Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί πτώσης του Κομμουνισμού


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Eγώ δεν θα πω κάτι παραπάνω θα πω όμως μόνο το εξής: Δείτε πως οι λαοί που είχαν κομουνισμό πριν 20 χρόνια τώρα όχι απλώς δεν θέλουν να ακούσουν για κομουνισμό αλλά τον μισούν. Γιατί άραγε;

 

Ισως κανεις καποιο λαθος. Τα Ανατολικα κράτη..(μαλλον οχι ολα) -το ειπε στις ειδησεις- κατα μεγαλο ποσοστο λ'ενε οτι ζουνε χειροτερα απο οταν ηταν ο κομουνισμος πριν 20 χρονια και θα ηθελα την προτερη κατασταση. Αυτα ακουσα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλοι μου, κατ αρχήν χρόνια πολλά. Μιλάω για την Αλβανία, γιατί είχε κομουνισμό, και έχω πάει τρις φορές. Η πρώτη φορά με την τρίτη είχε μεγάλη διαφορά, ως προς την ανάπτυξη. Στο Μ.Λ μου λέγαν άλλο παραμύθι. Για πες, για σένα ο Μάρξ και ο Λένιν τι διαφορετικό λέγαν, από αυτά που είπα εγώ? Πίστευαν στην ισότητα ή όχι? Αφού ζουν χειρότερα γιατί δεν αλλάζουν,? Την δημοκρατική δυνατότητα της ψήφου τα καπιταλιστικά κράτη την έχουν. Δεν είναι όπως τα κομουνιστικά που σηκώνουν τοίχους. Αντί να νοσταλγείτε τις ανοιχτές φυλακές, πάρτε το καραβάκι, και ελάτε στην ΙΟ το καλοκαίρι να δείτε τι ωραίο είναι να είσαι ελεύθερος, και να μιλάς με όλους τους λαούς,και να ακούς την μουσική τους. Στο κάτω κάτω από την Ελλάδα είμαστε, που δίδαξε την Δημοκρατία. Ας την υποστηρίξουμε, μιας και το μόνο που κάνουμε είναι να μιλάμε για τους αρχαίους Έλληνες, αν και δεν μπορούμε να τους φτάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

gio εγώ βλέπω τις απαγορεύσεις των συμβόλων του κομουνισμού που γίνονται στις χώρες που συνορεύουν με την Ρωσία. Ψάξε το καλύτερα και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην κακολογείτε τον κομουνισμό.

Είναι γνωστό ότι στο τείχος του Βερολίνου, οι στρατιώτες πυροβολούσαν όσους ήθελαν να εισέλθουν στον παράδεισο της Ανατολικής Γερμανίας.

(Κάποιοι θα σας πουν το αντίστροφο. Ότι πυροβολούσαν όσους ήθελαν να φύγουν από την Ανατολική Γερμανία. Μην τους πιστεύετε.)

Link to comment
Share on other sites

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία. - Ισοκράτης

Link to comment
Share on other sites

Για μένα Δημοκρατία είναι να είσαι ελεύθερος, να κάνεις ότι θέλεις, μέχρι του σημείου να μην πειράζεις τον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερία και δημοκρατία, δεν είναι το ίδιο. Αυτό που αναφέρεις είναι η ελευθερία.

Τι δουλειά έχει ο Ισοκράτης σε συζήτηση περί πτώσης του Κομμουνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Ο Κομουνισμός είναι άλλο, και η Δημοκρατία είναι άλλο. Ο κομουνισμός έχει να κάνει με την ισότητα των ανθρώπων, ενώ η δημοκρατία με την ελευθερία του ατόμου, μέχρι το σημείο όμως που η ελευθερία του ατόμου, δεν βλάπτει τον άλλον άνθρωπο. Ο Ισοκράτης δεν έχει σχέση με τον Κομουνισμό, αλλά έχει με την Δημοκρατία,η οποία αντιτίθεται στις αρχές και τους νόμους του κομουνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ισως κανεις καποιο λαθος. Τα Ανατολικα κράτη..(μαλλον οχι ολα) -το ειπε στις ειδησεις- κατα μεγαλο ποσοστο λ'ενε οτι ζουνε χειροτερα απο οταν ηταν ο κομουνισμος πριν 20 χρονια και θα ηθελα την προτερη κατασταση. Αυτα ακουσα....

 

Μια που αυτές τις μέρες παίζουμε και κάνα χαρτάκι για το καλό:

 

Ο καπιταλισμός είναι ένα τραπέζι πόκερ μέχρι τελικής πτώσεως. Νικητής θα είναι τελικά μόνο ένας και θα τα πάρει όλα. Το πρόβλημα των κομουνιστικών χωρών είναι ότι μπήκαν αργά στο τραπέζι και με μικρό "buy-in", οπότε και δεν μπορούν να χτυπήσουν τους παίχτες που είναι φορτωμένοι μάρκες (και βρίσκονται στο δυτικό τμήμα του τραπεζιού).

 

Η Ελλάδα έχει μπει πιο νωρίς στο τραπέζι, αλλά δεν είναι φύλο αυτό που μας έρχεται ρε γ...το. Τα ρέστα μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.