Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φήμη για έλεγχο άδειας νόμιμου λογισμικού στην Πολεοδομία Πατρών


wgibson

Recommended Posts

Για το σπασμένο λογισμικό , σε εξώφθαλμες παραβιάσεις, ακόμη και μερικοί "μιλημένοι" στα κατάλληλα πόστα μπορούν να στείλουν το μήνυμα. Είναι απλό. Ήδη εξηγήθηκε παραπάνω.

 

Όσον αφορά την επιστολή , δεν μας καίει τόσο το από που έρχεται όσο το τι "υπενθυμίζει" διακριτικά και πόσες άδειες εργασίας θα πρέπει τελικά να πληρώσουμε ώστε να "ξεχαστεί" το ζήτημα. Και επειδή πολύ σωστά επισημάνθηκε ότι πωλήσεις θέλουν να κάνουν και όχι να δημιουργήσουν εχθρούς , στις περισσότερες περιπτώσεις , αρκεί και η αγορά μιας άδειας χρήσης για να περάσει το θέμα στο αρχείο. Οι απαντήσεις δεν είναι μονοσήμαντες σίγουρα όμως , άλλα ζητούν στον ιδιώτη μελετητή και άλλα σε εταιρεία με 10-20 μηχανικούς/σχεδιαστές κ.λ.π. Αυτονόητο νομίζω ότι τα πρόστιμα είναι άμεσα συσχετισμένα με το μέγεθος του "ψαριού" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@ myri

(ενα ενα αυτα που με ρωτας)

 

1. για παρανομο λογισμικο ερευνα το δικηγορικο γραφειο που εχει αναλαβει την εκπροσωπηση της BSA (Business Software Alliance) στην Ελλαδα. Απο εκει κινουνται τα νηματα.

 

2. 2 τροποι υπαρχουν να αποφασισουν να ασχοληθουν. Ο πρωτος και συνηθεστερος ειναι η καρφωτη. Disgruntled υπαλληλοι, απολυμενοι, ανταγωνιστες, παλιοι συνεργατες, απληρωτοι συνεργατες κλπ κλπ. Ο αλλος τροπος ειναι να μεγαλωσει ενα γραφειο κυριως σε φημη (πχ να βαλει ενας μηχανικος πινακιδες σε εργοταξια) και να υποπεσει στην αντιληψη του γραφειου.

 

3. Απαξ και σε παρουνε χαμπαρι, και αφου τσεκαρουν αν εχεις αγορασει αδειες στο ονομα σου, σου στελνουν ενα γραμμα οπως ανεφερα παραπανω. Οι περιπτωσεις παρεξηγησης (προγραμματα σε ονομα αλλου συνεργατη, σε ονομα εταιρειας που δεν φαινεται κλπ) λυνονται αμεσως χωρις προβλημα σε αυτο το σταδιο. Ελατε ομως που στο 90% των περιπτωσεων (πραγματικο ποσοστο) υπαρχει χρηση πειρατικου λογισμικου.

 

4. Προσβαση στην πολεοδομια δεν εχουν, αλλα αντιγραφα απο ενα φακελο ειναι ευκολο να παρουν. Αλλα ελαχιστες φορες εχει φτασει εκει το θεμα. Εγω σχολιασα τι θα ειχε συμβει ΑΝ ειναι αληθεια το γεγονος που περιγραφτηκε στην Πατρα. Μια φορα εχει υποπεσει στην αντιληψη μου να εχουν οι δικηγοροι σχεδια της εταιρειας στην κατοχη τους σαν "αποδειξη" (που δεν ειναι) - πώς τα πηρανε δεν ξερω.

