Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση πτυχίων Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και ΔΟΑΤΑΠ


OpXiDeA

Recommended Posts

Εγώ προσωπικά τα πιο χαμηλής νοημοσύνης άτομα που έχω συναντήσει γενικά στα φοιτητικά μου χρόνια είναι οι φοιτητές που συγκρίνουν δύο πανεπιστήμια για το πιο είναι καλύτερο και πιο χειρότερο. Αν και αυτά τα άτομα φημίζονται κυρίως σε μη πολυτεχνικές - θετικές σχολές, αυτό δε σημαίνει ότι δε συναντιούνται και σε αυτές. Ωστόσο ακόμα δεν έχω καταλάβει αν αυτοί είναι οι πιο χαμηλής νοημοσύνης άνθρωποι που έχω δει γενικά στη ζωή μου ή οι γριές που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Για αυτό συνεχίστε να τσακώνεστε για να βγάλω συμπεράσματα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις ΕΜΠ με ΕΤΗ?

Τότε πολύ απλά δεν έχεις περάσει τα σύνορα ποτέ...

 

Στην Ελλάδα κοιτάνε την ουσία και αυτή είναι τα χρόνια σπουδών , ο αριθμός μαθημάτων και οι διδακτικές ώρες .Κριτήρια τα οποία χαρακτηρίζουν επί της ουσίας το επίπεδο της κάθε σχολής του εξωτερικού και την παροχή γνώσεων.

Απόδειξη είναι ότι πλέον ζητάνε και το περιεχόμενο πλέον του κάθε μαθήματος προς αξιολόγηση των τίτλων.

 

Archytas είσαι υπερβολικά απόλυτος,σε βαθμό εμπάθειας. Αν όντως το ΕΜΠ είναι τόσο αδιάφορο και κατώτερο,γιατί η περίφημη Ecole Nationale des Ponts et Chaussees της Γαλλίας να υπογράψει συμφωνία με τους Πολ.Μηχ. ΕΜΠ για δυνατότητα 2πλου πτυχίου

αμφοτέρων αποφοίτων?

 

Μιλώντας με συμφοιτητές που "ξενιτεύτηκαν" για μεταπτυχιακές σπουδές σε διάσημα Πανεπιστήμια της αλλοδαπής(Ευρώπη-Αμερική), πληροφορούμε έκπληκτος τη διαπίστωση ότι το επίπεδο της διδακτέας ύλης είναι ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ επιπέδου των εδώ Πολυτεχνείων.

Οι εμπειρίες που αντλούν δε σχετίζονται τόσο με τεχνικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενό τους όσο στη προσέγγιση διδασκαλίας και οργάνωσης των ιδρυμάτων αυτών.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που θεαματικός αριθμός αποφοίτων του Ελληνικού Πολυτεχνείου διαπρέπει στο εξωτερικό(προφανώς υπάρχει στέρεο και ισχυρό γνωστικό υπόβαθρο). Θεαματικό ποσοστό των μελών ΔΕΠ,στη σχολή που φοιτώ τουλάχιστον, έχουν λάβει τη διδακτορική/μεταπτυχιακή τους σπουδή σε Stanford,Delft,Berkeley,Grenoble,MIT κ.α. με ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ! Τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Archytas είσαι υπερβολικά απόλυτος,σε βαθμό εμπάθειας.

Μα γιατί υποστηρίζεις κάτι τέτοιο?

Σε πληροφορώ ότι είμαι από τα πιο αγαπητά μέλη του forum.

 

Θεαματικό ποσοστό των μελών ΔΕΠ,στη σχολή που φοιτώ τουλάχιστον, έχουν λάβει τη διδακτορική/μεταπτυχιακή τους σπουδή σε Stanford,Delft,Berkeley,Grenoble,MIT κ.α. με ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ! Τυχαίο?

 

Αυτό γιατί το παρέθεσες?

Για να συγκινηθώ?

Έκανε ΜΙΤ για να έρθει στο Ellada και να κάνει τομέα όπου χάνονται ώρες και διδασκαλία?

Ή με τις παρατάξεις να αναδειχθεί?

