Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση πτυχίων Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και ΔΟΑΤΑΠ


OpXiDeA

Recommended Posts

Και τι σημαίνει το Κουβέιτ?

Έχει το Κουβέιτ ΕΤΗ?

Βγάζει το Κουβέιτ επιστήμονες και μου διαφεύγει?

Πετρέλαιο βγάζει.

Και στο ξαναλέω, αν δεν ξέρεις για το ΕΤΗ τουλάχιστον ενημερώσου και μετά να εκφέρεις άποψη.

Και εν πάση περιπτώσει είναι γελοίο ως αστείο να συγκρίνεις ελληνικά ιδρύματα με το ΕΤΗ.

 

Υ.Γ.

Μην κοιτάς εκεί που είσαι...εκεί παίρνουν μέχρι και από Ζιμπάμπουε...και το εργατικό δυναμικό στα συνεργεία είναι ινδοί, πακιστανοί κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις ΕΜΠ με ΕΤΗ?

Τότε πολύ απλά δεν έχεις περάσει τα σύνορα ποτέ...

 

Υ.Γ.

Μην κοιτάς εκεί που είσαι...εκεί παίρνουν μέχρι και από Ζιμπάμπουε...και το εργατικό δυναμικό στα συνεργεία είναι ινδοί, πακιστανοί κ.τ.λ.

 

Α, άρα μιλάμε για το εάν έχει περάσει κάποιος τα σύνορα της Ελλάδος, εξαιρουμένων των συνόρων του Κουβείτ.

 

 

Έλα βρε Archytas, και άλλοι βγήκαμε και δουλέψαμε έξω και δεν το κάνουμε και ζήτημα.

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν ένοιωσα ότι το δίπλωμα μου από το Παν. Πατρών με σταμάτησε ή με βοήθησε να προχωρήσω...

Και να σου πω και κάτι, οκ, στην Αγγλία δεν ξέρουν το ΕΜΠ, ΑΠΘ, ΔΠΘ, ΠΠ, κλπ κλπ κλπ. Ξέρουν το ETH και το EPFL γιατί απλώς είναι πασίγνωστα. Όπως το Oxford και το Cambridge που τα ξέραμε στην Ελλάδα απο το Δημοτικό που πηγαίναμε για το Lower και το Proficiency. Μην ψαρώνετε, είναι και λίγο θέμα marketing. Εξάλλου πως μπορεί να γίνει το ΕΜΠ γνωστό αφού διδάσκει στα ελληνικά οπότε, πλην των Κυπρίων, δεν μπορεί να προσελκύσει, εκ των πραγμάτων, αλλοδαπούς φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιώς...έχεις δει εσύ κόσμο από Ελβετία, Αμερική, Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία κ.α. να έρχονται να σπουδάσουν στο Ellada???

 

Γιατί η κατάσταση έχει κουράσει με τα ελληνικά ιδρύματα...δεν αναγνωρίζονται έξω και δεν λαμβάνονται σοβαρά !!! Με το ζόρι δηλαδή ?

Αφού τα ξέρεις...

 

Α, άρα μιλάμε για το εάν έχει περάσει κάποιος τα σύνορα της Ελλάδος, εξαιρουμένων των συνόρων του Κουβείτ.

τι να μιλήσουμε για αραβικά κράτη, Εμιράτα κ.τ.λ...δεν έχει νόημα...εξάλλου το Dubai έχει πεθάνει, αν θέλεις φτηνούς γερανούς από εκεί να αγοράσεις...τα δίνουνε όσο-όσο...

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιώς...έχεις δει εσύ κόσμο από Ελβετία, Αμερική, Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία κ.α. να έρχονται να σπουδάσουν στο Ellada???

 

 

 

Εξάλλου πως μπορεί να γίνει το ΕΜΠ γνωστό αφού διδάσκει στα ελληνικά οπότε, πλην των Κυπρίων, δεν μπορεί να προσελκύσει, εκ των πραγμάτων, αλλοδαπούς φοιτητές.

 

 

Σου έχω απαντήσει ήδη...

Εκτός και εάν υπονοείς ότι πρέπει να αρχίσουμε να διδάσκουμε στην Αγγλική... όπως σε Ρουμανία, Βουλγαρία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και εάν υπονοείς ότι πρέπει να αρχίσουμε να διδάσκουμε στην Αγγλική... όπως σε Ρουμανία, Βουλγαρία κλπ

Και αγγλική να βάλεις και κινέζικη δεν...δεν έρχεται ο άλλος στο καφενείο με τις παρατάξεις και τις καταλήψεις και το low level...

Ο άλλος πληρώνει και χάνει χρόνο πολύτιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι .

Η μελέτη του ΤΕΕ έχει γίνει το 2008 και είναι δημοσιευμένη στο διαδίκτυο.

 

Η μελέτη έγινε εν γνώση του ΔΟΑΤΑΠ και μέσα από αυτήν την μελέτη έχουν βγει αποφάσεις κατάταξης στην Ελλάδα των Βρετανικών Πανεπιστημίων με βάση το RAE του κάθε ιδρύματος στο Δοατάπ .

Έτσι λοιπών εάν κάποιος διαβάσει την συγκεκριμένη μελέτη θα διαπιστώσει ότι το ΤΕΕ συνέβαλε ουσιαστικά στο να υιοθετηθεί αυτό το σύστημα κατάταξης από το ΔΟΑΤΑΠ .

Η απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ αναφέρει στο ότι πανεπιστήμια με RAE 3 θεωρούνται ΤΕΙ και αυτά από RAE 4 και πάνω ΑΕΙ .