 

5. Η τακτικη που εχω δει εγω 3 φορες να χρησιμοποιειται ειναι "ριχνω αδεια να πιασω γεματα". Δηλαδη στελνουμε το γραμμα, ψιλοαπειλουμε για να τρομαξουμε, αλλα ουσιαστικα δεν ξερουμε τι ακριβως συμβαινει. Απλα τα νουμερα ειναι μαζι τους γιατι λυπαμαι για εσας και για μενα που εχω χρυσοπληρωσει αδειες (ακομη και για προγραμματα που δεν χρησιμοποιω τελικα), αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των μηχανικων δουλευει με παρανομο λογισμικο (συμφωνουν στα νουμερα αυτα και οι δικηγοροι - οπου πανε για ντου, βρισκουν πειρατικα προγραμματα - χωρις ΚΑΜΜΙΑ εξαιρεση).

 

6. Η επιστολη οπως ειπα ερχεται απο το δικηγορικο γραφειο που εχει εντολη να τους εκπροσωπει. Για πολλα χρονια ηταν το ιδιο, δεν ξερω τα τελευταια 5 χρονια ποιοι ειναι.

 

7. Αντιδιαστολη με φορολογικα δεν εχω ακουσει να γινεται - σε μια περιπτωση που χειριστηκα θεμα για εταιρεια που δουλευα και αρνιοταν να παραδεχθει οτι κανει χρηση παρανομου λογισμικου (ενω φυσικα εκανε), καποια στιγμη μας το πεταξανε οτι θα μπλεκανε το τοτε ΣΔΟΕ αλλα κουφια απειλη μου ακουστηκε.

 

8. Η επιλογη ΔΕΝ ειναι τυχαια. Οπως ειπα ειναι προιον ή επιλογης λογω μεγεθους, ή συνηθεστερα καρφωτης.

 

9. Σορυ αν δεν εγινα σαφης, ποτε η autodesk ή η καθε autodesk δεν εχει παρει σβαρνα πολεοδομιες. Απλα σχηματιζεται ενα κλιμακιο που εχει 1-2 κομπιουτεραδες, εναν δικαστικο επιμελητη αν δεν κανω λαθος, και εναν δικηγορο απο το γραφειο τους. Μπαινουν μεσα συνηθως με ψιλοαπατεωνια στο κουδουνι και εχουν δικαιωμα να ζητησουν απο τους εργαζομενους να απομακρυνθουν απο τους υπολογιστες τους. Γινεται επιτοπου ελεγχος και καταγραφη των προγραμματων που ειναι εγκατεστημενα και μετα φευγουν, και ο επιχειρηματιας οφειλει να προσκομισει τις αδειες για το λογισμικο που ανευρεθη.

 

Σε μεγαλο γραφειο αρχιτεκτονικο, εγινε το εξης: ειχαν κανονικα αδειες για σχεδιαστικα και για windows (πακετο με τα μηχανηματα) αλλα δεν ειχαν για office, για photoshop, για 3d max κλπ

 

Βγηκε ενα προστιμο 30-40 χιλιαρικα και ο επιχειρηματιας επεμενε οτι οι υπαλληλοι του ειχαν εν αγνοια του εγκαταστησει τα προγραμματα για "δικη τους χρηση"

 

Αντε τωρα να αποδειξεις οτι ελεγε βλακειες. Τον βαλανε λοιπον να αγορασει 2 office και 1 photoshop και ολοι φιλοι.

 

Κι εγω ο πονεμενος που νιωθω οτι εχω πεταξει τα λεφτα μου σε σχεδιαστικο προγραμμα που τελικα δεν χρησιμοποιησα για αμοιβη ουτε μια φορα αλλα πηγα και το πηρα νομιμο, ερωτω:

 

αν τα προστιμα ηταν εξοντωτικα και τον εβαζαν και στο δελτιο του ΤΕΕ με φωτογραφια σαν απατεωνα, θα τολμαγε κανενας να κανει πονηριες?

