Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης σε αυθαίρετο πατάρι


tsagkar

Recommended Posts

Πατάρι που έχει πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση μπορεί να πάρει κύρια χρήση?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Πατάρι με εξαίρεση από κατεδάφιση μπορεί να πάρει κύρια χρήση και μιας και πρόκειται για καφετέρια μπορεί να υπάρξει χώρισμα στο πατάρι που να ορίζει χώρο αλλης χρήσης (π.χ. γραφείο) αλλά πάλι κύριας κι όχι δευτερεύουσας (π.χ. αποθήκη);

Link to comment
Share on other sites

Πατάρι με εξαίρεση από κατεδάφιση

δηλαδή? θες να πεις οτι δεν ειναι αυθαίρετο? ή οτι ειναι αυθαιρετο κα πληρωνει τα προστιμα διατήρησης?

να ορίζει χώρο αλλης χρήσης (π.χ. γραφείο) αλλά πάλι κύριας κι όχι δευτερεύουσας

Θα ικανοποιεί τις διατάξεις για φωτισμό-αερισμό? εχει δηλ παραθυρο σε ακαλυπτο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστό highlander, και αν πράγματι εξαιρείται, γιατί να τίθεται θέμα τέτοιο; Οπως κάθε άλλος χώρος κύριας χρήσης... (Υψος, φωτισμός, αερισμός κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρέθηκε λόγω του ότι το μεγαλύτερο μέρος του συμμετείχε με τον τρόπο του στη στατικη και δυναμική λειτουργία του κτιρίου. Προφανώς ήταν σύννομο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μετρήσει δηλ και στον ΣΔ...? Έχεις νομιμοποίηση στα χέρια σου? Για κοίτα καλύτερα το καθεστώς στο οποίο βρίσκεται...

 

Τ.Π... αφού είναι όπως λες νόμιμο μπορεί να πάρει ότι χρήση θες εσύ αρκεί να ικανοποιεί τις προϋποθέσεις για τον χώρο που περιγράφεις. (φωτισμός/αερισμός/πρόσβαση/ΑΜΕΑ/κλπ)

 

κ σε κάποιο άλλο post δεν αναφέρεσαι σε πατάρι?

ΑΧΑ!!...http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=133881#post133881

Link to comment
Share on other sites

Κύρια Χρήση πήρε αλλά μου λένε στο αρχιτεκτονικό του δήμου ότι δεν μπορώ ορίσω ένα χώρο στο πλήρως νομιμοποιημένο πατάρι το οποίο προορίζεται για χώρο συνάθροισης κοινου που να χρησιμοποιώ ως γραφείο. Αυτό το κάνω για να μειώσω τα ωφέλιμα μέτρα μου σε <100 για να μην κάνω αμεα. Το υγειονομικό το δέχεται αλλά κολλάω στο δήμο...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω...

1. τι είναι το "αρχιτεκτονικό του δήμου"που λες? Είναι η πολεοδομία του δήμου?

2. Έχει χαρακτηριστεί δηλ ο χώρος του παταριού ως χώρος συνάθροισης κ θες να το κάνεις γραφείο? Το κτίριο τι χρήση έχει?

Τι θες να κάνεις?... δεν καταλαβαίνω. ετοιμάζεις τίποτα κόλπα και σε τσιμπήσανε?

Μήπως να κάνεις αλλαγή χρήσης?

 

και το άλλο post τι γίνεται? Ποιος ο λόγος?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Ένα ιντερ.καφέ αλλάζει λειτουργία και γινεται καφετέρια. Στην νέα άδεια ως κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος πια πρέπει να έχει αμεα. Πρόκειται για ισόγειο και πατάρι με συνολικό χώρο (εκτός από bar και wc) 135 τ.μ. Για να μειώσω τα μέτρα μου θέλω να κλείσω ένα χώρο του παταριού (όχι όλο το πατάρι) και να τον κάνω γραφείο. Μειώνοντας τα μέτρα μου πια σε <100 το Υγ. δέχεται να μην κάνω αμεα. Αλλά από το γραφείο αρχιτεκτονικού ελέγχου του δήμου (η υπηρεσία που υπογράφει, δίνει πιστοποιητικό κύριας χρήσης και στέλνει τα σχέδια μου στο υγ.) μου λέει ότι δεν μπορώ να χωρίσω το χώρο του παταριου σε υποχώρους με άλλη χρήση ο κθένας παρόλο που όλες είναι κύριες επειδή είχε εξαίρεση από κατεδάφιση κι αφότου νομιμοποιήθηκε πήρε όλο μία ενιαία χρήση. Ισχύει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.