Μην προσπαθείτε κύριοι...τα ελληνικά ιδρύματα δεν πείθουν έξω...τουλάχιστον μην κουράζεστε να με πείσετε με κάτι το οποίο φαντάζει τρελό όνειρο...

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται να υποστηρίζεις τις θέσεις του ΤΕΕ αφού έχεις σπουδάσει έξω και γνωρίζεις τα εκεί επιμελητήρια?

Εκτός αν είσαι μέσα στο ΤΕΕ...

 

Αυτό θα σε αφήσω να το βρεις μόνος σου .

 

Ένα μόνο σου λέω ουδέποτε είπα ότι στηρίζω την πολιτική του ΤΕΕ αλλά τις μελέτες του όταν αυτές γίνονται με αντικειμενικά πάντοτε κριτήρια .

 

Άλλο λοιπών είναι ο σύλλογος και άλλο οι μελέτες του που βασίζονται στην έρευνα και στην ποιότητα των σπουδών .

 

Η κάθε μελέτη λοιπών για μένα είναι ευπρόσδεκτη όταν γίνεται στα πλαίσια απόδοσης δικαίου και από όποιον και εάν γίνεται.

 

Μελέτες που σκοπό έχουν την ουσία και όχι μελέτες των εφέ , εντυπωσιασμού και διαφήμισης .

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί υποστηρίζεις κάτι τέτοιο?

Σε πληροφορώ ότι είμαι από τα ποιο αγαπητά μέλη του forum.

Μπορεί...εγώ μια βάσιμη διαπίστωση έκανα..

 

 

Αυτό γιατί το παρέθεσες?

Για να συγκινηθώ?

Έκανε ΜΙΤ για να έρθει στο Ellada και να κάνει τομέα όπου χάνονται ώρες και διδασκαλία?

Ή με τις παρατάξεις να αναδειχθεί?

 

Μη τα τσουβαλιάζεις όλα. Πολλοί από αυτούς έχουν θέση διδάκτορα στα ξένα αυτά πανεπιστήμια.Όποιοι επιστρέψανε τους τιμά. Έρχομαι σε επαφή καθημερινά με αυτούς(άρα έχω ιδία άποψη,εσύ όχι) και σε πληροφορώ αγαπάνε αυτό που κάνουνε.

 

Μην προσπαθείτε κύριοι...τα ελληνικά ιδρύματα δεν πείθουν έξω...τουλάχιστον μην κουράζεστε να με πείσετε με κάτι το οποίο φαντάζει τρελό όνειρο...

 

Οκ,αλλά δε μου απάντησες.Ερωτήσεις έκανες μόνο... Το Γαλλικό Πολυτεχνείο γιατί δέχτηκε να συνυπογράψει τη παραπάνω συμφωνία με "αστεία" Ιδρύματα (ΕΜΠ) που "δε πείθουν έξω"?

Τάσεις αυτοκαταστροφής έχει άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Archytas

 

Πρώτον. Η υπογραφή σου μου αρέσει πολύ.

 

Δεύτερον.

 

Μην προσπαθείτε κύριοι...τα ελληνικά ιδρύματα δεν πείθουν έξω...τουλάχιστον μην κουράζεστε να με πείσετε με κάτι το οποίο φαντάζει τρελό όνειρο...

 

Εγώ που σπουδάζω στο ΕΜΠ στους ΗΜΜΥ, έχω δει δύο ακραία είδη φοιτητών. Από τη μία κάποιες διάνοιες που αριστεύουν, γίνονται κορυφές και τελικά πάνε στο εξωτερικό όπου γίνονται μεγάλοι (ξέρω πολλά παραδείγματα) και οι οποίοι προφανώς δεν δυσφημίζουν το ΕΜΠ και κάποιους άλλους τεμπέληδες που απλώς το δυσφημίζουν. Τώρα πιο πολλοί ποιοι είναι δεν ξέρω, ενώ εμείς οι φοιτητές που ανήκουμε στη μέση, είναι καθαρά στο χέρι μας το αν θα πάμε καλά στο εξωτερικό, το οποίο προφανώς δεν εξαρτάται από το ίδρυμα από το οποίο προερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία κάποιες διάνοιες που αριστεύουν, γίνονται κορυφές και τελικά πάνε στο εξωτερικό όπου γίνονται μεγάλοι (ξέρω πολλά παραδείγματα) και οι οποίοι προφανώς δεν δυσφημίζουν το ΕΜΠ και κάποιους άλλους τεμπέληδες που απλώς το δυσφημίζουν. Τώρα πιο πολλοί ποιοι είναι δεν ξέρω, ενώ εμείς οι φοιτητές που ανήκουμε στη μέση, είναι καθαρά στο χέρι μας το αν θα πάμε καλά στο εξωτερικό, το οποίο προφανώς δεν εξαρτάται από το ίδρυμα από το οποίο προερχόμαστε.

