Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πτώσης του Κομμουνισμού


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Όταν μιλάμε για λαμόγια, δεν μιλάμε για σύστημα. Το ότι τα λαμόγια καπηλεύονται το σύστημα, αυτό είναι άλλο. Κανένα σύστημα δεν μπορεί να τα αντιμετωπίσει εκτός η φυλακή. Εγώ πάντως έχω άλλο σύστημα και μου έχει βγει σε καλώ. Έχω κατορθώσει να κάνω καλή δουλειά, γιατί δουλεύω πιο πολύ με το μυαλό, παρά με το σώμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ξεκινάω από εκεί που σταματάν οι άλλοι. Αυτό με κάνει σπάνιο είδος μάστορα, με αποτέλεσμα να είμαι μονοπώλιο, και να διαλέγω τις δουλειές, με ότι τιμή θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό με κάνει σπάνιο είδος μάστορα, με αποτέλεσμα να είμαι μονοπώλιο, και να διαλέγω τις δουλειές, με ότι τιμή θέλω.

με συγχωρείς αλλα αυτο ενδιαφέρει μόνο τους πελάτες σου και δεν έχει σχεση πολυ με το θέμα που ανοιξες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχει σχέση? Αν είχαμε κομουνισμό θα μπορούσα να πάρω όσα χρήματα θέλω? Και γιατί να δουλεύω πιο γρήγορα στο κομουνιστικό σύστημα, και να σπάω και το κεφάλι μου πως να κάνω καλή δουλειά, αφού στο τέλος θα πάρω τα ίδια με τον κοπρίτη? Παράδειγμα η μονιμότητα στο δημόσιο. Είναι το ίδιο με τον κομουνισμό, γιατί δουλέψουν ή όχι...το χρήμα θα πέσει.

Link to comment
Share on other sites

αφού στο τέλος θα πάρω τα ίδια με τον κοπρίτη?

μα και στο εδώ σύστημα το ιδιο γίνεται.οι "κοπρίτες" αμοίβοντε πολυ περισότερο απο τους σκληρά εργαζόμενους.μια "μιζα" πολλές φορές ισοδυναμεί κυριολεκτικά με αμοιβές μιας ολόκληρης ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γίνετε στο δημόσιο, όχι στον ιδιωτικό τομέα. Αυτά τα φαινόμενα υπάρχουν και στα δύο συστήματα, και τείνουν να γίνουν δυστυχώς ο κανόνας, και όχι η εξαίρεση. Το σημερινό το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τα συστήματα. Έχει να κάνει με την διαφθορά της κοινωνίας, και την ανεκτικότητα μας σε αυτά. Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς, αντί να καταπολεμήσουμε την διαφθορά, γίναμε μέρος αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε.Αν και δεν βλέπω να βελτιώνοντε προς το παρών τουλάχιστον τα πράγματα.Οχι γιατί δεν μπορούν αλλά γιατί δεν θέλουν.Και έτσι βλέπεις απλούς δημόσιους υπάλληλους να έχουν κάνει βιλαρες και πολλά σπίτια και ανθρώπους που εργάστηκαν σκληρά μια ζωή να τα φερνουν με δυσκολία-αντε το πολυ να έχουν κάνει ένα σπίτι.

Αυτα με τις Εθνικές συσκέψεις για πάταξη της διαφθοράς ειναι τρίχες.

Ενας απλός νόμος χρειάζεται:Πόθεν έσχες σε ολους τους δημόσιους υπάλληλους για τα προηγούμενα 40 χρόνια και οποιος δεν μπορεί να δικαιολογήσει την βίλλα η τα πολλά σπίτια ,δήμευση της περιουσίας του.

Να δούμε αν ξανακλέβει δημόσιος υπάλληλος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ..μόνο που όταν γίνει αυτό, δεν θα υπάρχει μετά σπίτι που να μην είναι κρατικό. Εξ άλλου, όλος ο κόσμος κυβερνάτε από διορισμένους γκάκστερς? Μία καλύτερη πρόταση, θα ήταν να φορολογήσει την περιουσία, και όχι την υπηρεσία. Καθώς και τις καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις αλλά οπως σωστά είπες ο κοσμος κυβερνάτε απο διορισμένους γκακστερ.

Αυτοί που τρώνε με χρυσα κουτάλια δεν είναι παρα τα δικά τους παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχει σχέση? Αν είχαμε κομουνισμό θα μπορούσα να πάρω όσα χρήματα θέλω? Και γιατί να δουλεύω πιο γρήγορα στο κομουνιστικό σύστημα, και να σπάω και το κεφάλι μου πως να κάνω καλή δουλειά, αφού στο τέλος θα πάρω τα ίδια με τον κοπρίτη? Παράδειγμα η μονιμότητα στο δημόσιο. Είναι το ίδιο με τον κομουνισμό, γιατί δουλέψουν ή όχι...το χρήμα θα πέσει.

 

 

Αυτή η ισοπεδωτική ανάλυση δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να οδηγήσει σε συμπεράσματα.

Αυτή η αντίληψη που αναφέρεις περί κομουνισμού απέχει τόσο από την πραγματικότητα όσο κι ο Ομπάμα από τον Σοσιαλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου εξηγήσεις τότε γιατί κατέρρευσε ο κομουνισμός σαν σύστημα? Εγώ σας έδωσα μία εξήγηση με τις αυτοκινητοβιομηχανίες της Ρωσίας και της Ιαπωνίας, αν και δεν την καταλάβατε? Όλα έχουν να κάνουν με το εμπόριο. Αν μία χώρα όπως η Ρωσία δεν κάνει εξαγωγές λόγο ανικανότητας παραγωγικότητας και ανταγωνισμού, τότε είναι χαμένη από χέρι. Να σας δώσω ένα παράδειγμα Ελληνικής κουλτούρας.Όλοι ξέρετε την ευρεσιτεχνία που έκανα για τον σεισμό. Λυπών θα σας κάνω την εξής ερώτηση? Υπάρχουν πολλές αντισεισμικές ευρεσιτεχνίες στον κόσμο όλον? Όχι εκτός μία άλλη με παραλλαγές, που βασίζετε στην σεισμική μόνωση του οριζοντίου άξονα της οικοδομής. Η δική μου ευρεσιτεχνία είναι διαφορετική. Όλη η Ελλάδα την ξέρει πια. Γιατί κανένας δεν θέλει να βοηθήσει? Γιατί προσπαθούν να την κουκουλώσουν γρήγορα. Γιατί εδώ μέσα στο Φόρουμ, δεν θέλετε να την βλέπει ο τεχνικός κόσμος? Γιατί την μεταφέρεται γρήγορα στην δεύτερη σελίδα? Γιατί μου έγινε αποκλεισμός από το φόρουμ? Αν πετύχει η ευρεσιτεχνία, πια θα είναι η θέση του φόρουμ απέναντι σε μένα και την κοινωνία? Ότι με βοήθησε? Ακόμα και η ηλεκτρονική υπογραφή βγήκε? Τι πιστεύω εγώ ότι έπρεπε να γίνετε σε μία Δημοκρατική Χώρα με καπιταλιστικό σύστημα? Να με είχατε αρχηγό εδώ μέσα, γιατί κανένας από τους επώνυμους δεν τόλμησε να μου αντισταθεί Δημόσια. Μόνο και γιατί τόλμησα να ασχοληθώ με τον σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.