέσεων που αντιστοιχεί στην υφισταμένη χρήση, ο οποίος και αφαιρείται από

αυτόν που προκύπτει για τη νέα χρήση βάσει του άρθρου 3.

 

4. Απαλλάσσονται της κατά τον Ν.960/79 υποχρέωσης εξασφάλισης θέσεων στάθμευσης

προσθήκες σε ύψος ή σε επέκταση κτιρίων που υφίστανται νόμιμα προ του Ν.960/79, εφόσον

αυτές προορίζονται για χρήση κατοικίας και έχουν επιφάνεια μικρότερη ή ίση των 100 τμ.

Τα ανωτέρω εφαρμόζονται μόνο για την πρώτη πραγματοποιούμενη μετά την ισχύ του Ν.960/79

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ JTB, είχα ξεχάσει το 111. Για αυτό η myri έγραψε "3. από το που βρισκεται το ακίνητο εντός ή εκτός της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών".

Το 111 έχει εφαρμογή μόνο στην Περιφέρεια Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω απάντηση για να δωθεί μεγαλύτερη προσοχή...

Η απορία μου είναι η εξής...

Αν έχω όλα σωστά σε μια πολυκατοικία... π.χ. 5 διαμ -> 5 θέσεις... και για κάποιο λόγο σπάσω επίσης νόμιμα με άδεια κλπ ένα διαμέρισμα σε δύο γκαρσονιέρες τότε πώς και πού περιγράφεται η υποχρέωση για θέση πάρκινγκ; Ισχύει το άρθρο για νέα κτίρια; γιατί το αρ.2 λέει για νέα και προσθήκες σε επέκταση και το αρ.3 σε ύψος και για αλλαγή χρήσης...

Ενώ στη περίπτωση που περιγράφω το μόνο που έχω είναι διαρρύθμιση και δημιουργία νέας ιδιοκτησίας...

 

Για φωτίστε με κάποιος γιατί δεν είναι σπάνια η περίπτωση... Ηδη το τελευταίο 2-μηνο έχω δει 3 περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ JTB, είχα ξεχάσει το 111. Για αυτό η myri έγραψε "3. από το που βρισκεται το ακίνητο εντός ή εκτός της ευρύτερης περιοχής των Αθηνών".

Το 111 έχει εφαρμογή μόνο στην Περιφέρεια Αττικής.

 

Για την ακρίβεια στο ηπειρωτικό τμήμα της Περιφέρειας Αττικής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.