Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικές ερωτήσεις για παράθυρα-πόρτες


xanthipos

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με παραθυρα-πορτες σε ενα σπιτι κατα ποσο ειναι σωστα επελεγμενα τα μεγεθοι(αρχιτεκτονικο σχεδιο εχω κανει πολυ λιγο και οτι εχω βρει απο σχετικα μικρη βιβλιογραφια).Υψος ποδιας παραθυρου υπνοδωματιου 0.90m(το ειχα 1.00m) υψος ποδιας παραθυρου κουζινα μπανιου 1,40m .Υψος εσωτερικης πορτας(ανωφλι) 2,2m και υψος των εξωτερικων(εισοδος παραθυρα) 2,30m.Επισης θα ηθελα να ρωτησω απο τι καθοριζεται το μεγεθος του παραθυρου-μπαλκονοπορτας σε ενα σπιτι (στην προκειμενη περιπτωση τα δωματια εχουν 1.2m ανοιγμα),απο το δωματιο(τετραγωνικα),θεση δωματιου,αναγκες μονωσης(φανταζομαι μεγαλα παραθυρα μπορει να επιρεαζουν την μονωση),προσωπικο γουστο,κοστος?

 

 

Παρακαλώ:

1. Χρησιμοποιείστε τόνους στους τίτλους των θεμάτων.

2. Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

ilias

Link to comment
Share on other sites

xanthipos

απάντηση στα ερωτήματα σου θα βρείς στο βιβλίο οικοδομική & αρχιτεκτονική συνθεση NEUFERT

εκδότης Μ.Γκιούρδας

 

γενικότρα πάντως η πολεδομία απαιτεί έλεγχο φωτισμού χώρων με τον κανόνα ότι η επιφάνεια του ανοίγματος σε τετραγωνικά μέτρα πρέπει να ειναι μεγαλύτερη ή ίση του 1/10 της επιφάνεισ του χώρου που φωτίζει δηλ:

μ2 ανοιγματος>= 1/10 μ2 χώρου

 

προσωπικά σε δικά μου έργα ( που εγώ έχω σχεδιάσει) σχεδιάζω εσωτερικές πόρτες 2.35μ με τοποθέτηση της μπετούγιας στο 1.15μ

και εξωτερικά παράθυρα 2.50μ (συνήθως κάτω ακριβώς από το δοκάρι)

 

αυτό βέβαια αποτελεί καθαρά ένα στοιχείο προσωπικού σχεδιασμού αλλά κρίνοντας από το αποτέλεσμα και τις αντιδράσεις των ιδιοκτητών μπορώ να πω πως είναι καλαίσθητο αποτέλεσμα.

 

τα μεγέθη που αναφέρεις είναι ευρέως διαδεδομένα και αποδεκτά γενικότερα

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα ευχαριστω για τις απαντησεις για (harristheo ευχαριστω και για την προταση για βιβλιο ειδη το εχω παραγγειλει).Για τις οψεις το εχω υποψει μου.Τα παραθυρα πειραζει να μην ειναι συμμετρικα τοποθετημενα ?Στο πισω μερος ειναι 3(ιδιο ανοιγμα) αλλα το μεσεο δεν μπορει να μπει ακριβως στην μεση γιατι τοτε θα εχει αποσταση 5cm απο την κολωνα.

Link to comment
Share on other sites

xanthipos

γενικότερα προσπαθούμε το μέσα του κτιρίου να συμβαδίζει με το έξω και το αντίστροφο...

εξαρτάται το πως σχεδιάζεις...απο έξω προς τα μέσα η από μέσα προς τα έξω

αυτό βεβαια έχει να κανει άλωτε με το τι θέλεις να φαίνται απέξω από το σπίτι έτσι ώστε να τονίζεις διάφορα "μοναδικά" στοιχεία του κτιρίου σου ή άλωτε όταν συγκεκριμένες θέες από το εσωτερικό επιβάλλουν ανοιγματα τότε ακολουθούμε σχεδιασμους από μέσα προς τα έξω

 

η συμμετρια δεν ειναι "παντα" όμορφη ('αλωτε βεβαια ειναι)

(χαρακτηριστικότερη όλων μή συμμετρια ειναι του προσώπου μας που ποτέ σ=δεν ειναι πανομοιότυπο το δεξί με το αριστερό μέρος)

 

στην προκυμενη περιπτωση σου εν μπορώ να σου απαντήση αν δεν μας δείξεισ σχέδια...αλλα και πάλι η απάντηση θα ήταν υποκειμενική.

