Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fedra & WoodExpress της Runet


gkol

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Φανταζομαι αρκετοι γνωριζετε τα εν λογω προγραμματα..Εγω προσωπικα δεν τα εχω δουλεψει και επειδη ηρθε η ωρα να τα χρειαστω (!) μπορειτε να με ενημερωσετε για την αξιοπιστια τους, την παραγωγη σχεδιων, συνδεσεων κτλ?

 

Πως θα τα συγκρινατε με Timber και Pessos της 4Μ?

 

Support καλο? Ετησιες συνδρομες???

 

Ευχαριστω πολυ & καλο κουραγιο σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να κατεβάσεις τις δοκιμαστικές εκδόσεις για να δημιουργήσεις μια προσωπική εικόνα για το καθένα.

Ετήσιες συνδρομές δεν υπάρχουν.

Γίνονται τακτικά ενημερώσεις με νέες εκδόσεις που διορθώνουν λαθάκια και προσθέτουν μερικές δυνατότητες.

Όταν προστίθενται περισσότερες δυνατότητες τότε μόνο υπάρχει επιβάρυνση όπως στην τελευταία του Fedra κόστους 180€.

Για απλά κτίρια από φέρουσα τοιχοποιία κάθε είδους ακόμα και από κορμούς δέντρων, ξύλινες στέγες με υπολογισμό πλέον και των συνδέσεων και ξύλινα πατώματα το Fedra θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Ο λόγος που αμφιταλαντεύομαι μεταξυ Fedra,woodexrpess & Pessos Timber ειναι γιατι ηδη εχω το STRAD με το οποιο κανω τα στατικα ΟΣ & σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερο να εχω απτην ιδια εταιρία (για πιθανη διασυνδεση ισως???)...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ισχυρό κίνητρο να πάρεις τα προγράμματα της 4Μ τα οποία πρέπει να έχουν περισσότερες δυνατότητες όσο αφορά την εισαγωγή τρισδιάστατου φορέα το Τimber και χωρικής επίλυσης το Pessos, απ' ό,τι άκουσα και διάβασα.

Ίσως απ' την άλλη είναι πιο δύσχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

χαρη σευχραιστώ για τις γρήγορες απαντήσεις...

Θα περιμένω μήπως ποσταρει καποιος χρηστης που χρησιμοποιει τα Pessos &Timber της 4Μ να μου πει τη γνωμη του..

Επομενο βημα απαυτο θα ειναι να παω στην ιδια την εταιρια να μου κανουν παρουσιαση..Βεβαια οπως ολοι ξερουμε οι γνωμη ενος χρηστη του προγραμματος ειναι πολυ πιο σημαντικη απο μια μισαωρη παρουσιαση στην εταιρια που το εμπορεύεται..

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω σκεφτομαι να προβω σε τετοια αγορα,μετα απο χρηση του demo του fedra και ειδικα μετα τις νεες προσθηκες,παω 'καρφωτος' για το εν λογω προγραμμα.

δες λιγο και τις τιμες και δουλεψε τα demo να δεις ποιο σου ειναι πιο ευχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το ποστ...Ευχαριστώ για τις απαντησεις.. θα το ψαξω κι εγω και θα μεταφερω την τελικη μου αποψη μαζι με την αποφαση μου..

Link to comment
Share on other sites

το Φεδρα ειναι ευχρηστο αλλα εχει καποιες ανακριβειες π.χ απαιτεί διάφραγμα αλλιώς είναι λάθος, οπότε με τα ξύλινα πατώματα έχεις αβεβαιότητες και πρέπει να λαμβάνεις τα μέτρα σου. Επίσης στον έλεγχο τέμνουσας κάνει κάποια στατιστική επιλογή και συγκρίνει την διατμητική τάση σε ένα πεπερασμένο στοιχείο του οποίου την αντοχή βρίσκει χρησιμοποιώντας την ορθή τάση ενός πεπερασμένου το οποίο δεν έιναι κατα ανάγκη το ίδιο, αλλά μια μέση τάση κ.λ.π. Στην τελευταία έκδοση έχουν γίνει σημαντικές βελτιώσεις που δεν έχω δει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Παντως το Timber 4M δεν κανει συνδέσεις αλλά όπως και το Pessos επιλύει φορέα στο χώρο οπότε αό δυνατότητες ανάλυσης είναι πλήρες...Σχεδια κτλ δεν ξερω τι κανει αλλά το Woodexpress kai to Fedra εχουν το πλεονεκτημα της παραγωγής σχεδίων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.