Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πτώσης του Κομμουνισμού


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Φίλοι μου το συμφέρον τους έβλεπαν, όπως και μεις το δικό μας. Οι άνθρωποι δεν πέρναγαν καλά και τους πήραν κυνήγι, άνοιξαν τα σύνορα, και βλέπουμε τι γίνετε. Ο πρώτος κομουνιστής ήταν και είναι ο Χριστός. ( Αν έχεις δύο χιτώνες να δίνεις τον ένα ) Αλλά το σύστημα δεν αντέχει τον ανταγωνισμό. Και εγώ στο σχολείο ήμουν κομουνιστής, μετά το στρατό σοσιαλιστής, και στο τέλος καπιτάλιστής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αληθεια για την κατάρευση της ΕΣΣΔ κλπ ειναι ότι το σύστημα ήταν εξω απο τίς γονιδιακές ανθρώπινες προδιαγραφές.Τα μυρμήγκια οι μέλισες συνεργάζονται μια χαρά και πειθαρχούν τελεια-αντε βάλε δυο γατους διπλα -διπλα,σε 1 ' θα φαγωθούν.Οι ανθρωποι απλά δεν είναι μελισες.

Η πικρή αλήθεια δυστυχώς ειναι η εξής (απο προσωπικες παρατηρήσεις)

καθε είδος εχει αναπτύξει ωρισμένες τεχνικές επιβίωσης.

Η εκμετάλευση ανθρώπου απο ανθρωπο ειναι μια εξελιγμένη τεχνική του ανρωπινου γονιδιου-ειδους .χαρη σαυτήν κατέκτησε την γη.

Παληα υπήρχαν σκλάβοι.Στον καπιταλισμό τα αφεντικά.και μια εξυπνη τεχνική του σημερινου συστήματος ειναι να μας κάνει αφεντικά του εαυτού μας.

Κανείς δεν μας εκμεταλεύεται περισότερο απο εμας τους ιδιους.(αν ημουν υπάλληλος θα ειχα δουλέψει τον μισο χρονο απο οτι εχω δουλέψει τωρα)

Στον κομουνισμο τους εκμεταλευόνταν αγρια για χαριν της κοινωνιας(και τις Κυριακες δουλευαν για χαριν δηθεν του λαου)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πέρα από τα ιδεολογικά τσιτάτα να ορίσουμε κάποια πράγματα στην σημερινή εποχή .

Κατ ' αρχή την έννοια της υπεραξίας .

 

Ενας εργοδότης επενδύει το κεφάλαιο του και δημιουργεί θέσεις εργασίας .

Αυτό το κεφάλαιο πρέπει να του αποδώσει την εργασία του βάσει των προσόντων του , τα έξοδα του , το κεφάλαιο ανανέωσης της επένδυσης και τα χρήματα που θα έπαιρνε αν δεν δούλευε και απλώς επένδυε το κεφάλαιο του με το ίδιο ρίσκο .

Αυτό το σύνολο έχει καθιεωθεί να το λέμε - κέρδος - αλλά αυτό είναι μέρος του κόστους επένδυσης . Το κέρδος είναι ότι προκύπτει πάνω από αυτό .

 

Ο εργαζόμενος πρέπει με την εργασία του να αποπληρώσει το μισθό του , τις ασφαλιστικές εισφορές του ιδίου και του εργοδότη που τον αφορούν και οπωσδήποτε το ανωτέρω κόστος επένδυσης . Η επιπλέον των ποσών αυτών απόδοση του συνιστά την υπεραξία που καρπούται ο εργοδότης .

 

Τώρα αν οι ασφαλιστικές εισφορές είναι μεγάλες , είναι προφανές ότι ο εργαζόμενος πρέπει να αποδώσει περισσότερο .

 

Ενα παράδειγμα μεγάλης υπεραξίας , είναι οι υπεργολάβοι στις οικοδομές .

