Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτική οδός σε συμβόλαιο του 1971


Recommended Posts

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας στο θέμα της¨"Δημοτικής οδού". Το θέμα μου είναι πλεον κατα πόσο μπορώ να γράψω αν είναι δουλεία διοδου ή όχι?

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε κάτι αντίστοιχο και δεν γνωρίζω απο την διπλή αναφορά που γίνεται στο εν λόγω συμβόλαιο σε 1) ιδιωτική οδό και 2) δουλεία τι τελικώς ισχύει? Το τοπογραφικό που προσάρτεται αναγράφει δρόμος. Επιπλέον στο σημείο του συμβολαίου " δια την εξυπηρέτησιν του υπολοίπου κτήματος του και δια την επικοινωνίαν του μετά της δημοσίας οδού ο δωρητής καθώς και οι καθολικοί και ειδικοί διάδοχοι αυτού θα ποιώνται χρήσιν της ιδιωτικής οδού της διερχόμενης δια του δωρούμενου τμήματος και 5) οτι επι της ιδιωτικής οδού του δωρούμενου τμήματος υφίσταται δουλεία διόδου πεζή δια ζωων και οχημάτων υπερ΄του κτήματος του έτερου υιου του απορρέουσα εκ του υπ' αρίθμ. 99999 δωρητηρίου μου" ανατρέχω λοιπόν στον 99999 και διαβάζω " Εδήλωσεν εν τέλει ο δωρητής οτι ο δωρεοδόχος καθώς και οι καθολικοί και ειδικοί διάδοχοι αυτού δια την εξυπηρέτησιν του ως άνω προς αυτόν δωρούμενου τμήματος ως και του έτερου τεμαχίου όπερ εδωρήσατο προς αυτόν δυνάμει του υπ. αριθμ. 11111/1967 δωρητηρίου μου θα δικαιούνται να διέρχωνται πεζή δια ζώων και οχημάτων δια της ιδιωτικής οδού του κτήματος". Έρχεται λοιπόν σήμερα ο συμβολαιογράφος μετα απο όλα αυτά και μου λεέι εγώ δεν διαβλέπω δουλεία αλλά μόνο ιδιωτική οδό. Μήπως να του αναφέρω οτι ο παλαιός συνάδελφός του εννοεί και τα δυό?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε dgt

σωστά

αλλά

1.δεν είναι ξεκάθαρο αν δημιουργήθηκε για να καταργηθεί,και επομένως μπορεί να μπλέξει ο συνάδελφος pearl που συντάσσει τώρα νέο τοπογρφικό διάγραμμα

2.η βεβαίωση του δήμου δεν αρκεί, ορισμένες πολεοδομικές υπηρεσίες δεν αποδέχονται τέτοιου είδους βεβαιώσεις και μετά τρέχουμε!!!!!!

πολυ σωστα!

 

στο 1)

Το συμβολαιο του '71 αναφερει τις φρασεις "ιδιωτικη οδος" και "υφισταται δουλεια διοδου" και θεωρω πως η βουληση ηταν να γινει δουλεια διοδου, επομενως (αν τα μεταφερει σωστα ο/η συναδελφος pearl) εγω θα το ερμηνευα , οπως προειπα, ως δουλεια και ετσι θα το εγραφα και ας λεει οτι θελει η συμβολαιογραφος.

στο2)

Για τη βεβαιωση, κατα περιπτωση ενεργεις. Εξ' αλλου ειπα ηδη οτι νομικα δεν παταει γερα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη ασάφεια στη διατύπωση του συμβολαιογράφου. Όμως θεωρώ ότι πρόκειται περί δουλείας διόδου με την εξής αιτιολόγηση:

Εάν επρόκειτο περί ιδιωτικής οδού ανήκουσα στο έτερο υπόλοιπο τμήμα ...Ποιος ο λόγος να γραφθεί ότι θα δικαιούνται να διέρχονται πεζή, δια ζώων και οχημάτων?? Το είδος : "δικαίωμα" και ο τρόπος :"πεζή", "ζώα" "οχήματα" υποδηλώνουν την δουλεία.

Εάν ήταν ιδιωτική δεν θα αναφερόταν ούτε δικαίωμα ούτε το πως θα περνάει ο άλλος από το δικό του δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ευχαριστήσω όλους για τις απόψεις σας, οι οποίες για ακόμη μια φορά υπήρξαν διαφωτιστικές.

 

@ GRTOPO

Ιδιαίτερα αξιόλογη και απόλυτα λογική η τεκμηρίωση σου για το θέμα της δουλείας. Θερμά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλημέρα στους συναδέλφους .

 

Δείτε λίγο την περίπτωση αυτή.

 

Αρχικά υπάρχουν 2 εκτός σχεδίου αγροτεμάχια Α και Β όπως παρακάτω ( εικόνα d1) , όπου το 1969 ο Β με δωρεά κατατμεί σε 3 τμήματα Β1 , Β2, Β3 και το δίνει στα παιδιά του.

Στην δωρεά αυτή λέει ότι οι Β υποχρεούνται να κατασκευάσουν στο όριο με το Α "..δρόμον πλάτους 1,5 μέτρου ίνα διέρχωνται δι αυτού άπαντες και δύνανται ούτοι να διανείμωσι τας εν αυτώ ελαίας.."

 

Οι Α κάνουν αποδοχή κληρονομιάς το 1989 με βάση την παραπάνω κατάσταση.

 

Το 1992 για να πωληθεί το Α ...αλλάζουν τα όρια και η θέση όλων των ιδιοκτησιών . Πως ?

 

Στο πωλητήριο , οι Α περιγράφουν ως λάθος την περιγραφή των ορίων στην αποδοχή του 1989 επικαλούμενοι άτυπη διανομή το 1970 μεταξύ των Α και Β , και οι ιδιοκτησίες γίνονται όπως παρακάτω (εικόνα d2) , όπου εμφανίζεται αυτή η ιδιωτική οδός πλάτους 3μ με την οποια συνορεύουν τα 4 αγροτεμάχια.

Για την οδό αυτή δεν γίνεται καμμία άλλη αναφορά πέρα από την περιγραφή της ως όριο όλων των ιδιοκτησιών , και δεν περιλαμβάνεται στο εμβαδόν των γηπέδων.

Στο πωλητήριο αυτό υπογράφουν ως εκ τρίτου συμβαλλόμενοι και οι Β1 ,Β2,Β3 οι οποίοι πιστοποιούν την αλλαγή ορίων μέσω της άτυπης διανομής και την νέα κατάσταση .

 

Εγώ σήμερα κάνω τοπογραφικό για τα Β1 , Β2, Β3. Η ιδιωτική οδός υπάρχει επί του εδάφους μόνο κατά μήκος του Α και στην συμβολή της με την αγροτική οδό έχει καγκελόπορτα.

 

Αφού ξεπεράσαμε με τον συμβολαιογράφο το σοκ της παραπάνω συμβολαιογραφικής μανούβρας απομένει το εξής :

 

Aυτή την ιδιωτική οδό , ως τι την περιγράφω σήμερα ?

post-1386-131887238729_thumb.jpg

post-1386-131887238735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.