 

αν εσυ προσωπικά αναζητάς την συμμετρια τότε εχεις 2 λύσεισ:

1. μετακινεις την κολώνα

2. κατασκευάζεις ένα τυφλό παραθυρο στην συγκεκριμένο τοίχο με κορνίζα σωβά έτσι ώστε να δείχνει συμετρικό

 

αναφέρεισ βέβαια ότι ειναι στο πίσω μέρος...( θα το άφηνα να σου πω) - το ξέρω ότι ειναι επιπολαιη η απάντηση μου....

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο μηχανικος εκανε μια απλη διαρυθμιση(ενα ορθογωνιο χωρις να κοιταξει παραθυρα και η κολωνα δεν παιζει να αλλαξει θεση.Βαζω ενα προσχεδιο που ειχα κανει χωρις να σκεφτομαι συμμετριες και οψεις.Το ξερω οτι εχει πολλα λαθοι.Το θεμα ειναι οτι θελουν πρωτα να φτιαξουν το πανω λογο κοστους (ειναι οροφος και ισογειο που λογο του ορεινου ειναι ενα μεγαλο μερος υπογειο) αργοτερα ο οροφος θα εχει 4 δωματια(εκει που ειναι το καθιστικο).

 

http://img121.imageshack.us/i/sxedio.jpg/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

σαν σχήμα δεν με ενθουσιάζει

τα παράθυρα δεν παίζει και πολύ ρόλλο αν θα είναι συμμετρικά

καλυτερα να ειναι και ασσύμετρα με τόσο ορθογώνιο σχήμα που έχεις

τα δωμάτια σου ειναι ευρύχωρα σε διαστάσεις

απλά δοκίμασε να κανεις en suite (μέσα στο δωμάτιο) το w.c που θα τα το κάνεις μπάνιο - θα του βάλεισ δηλαδή ντουσιέρα γιατί έτσι και καλύτερο θα κάνεισ 1 δωμάτιο το οποίο θα ειναι και το master bedroom ( μετακινώντας πάντα την ντουλάπα στον κάθετο τοίχο)

 

τέλοσ αν γίναται με κάποιο τρόπο να μετακινηθεί η σκάλα έτσι ώστε να φύγει από την μέση )μεταφορικά και κυριολεκτικά) πιστεύω θα ήταν προτιμότερο ( αλλά βεβαια αυτο έχει να κανει με τον όροφο που συνδέεται

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν αντιλήφθηκα που είναι το πρόβλημα με τα παράθυρα

 

τώρα την κάτοψη δεν τη σχολιάζω, άλλο θέμα

και χωρίς επαρκη στοιχεία δεν μπορώ

 

ποιός κάνει το σχεδιασμό;;; εσύ;;;;

ποιά ιδιότητα έχεις;;;; σε ποιό αντικέιμενο φοιτάς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.Η σκαλα μπορει να μπει ή εκει ή στην γωνια στην θεση που ειναι το μπανιο νομιζω ομως οτι δεν μπορουν να μπουν εκει που ειναι το wc και τα 2 (μπανιο wc) με επεκταση φυσικα μεχρι την πωρτα του δωματιου θα το κοιταξω ξανα.Βεβαια αν το wc ειναι του δωματιου αλλαζει το πραγμα.Ευχαριστω και παλι

 

myri Ειμαι φοιτητης πολιτικος μηχανικος και μου ζητησαν(ειναι συγγενεις μου) να τους βοηθησω στην διαμορφωση γιατι εχουν προβλημα με τον μηχανικο ειναι ψιλο περα βρεχει(του ζητησαν να εχει κενο η πλακα για σκαλα και η απαντηση του ηταν να πειτε στους μαστωρους πριν πεσει η πλακα που θελεται να μπει).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.