Επί της ουσίας η κάθε μελέτη που γίνεται εντός Ελλάδος από Έλληνες καθηγητές και που αφορά στην αξιολόγηση ξένων πανεπιστημίων σε σύγκριση με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι αυτή που συμβάλει στην κατάταξη των πανεπιστημίων του εξωτερικού στην Ελλάδα από το ΔΟΑΤΑΠ.

Καθηγητές μέλη του ΤΕΕ οι οποίοι επιλέγονται κάθε χρόνο από το υπουργείο στο να συμπεριληφθούν στις λίστες του ΔΟΑΤΑΠ για την επιλογή τους ανάλογα με την ειδικότητα τους στα Ακαδημαϊκά Συμβούλια του ΔΟΑΤΑΠ .

Καμία λοιπών διεθνής έκθεση αξιολόγηση κατάταξης των πανεπιστημίων δεν έχει αντίκτυπο στην Ελλάδα .

Στην Ελλάδα κοιτάνε την ουσία και αυτή είναι τα χρόνια σπουδών , ο αριθμός μαθημάτων και οι διδακτικές ώρες .Κριτήρια τα οποία χαρακτηρίζουν επί της ουσίας το επίπεδο της κάθε σχολής του εξωτερικού και την παροχή γνώσεων.

Απόδειξη είναι ότι πλέον ζητάνε και το περιεχόμενο πλέον του κάθε μαθήματος προς αξιολόγηση των τίτλων.

Δεν ενδιαφέρει λοιπών κανέναν το πόσοι καθηγητές των πανεπιστημίων αυτών πήραν Νόμπελ , το πόσοι φοιτητές αποφοιτούν από το κάθε ίδρυμα και άλλα πολλά , κριτήρια τα οποία επηρεάζονται άμεσα και από τις κρατικές χρηματικές επιδοτήσεις σε τομείς έρευνας αλλά και από το ύψος των διδάκτρων του κάθε πανεπιστημίου και που και αυτά με την σειρά τους επηρεάζονται από την οικονομική κατάσταση του κάθε κράτους ανά τον κόσμο και την οικονομική κατάσταση των φοιτητών. Διεθνής εκθέσεις που κατά κύριο όμως λόγω επηρεάζονται και γίνονται για πολιτικές σκοπιμότητες .

 

Όλα λοιπών αυτά πρέπει να τα έχουν υπόψη οι φοιτητές του εξωτερικού που επιζητούν την αναγνώριση τους στην Ελλάδα .Συνθήκες Μπολόνιας και τα τοιαύτα για την σημερινή Ελλάδα είναι περιττά .

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχουμε ξεφύγει...φτάσαμε στο σημείο να αναρωτιόμαστε γιατί δεν έρχονται να σπουδάσουν στην Ελλάδα από χώρες Αμερικής, Γερμανίας, Ελβετίας, Αγγλίας κ.ο.κ. και το αστείο είναι ότι καθόμαστε και συζητάμε σοβαρά...

 

Η μελέτη του ΤΕΕ έχει γίνει το 2008 και είναι δημοσιευμένη στο διαδίκτυο.

Και μόνο που έγινε από εκεί καταλαβαίνει κανείς την σοβαρότητα...

 

Συνθήκες Μπολόνιας και τα τοιαύτα για την σημερινή Ελλάδα είναι περιττά .

 

Βέβαια είναι περιττά, είπαμε ελληνάρας, φραπεδούμπα, μπεγλεράκι...και κάνουμε ότι γουστάρουμε δικέ μου !

Link to comment
Share on other sites

Συνθήκες Μπολόνιας και τα τοιαύτα για την σημερινή Ελλάδα είναι περιττά .

Η απόλυτη αυταρέσκεια . Ο μικρόκοσμος . Το κουκούλι . Ο Εμβέρ Χότζας .

Αν η πραγματικότητα δεν μας συμφέρει , τόσο το χειρότερο γιά την πραγματικότητα .

 

Τα παραπάνω αφορούν μόνο την συγκεκριμένη φράση και την λογική που αντιπροσωπεύει και όχι την συζήτηση .

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια είναι περιττά, είπαμε ελληνάρας, φραπεδούμπα, μπεγλεράκι...και κάνουμε ότι γουστάρουμε δικέ μου !

 

Πρώτων

Ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος .

 

Δεύτερων

Ποιος σου είπε ότι σπούδασα Ελλάδα με φραπέδες και μπεγλέρια ?

 

Τρίτων

Εγώ εξέφρασα την Ελληνική πραγματικότητα όπως έχει χωρίς να σημαίνει ότι την στηρίζω απολύτως .

 

Τέταρτων

Βιάζεσαι πολύ να βγάζεις συμπεράσματα.

 

Πέμπτων

Ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω τα Ελληνικά Πανεπιστήμια .Ο ίδιος το είπες καταλήψεις και θα συμπληρώσω και κομματικοποιήσεις.

 

Έκτων

Έχω είδη δύο πτυχία και έχω περάσει αρκετά χρόνια πριν τα σύνορα .

 

Για αυτό λοιπών μην προτρέχεις .Το πως θέλει ο άλλος να φαίνεται από το τι είναι στην πραγματικότητα είναι δικό του θέμα αρκεί να μην θίγει και προσβάλει κανέναν .

Link to comment
Share on other sites

Έχω είδη δύο πτυχία και έχω περάσει αρκετά χρόνια πριν τα σύνορα

Και πως γίνεται να υποστηρίζεις τις θέσεις του ΤΕΕ αφού έχεις σπουδάσει έξω και γνωρίζεις τα εκεί επιμελητήρια?

Εκτός αν είσαι μέσα στο ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.