Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη μόνο με gps σε Π.Ε.


Recommended Posts

άλλος που να χει χαράξει με μετατροπη απο ΤΜ3 σε ΕΓΣΑ ?

 

Πρόσφατα είχα βρει παράλληλη μετατόπιση 40 cm σε επέκταση σχεδίου από ΤΜ3 σε ΕΓΣΑ87 στο Ναύπλιο. Το coordgr βέβαια έδινε τυπικά σφάλματα μετατροπής 60 cm. Δεν υπήρχαν όμως άλλα αποτυπωμένα σταθερά στη μελέτη για να καταλάβω αν το σφάλμα ήταν της χάραξης του ΟΤ ή της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα κι ηλεγξα 2 κοντινά υλοποιημένα οικόπεδα με το gps για να δω αν οι συνάδελφοι είχαν ακολουθήσει την ίδια μέθοδο (χάραξη με gps σε ΤΜ3)

Βρήκα απόκλιση 0,90μ !! παναγία μου...

Βέβαια δεν ξέρω αν το λάθος οφείλεται

σε λάθος χαραγμένο οικόπεδο (το πιθανότερο)ή

σε σφάλμα μετατροπής (σίγουρα όχι 90εκ) ή

σε σφάλμα της ΠΕ (σίγουρα όχι 90εκ) ή

και στα 3 ,

αφού όπως εχω πει πιο πάνω δεν βρίσκω σταθερά σημεία της ΠΕ.

 

τι να πω, δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα :

 

1)Εξαρτήθηκα από 2 γωνιές ενός κτίσματος που υπήρχε στην ΠΕ σχεδόν 2 Ο.Τ. από το οικόπεδο μου και με βγάζει να διαφωνω με τα 2 κοντινά νεουλοποιοημένα 30εκ

2)Τα 2 κοντινά νεουλοποιημένα δεν συμφωνουν ούτε μεταξύ τους (απέχουν μεταξύ τους κατά 20εκ λιγότερο)

3)χάραξα με gps σε ΤΜ3 και δεν βρήκα κάποιο κοντινό κτίσμα να συμφωνεί

4)βρήκα υλοποιημένες ρυμοτομικές σε 2 ΟΤ μακρυα μου , εξαρτήθηκα από αυτές για να χαράξω την δικη μου ρ.γ. και με βγάζει περασιά με το κράσπεδο...

 

όχι τίποτα άλλο, άντε να καταλάβει ο ιδιοκτήτης τι δουλειά έχω κάνει και θα με πει και άπειρο επειδή δεν μπορώ να του το χαράξω.

Για αμοιβή ούτε λόγος βεβαια...

τσάμπα καίει η λάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Συμπάσχουμε όλοι συνάδελφε. Με την τραγική κατάσταση που επικρατεί, πολλές φορές είναι αδύνατον να κάνεις την δουλειά για την οποία έχεις κληθεί, και όσες φορές τα καταφέρνεις ,δεν την πληρώνεσαι ούτε στο ένα τρίτο. Κουράγιο, ελπίζω να έχεις πέσει σε πελάτη με κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε axoul

οι διαφορές-μεγέθη που αναφέρεις είναι πολύ μεγάλες

δεν είναι δυνατόν σε έφαρμογές τελικών οικοπέδων πράξης εφαρμογής να κάνουμε λόγο για 90 εκ. για γήπεδα-κληροτεμάχια ίσως.

δεν υπάρχει τριγωνομετρικό δίκτυο

δεν υπάρχει πολυγωνομετρικό δίκτυο

δεν υπάρχουν αξονοδιασταυρώσεις

δεν υπάρχει σε ψηφιακή- ηλεκτρονική μορφή ούτε η αρχική αποτύπωση

η αρμόδια υπηρεσία δεν δίνει απαντήσεις-κατευθύνσεις,δεν γνωρίζει

τίποτε απο όσα συζητάμε τις τελευταίες ημέρες εδώ δεν μπορεί να εφαρμοσθεί

δεν μένει τίποτε άλλο

απο έγγραφη αίτηση στην Υπηρεσία συνοδευόμενη απο τεχνική έκθεση ίσως μαζί και με άλλους συναδέλφους που δραστηριοποιούνται στην περιοχή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
ισως επειδη είναι Αθήνα.στην περιφέρεια αλλάζουν τα πράγματα.το τμημα Βορειοανατολικού Αιγαίου εχει παρέμβει κατα το παρελθον σε αρκετά ζητήματα.(κτηματολόγιο-τιμολόγια εργασιών κλπ κλπ).στην επαρχία ολοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας οπότε οι παρεμβάσεις ειναι πιο προσιτές.