Εκεί δεν υπάρχουν ασφαλιστικές εισφορές , μιά και τις πληρώνει ο κύριος του έργου , το κεφάλαιο είναι πολύ μικρό , η ίδια αμοιβή χαμηλή και η ανανέωση της επένδυσης ελάχιστη .

Ετσι ένας υπεργολάβος με 30.000 € υλικά και με 70 € μεροκάματο , μπορεί με ένα συνεργείο 5 εργατών συν τον ίδιο να εισπράττει υπεραξία της εργασίας των άλλων 8 με 10 € την ημέρα και έτσι το μεροκάματο του να γίνεται 110 η 120 € , ενώ το αρχικό του κεφάλαιο απαξιώνεται ελάχιστα .

Link to comment
Share on other sites

BAS, τα παραδείγματα με νούμερα, όπως αυτό που έδωσες, είναι πάντα καλύτερα από τα αόριστα λόγια. Αλλά δεν κατάλαβα πώς και πόσα κερδίζει ο υπεργολάβος. Μπορείς να γίνεις αναλυτικότερος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένας κτίστης βγάζει κατά μέσο όρο 17 μέτρα την ημέρα . Αν υπολογίσεις ότι σε αυτό θα περιλαμβάνεται και 3 μέτρα σενάζ και η τιμή του κτισίματος είναι 4 Ε και του σενάζ 5 , τότε ο μέσος κτίστης βγάζει 83 € την ημέρα . Αν το μέσο μεροκάματο του συνεργείου είναι 55 Ε τότε ο υπεργολάβος βγάζει 18 Ε την ημέρα από κάθε τεχνίτη . Σε αυτό πρέπει να αφαιρέσουμε το κόστος εξυπηρέτησης του αρχικού του κεφαλαίου , του λογιστή του , τις φθορές και μεταφορές των εργαλέιων του . Αν δεχθούμε ότι αυτά είναι τα μισά τότε του μένουν 9 Ε κέρδος από κάθε τεχνίτη .

Αν το συνεργείο έχει 5 άτομα πέρα από τον υπεργολάβο , τότε αυτός κερδίζει 45 Ε την ημέρα πέρα από το μεροκάματο του .

 

Αυτή είναι η υπεραξία που συζητάμε .

 

Υ.Γ. Το τελευταίο το έβαλα γιά να μην πουν ότι είμαι εκτός θέματος και με βάλουν στο "κόστος οικοδομής":D

Link to comment
Share on other sites

Θα σας κάνω μία απλή ερώτηση. Πόσα καπιταλιστικά κράτη κατέρρευσαν? Και που κατέρρευσαν πάλη καπιταλιστικά έγιναν. Πόσα κομουνιστικά κράτη κατέρρευσαν και ξανά έγιναν κομουνιστικά?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, άστοχη ερώτηση, σου απαντώ πάρα πολλά και όσα δεν καταρρέουν χρωστάνε περισσότερα από όσα παράγουν. και συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η υπεραξία που συζητάμε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση BAS. Πάντα με μπέρδευε η έννοια της υπεραξίας. Τι στο καλό είναι αυτή η υπεραξία; Αυτό το "υπερ" μπροστά από μία τόσο αόριστη λέξη όπως η λέξη "αξία", μου προκαλούσε σύγχυση :smile:

 

Το καταλαβαίνω καλύτερα αν το ακούσω ως "δαπάνη διοικητικής και εμπορικής λειτουργίας". Δεν είναι πιο κατανοητό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geo6 Συνήθως χρωστάνε αυτοί που παράγουν. Και εγώ όταν έφτιαξα το σπίτι μου, χρωστούσα. Τώρα όχι. Όταν πάρω καινούργιο αυτοκίνητο πάλη θα χρωστώ.Με τρελαίνει η ιδέα ότι αν προσπαθήσω μπορώ να γίνω τραπεζίτης. Με τρομάζει η φυλάκιση της γνώμης, και της ελευθερίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που παράγουν δεν χρωστούν αλλά τους χρωστάνε. Τους χρωστάνε την πρόσθετη αξία που παράγεται από την εργασία τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.