 

υπερβαλω αλλα θελω να τονισω οτι παγκοσμιως, η παραβατικοτητα αντιμετωπιζεται με τον φοβο των εξοντωτικων προστιμων. Μονο αν σε τσουξει προσεχεις. Εκτος ολιγων περιπτωσεων μεγαλης αξιοπρεπειας αλλα στον χωρο μας οπου τελικα επιβραβευεται η απατεωνια (εγω καθε χρονο πανω απο δυο χιλιαρικα για συντηρησεις, συμβολαια κλπ + 5 χιλιαρικα για καθε προγραμμα που θελουμε να παρουμε και ο αλλος ΜΗΔΕΝ ευρω εξοδα) η αξιοπρεπεια σπανιζει. Και με ενοχλει που αντι για ελεγχο εχουμε χαβαλε και σε αυτο το τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά υποτίθεται ότι θέμα είναι για έλεγχο νόμιμου ή μη-νόμιμου λογισμικού στην πολεοδομία της Πάτρας...

 

και ο wgibson αφού πέταξε το πυροτέχνημα εξαφανίστηκε και μας άφησε εδώ εμας να κάνουμε ικασίες...

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα αμφιβαλλω για τα λεγομενα περι ελεγχου σε πολεοδομια ετσι οπως μας μεταφερθηκαν. Απλα πηγαμε την κουβεντα εκει που μας ενδιαφερει νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

και εχουν δικαιωμα να ζητησουν απο τους εργαζομενους να απομακρυνθουν απο τους υπολογιστες τους.

Ποιος τους δίνει αυτό το δικαίωμα;

(Να μην παρεξηγούμαστε, εχω πληρώσει άδειες για ΟΛΑ τα προγράμματα του PC μου)

Link to comment
Share on other sites

6. Η επιστολη οπως ειπα ερχεται απο το δικηγορικο γραφειο που εχει εντολη να τους εκπροσωπει. Για πολλα χρονια ηταν το ιδιο, δεν ξερω τα τελευταια 5 χρονια ποιοι ειναι.

 

9. Σορυ αν δεν εγινα σαφης, ποτε η autodesk ή η καθε autodesk δεν εχει παρει σβαρνα πολεοδομιες. Απλα σχηματιζεται ενα κλιμακιο που εχει 1-2 κομπιουτεραδες, εναν δικαστικο επιμελητη αν δεν κανω λαθος, και εναν δικηγορο απο το γραφειο τους. Μπαινουν μεσα συνηθως με ψιλοαπατεωνια στο κουδουνι και εχουν δικαιωμα να ζητησουν απο τους εργαζομενους να απομακρυνθουν απο τους υπολογιστες τους. Γινεται επιτοπου ελεγχος και καταγραφη των προγραμματων που ειναι εγκατεστημενα και μετα φευγουν, και ο επιχειρηματιας οφειλει να προσκομισει τις αδειες για το λογισμικο που ανευρεθη.

καθίστε βρε παιδιά (δηλαδή αδυνατώ να το χωνέψω)

σου έρχεται επιστολή από δικηγορικό γραφείο που σε ρωτά να τους πεις τι άδειες έχεις;;;;

με ποιο δικαίωμα;;;;

και μπαίνουν και μέσα στο γραφείο;;; χωρίς εντολή από δημόσια αρχή;;;

-------

και εγώ έχω αγοράσει αδειες για λογισμικό σε ποσά μη ευκαταφρόνητα και πολύ υψηλά για την τσέπη μου

αλλα το να μπάινουν με το έτσι θέλω στο γραφείο μου το βρίσκω απαράδεχτο

Link to comment
Share on other sites

Μα για την εφορια μίλησα...

 

Μπορουν να κανουν έλεγχο και στο φορητο υπολογιστη???? (μην κοροιδευομαστε, ολο και κανενα winrar θα εχουμε σπασμενο..ΔΕΝ μιλαω για στατικα-αρχιτεκτονικα προγραμματα)

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει έρθει κι εμάς τέτοια επιστολή της BSA.

τώρα για μπουκάρισμα απο δικηγόρους δεν ξέρω, αλλά δεν αποκλείω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.