Στο ανωτέρω ζήτημα παντως το ουσιαστικό ειναι να ακολουθούν ολοι την ιδια μέθοδο-αλοιώς θα υπαρξουν προβλήματα.

atsimeri

δεν είναι απόλυτο αυτό.Με την ιδια λογική μπορεί να ερθει ο γείτονας (η οποιοσδήποτε που έχει ένομο συμφέρον)και να πή: και γιατί οχι να προσφύγει στα δικαστήρια (εχω δη περίπτωση τοκογλύφου στο επάγγελμα (που ειχε δικηγόρο υπάλληλο)που κατέφυγε για ψυλου πηδημα στα δικαστηρια και ζητουσε διαφυγόντα κερδη και ότι τρελο φανταστεις)

κατα την γνώμη μου σε αραιοδομημένη περιοχή για να μην μπορει να σου πει κανεις τιποτα εφαρμόζεις οτι ειναι σαφεστατα εγκεκριμένο-και τι πιο σαφές

απο αριθμους-ητοι συντεταγνένες.ουσιαστικά μπορεί να έχει δίκηο ο atsimeri

αλλα τυπικά το σωστο να εχεις ησυχο το κεφάλι σου ειναι να εισαι απολυτα τυπικος

ΔΕΝ ειναι καθόλου απλό το ζητημα,θέλει προσοχή

 

 

 

paris η αλήθεια είναι οτι τώρα είδα το μήνυμά σου (καθυστερημένα βέβαια!) Τέλοσπάντων ανεξαρτήτως της συγκεκριμένης περίπτωσης είναι θεμελιώδης παραδοχή οτι οποιαδήποτε μέτρηση περιέχει σφάλμα. Όταν λοιπόν εσύ εξαρτάσαι από στάσεις 2km μακριά με το σουπερ ακριβείας GPS σου το οποίο κάνει μεν σφάλματα αλλά πολύ μικρότερα από την κλασσική όδευση που έκανε ο μελετητής τη δεκαετία του '80 τότε όταν φτάσεις κοντά στο οικόπεδο και ρίξεις 2 στάσεις αυτές θα έχουν καμια 15 cm σφάλμα (ή αν θέλεις διαφορά) σε σχέση με τις στάσεις μελέτης που πιθανόν να υπάρχουν εκεί γύρω. Θα οριοθετήσεις και θα υποστηρίζεις οτι έχεις και δίκιο?

Link to comment
Share on other sites

@axoul

ο μελετητής δεν έχει παραδόσει τεύχος εξασφαλίσεων των στάσεων?

μια πιθανή συνομιλία μαζί του θα είχε αποτελέσματα?

 

ο μελετητής της Π.Ε. δεν έχει υποχρέωση να παραδόσει και το ψηφιακό αρχείο?

αν ναι γιατί δεν ζητάς από την πολεοδομία να το ζητήσει αυτή επίσημα?

 

p.s. συμπάσχω μαζί σου γιατί μου έχει τύχει και μένα αντίστοιχη περίπτωση

στο τέλος παραδίδεις τ.δ. κάνοντας το σταυρό σου

πρόβλημα επανεφαρμογής σε διανομές και αναδασμούς 30ετίας και πίσω είναι λογικό να υπάρχουν

σε Π.Ε. 8ετίας είναι απόδειξη ότι δεν λειτουργεί τίποτα σωστά

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ξανασυζητείται εδώ με καθυστέρηση 13 μηνών

τό έχουμε εξαντλήσει σε άλλη "εκπομπή"

ρίξτε καμμιά ματιά στις ημερομηνίες δημοσίευσης!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@chrisven

πολύ σωστός,

την χάραξη την έκανα τελικα με εξάρτηση από αξονοδισταυρώσεις και τοποσταθερά, αφου οι συντ.GPS είχαν μεγάλες αποκλίσεις

ΑΛΛΑ κυρίως έκανα και τον σταυρό μου!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αξουλ ότι έπρεπε να πας ΣΥΜΦΩΝΑ με το σύστημα συντεταγμένων της Π.Ε.

Αν έχει σφάλματα τότε πρέπει να τα αναλάβεις κι εσύ ώστε να είσαι ΣΥΜΒΑΤΟΣ με τη μελέτη.

Δλδ ΑΝ Ο ΓΙΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΟΣ ΚΑΙ ΣΥ ΣΤΡΑΒΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΜΕΝΙΣΕΙΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.