Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fedra & WoodExpress της Runet


gkol

Recommended Posts

...και ποιότητα ξυλείας αν δεν κάνω λάθος.

 

Δεν ελέγχεις όλα τα μέλη αλλά εκείνα μόνο κάθε ομάδας που έχει τα μέγιστα εντατικά μεγέθη. Ό,τι κάνεις και με το Instant μόνο που εκεί γίνεται αυτόματα η μεταφορά των εντατικών μεγεθών και των διαστάσεων διατομών και υλικών.

Πάντως δε νομίζω ο φόρτος να είναι τόσο μεγάλος. Έχεις δε το πλεονέκτημα να χρησιμοποιείς ένα λογισμικό αξιόπιστο που το γνωρίζεις για την στατική/δυναμική ανάλυση και ένα πολύ εύκολο στη χρήση και εποπτικό πρόγραμμα για διαστασιολόγηση.

 

Όσο αφορά για το "4Μ" που ανέφερα παραπάνω θα σε παραπέμψω στο σχετικό θέμα για το Strad όπου μέλη του forum δημοσιεύουν ιδιαίτερα δυσμενή σχόλια. Ανάλογα δυσμενή σχόλια υπήρχαν σε παλιότερο θέμα για το Steel της 4Μ, ενώ και προσωπικά, ως κάτοχος του Hydrostrad δεν είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την γνωμη καποιου συναδελφου

γαι το προγραμμα STRAD Timber της 4Μ για ξυλινες κατασκευες

επισης την γνωμη καποιου συναδελφου

για καποιο αλλο αντιστοιχο προγραμμα για

ξυλινες στεγες

Link to comment
Share on other sites

Γαι το Timber δεν εχει πει κανεις τη γνωμη του...καποιος που να το εχει χρησιμοποιησει...

 

 

 

Εχει η Multisoft προγραμμα για ξυλινες κατασκευες και φερουσα τοιχοποιία????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το timber θα μπορούσε να είναι best-seller αλλά νομίζω πως δεν ασχολείται κανείς στην 4Μ με αυτό. Είναι στη λογική του "βάζω φορτία με το χέρι σε ραβδόμορφους φορείς", αναλύεις, πατάς το κουμπί διαστασιολόγηση και τελείωσες. Δεν υπάρχουν συνδέσεις, δεν ορίζεις μήκος λυγισμού. Νομίζω πως χρησιμοποιώντας ένα οποιοδήποτε στατικό πρόγραμμα παίρνεις εντατικά και με excelάκι κάνοντας ελέγχους είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι χρονοβορο ομως...Το Woodexpress κανει αυτη τη δουλεια...Μπορω να κανω την αναλυση με το Ινσταντ και τους ελεγχους μετα στο Woodexpress...Αλλα θελω χρονο δυστυχως... Εγω πηρα το Woodexpress γτ πολυπλοκες ξυλινες κατασκευες δεν προκειται να κανω...Οποτε και οι ετοιμες στεγες-πατωματα που εχει με καλυπτουν.. Η 4Μ ειναι απαραδεχτη στην εξυπηρετηση.....Δεν εχουν ουτε ντεμο...Ουτε καν ενα εντυπο με λεπτομεριες και φωτο απο το προγραμμα...Οτι γραφει το σαιτ (10 γραμμες δλδ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας. Να πω και εγώ την άποψη μου για το Fedra, ή μάλλον τα παράπονά μου. Έχω το πρόγραμμα 3 μέρες μόνο, αλλά το δούλεψα εντατικά. Πιστεύω ότι η σχεδίαση του φορέα με το περίγραμμα ή με τις συντεταγμένες των κορυφών του περιγράμματος είναι πρωτόγονη. Το κτίριο το εισάγει κάποιος με μεγάλη δυσκολία. Η απάντηση που πήρα από την υποστήριξη ότι "δεν είναι autocad" δεν με ικανοποιεί. Πολύ δύσχρηστη λοιπόν η σχεδίαση του κτιρίου. Αν εξαιρέσω την σχεδίαση, θα το χαρακτήριζα μέτριο πρόγραμμα. Βέβαια, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν και αξιόλογα προγράμματα στην ελληνική αγορά για την φέρουσα τοιχοποιία, μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει και καλό. Θα επανέλθω στην κριτική.

Link to comment
Share on other sites

H ταχυτητα σχεδιασης ειναι μια χαρα. Τωρα στην προσομοιωση εχω και γω καποια παραπονα...

 

Αλλα εγω έχω την αποψη οτι σε φερουσα τοιχοποια το λογισμικο ειναι απλα για να σου βγει η μελετεη....ας πουμε και να εχεις μια πολυ χοντρικη εκτιμηση φορτιων και ελεγχων στους τοιχους...

 

Ας βγει ΕΝΑΣ να μου πει οτι μπορει στην κατασκευη να εξασφαλισει οτι θα κατασκευασει αυτο που μελετησε...(διαστασεις λιθων, ποιοτητα λιθων, ποιοτητα κονιαματας, σεναζ, τροπος χτισιματος κτλ κτλ κτλ...)

 

Οποτε το ΦΕΝΤΡΑ για απλα ισογεια αντε και διωροφα ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.