 

Άρα φίλε μου άλλο είναι η προσωπικές οντότητες που διαπρέπουν και μπράβο τους , και άλλο είναι σαν σύνολο το κύρος του Πολυτεχνείου.

 

Δεν μπορούμε να κρίνουμε τους άλλους εάν πρώτα δεν κάνουμε την αυτοκριτική μας .

 

Δεν μπορεί το ίδρυμα να στηρίζεται από την μία στην παραγωγή αριστούχων φοιτητών και από την άλλη να μην έχει ένα σοβαρό σύστημα αξιολόγησης των σπουδών του ή να μην έχει δεχτεί καμία είδους αξιολόγηση από το εξωτερικό.

Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ο ίδιος ο πρύτανης του ΕΜΠ σε τηλεοπτική εκπομπή το 2009.

 

Δεν μπορούμε να αναφερόμαστε σε 5 έτη σπουδές ημεδαπής εφαρμόζοντας την στρογγυλοποίηση από την στιγμή που ως και οι πέτρες γνωρίζουν ότι στην ουσία είναι 4.5 χρόνια +την διπλωματική στο ΕΜΠ από ότι εγώ γνωρίζω.

 

Τέλος δεν μπορούμε να υπερηφανευόμαστε για το ΕΜΠ και για κάθε πολυτεχνείο της χώρας μας από την στιγμή που οι φοιτητές τους δεν έχουν καμία επικοινωνία κατά την διάρκεια σπουδών τους με την αγορά εργασίας και αναφέρομαι στις ιδιωτικές εταιρίες όπου οι αντίστοιχες τους στο εξωτερικό είναι συνδεδεμένες με τα πολυτεχνεία του εξωτερικού και προσφέρουν πρακτική εξάσκηση και εκπαίδευση στους φοιτητές των πολυτεχνείων αυτών .

 

Εάν κάνω κάπου λάθος δέχομαι τις επικρίσεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Το Γαλλικό Πολυτεχνείο γιατί δέχτηκε να συνυπογράψει τη παραπάνω συμφωνία με "αστεία" Ιδρύματα (ΕΜΠ) που "δε πείθουν έξω"?

 

Διάβασε λίγο Ιστορία θα καταλάβεις. Το ερώτημα μετά να το κάνεις γιατί δεν το έκαναν οι Άγγλοι ή οι Γερμανοί. Αλλά αυτά είναι εκτός θέματος και δεν μιλάς με κανένα παιδάκι...

 

Και για να κλείσει το θέμα, ναι υπάρχουν καλοί φοιτητές στα ιδρύματα, αυτό όμως δεν είναι δημιούργημα των σχολών ούτε φυσικά των καθηγητών. Ο καλός φοιτητής δημιουργείται μόνος του με τα εφόδια που θα επιλέξει αυτός. Και ναι τα ελληνικά ιδρύματα δεν αναγνωρίζονται έξω.

Για αυτό και οι καλοί φεύγουν έξω και πίσω μένει το σκάρτο πράμα. Τα έχω πει πολλάκις αυτά...μην με αναγκάζεται να επαναλαμβάνομαι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να αναφερόμαστε σε 5 έτη σπουδές ημεδαπής εφαρμόζοντας την στρογγυλοποίηση από την στιγμή που ως και οι πέτρες γνωρίζουν ότι στην ουσία είναι 4.5 χρόνια +την διπλωματική στο ΕΜΠ από ότι εγώ γνωρίζω.

 

 

Συνάδελφε, υπονοείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.