Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη μόνο με gps σε Π.Ε.


Recommended Posts

το ότι είναι αραιοδομημένη ειναι πολύ καλο.κατα την γνώμη μου θα πρέπει να δουλευετε σε ΕΓΣΑ87 ολοι-αγνοώντας τα σφάλματα αφου δεν υπάρχουν κτισματα.

Ισως να πρέπει να ζητήσεις να παρέμβει και το ΤΕΕ (της περιοχής)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον atsimeri . Το θεμα ειναι να εχεις την ιδια αβεβαιότητα με την αρχική μελέτη. Σίγουρα με την σημερινή τεχνολογία μπορούμε να ειμαστε ακριβέστεροι αλλά θα δημιουργήσουμε πρόβλημα.

 

@ parist43 : Πότε ειδες παρέμβαση του ΤΕΕ ? Αυτοί μονο επιστολές στέλνουνε. Αυτά ειναι "Ψιλά" γράμματα και αυτοί ειναι πολιτικάντηδες.

Link to comment
Share on other sites

ισως επειδη είναι Αθήνα.στην περιφέρεια αλλάζουν τα πράγματα.το τμημα Βορειοανατολικού Αιγαίου εχει παρέμβει κατα το παρελθον σε αρκετά ζητήματα.(κτηματολόγιο-τιμολόγια εργασιών κλπ κλπ).στην επαρχία ολοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας οπότε οι παρεμβάσεις ειναι πιο προσιτές.

Στο ανωτέρω ζήτημα παντως το ουσιαστικό ειναι να ακολουθούν ολοι την ιδια μέθοδο-αλοιώς θα υπαρξουν προβλήματα.

atsimeri

ΕΊΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σεβαστείς τα σφάλματα του μελετητή και να προχωρήσεις με αυτά γιατί βάσει αυτών κυρώθηκαν και έγιναν επίσημα τα σχέδια της μελέτης.

δεν είναι απόλυτο αυτό.Με την ιδια λογική μπορεί να ερθει ο γείτονας (η οποιοσδήποτε που έχει ένομο συμφέρον)και να πή:

για ποιά σφάλματα λέτε?εγώ δεν βλέπω να αναφέροντε πουθενα σφάλματα ,βλέπω να αναφέροντε απολυτες συντεταγμένες και απαιτω να εφαρμοστούν αυτές
και γιατί οχι να προσφύγει στα δικαστήρια (εχω δη περίπτωση τοκογλύφου στο επάγγελμα (που ειχε δικηγόρο υπάλληλο)που κατέφυγε για ψυλου πηδημα στα δικαστηρια και ζητουσε διαφυγόντα κερδη και ότι τρελο φανταστεις)

κατα την γνώμη μου σε αραιοδομημένη περιοχή για να μην μπορει να σου πει κανεις τιποτα εφαρμόζεις οτι ειναι σαφεστατα εγκεκριμένο-και τι πιο σαφές

απο αριθμους-ητοι συντεταγνένες.ουσιαστικά μπορεί να έχει δίκηο ο atsimeri

αλλα τυπικά το σωστο να εχεις ησυχο το κεφάλι σου ειναι να εισαι απολυτα τυπικος

ΔΕΝ ειναι καθόλου απλό το ζητημα,θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε axoul

για να επανέλθουμε στο αρχικό σου ερώτημα

η εξάρητή σου θα πρέπει να γίνει απο το τριγωνομετρικό η πολυγωνομετρικό δίκτυο της μελέτης

αν δεν υπάρχει τίποτε απο αυτά και καταφύγεις στη λύση που αναφέρεις στο ερώτημά σου θα πρέπει να ελέγξεις και να συσχετίσεις με εφαρμογές άλλων συναδέλφων

δεν γίνεται να κάνεις την πρώτη δουλειά και εφαρμογή εσύ, κάτι θα έχει προηγηθεί

και ένα ερώτημα με την σειρά μου για ην συνέχεια

η αρχική αποτύπωση υπάρχει σε ψηφιακή μορφή,έστω και οι περιφράξεις???

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

parist43

ακούγονται εύλογα αυτά που αναφέρεις.

 

Θεοχάρης,

όχι δεν έχω την αποτύπωση σε ηλεκτρονική μορφή, αλλά σε σχέδιο πήρα από την πολεοδομία.Απ'όσο ξέρω δεν χορηγούν την αποτύπωση της πράξης σε ηλεκτρονική μορφή.

πάντως την συρματοπερίφραξη την φοβάμαι λίγο, την θεωρώ ότι μετακινείται(πεσμένοι πάσσαλοι,κλπ).

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου να υποβάλεις γραπτό ερώτημα στόν αρμόδιο φορέα (πολεοδομία η δήμο)

και να ζητας γραπτες οδηγίες πως θα κανεις εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμάσω και αυτό.

ελπίζω μόνο να μην δώσουν απαντήση τύπου ".....χάραξη θα γίνει βάσει προδιαγραφών ΠΔ ή ΦΕΚ τάδε και τάδε.."

Link to comment
Share on other sites

εδω παντως σε ανάλογη περίπτωση η πολεοδομία δινει προφορικες οδηγίες και ετσι όλοι δουλεύουν (τουλάχιστον οσοι ρωτουν )με την ιδια μεθοδο.διαφορετικα θα υπάρχουν ασυμφωνίες ακόμα και μισο μετρο σε περιπτώσεις οπου θα προστίθενται τα σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

αλλο η αθήνα-εκεί και δρόμο να ρωτήσεις δεν σου λένε-κάνουν τον κουφο.

Η αθήνα (το α με α πολυ μικρο) δεν είναι πόλη.είναι το φαρ -ουέστ αλλά ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.