Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ αμοιβής και κατάθεση στην ΕΤΕ


petra mantw

Recommended Posts

Η Α.Π.Υ. πρέπει να κόβεται το αργότερο 15 μέρες από την κατάθεση της αμοιβής στην Ε.Τ.Ε.

Αν τώρα εσύ το καθυστέρησες οκτώ μήνες δεν νομίζω να το πάρει κανένας χαμπάρι.

Την κόβεις έστω τώρα ενώ παράλληλα πληρώνεις το ΦΕΜ και καταχωρείς τώρα τα έσοδα στα βιβλία σου αποδίδοντας τον ΦΠΑ. Με την εφορία είσαι εντάξει. Κανένας δεν πρόκειται να σε ελέγξει για το πότε έγινε η κατάθεση στην Ε.Τ.Ε. Ο μόνος που θα μπορούσε να σου ζητήσει εξηγήσεις είναι ο πελάτης σου που του καθυστέρησες την απόδειξη.

ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ θα πληρώσεις μόνο αν πρόκειται να εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

Αν δεν γίνουν τα πράγματα όπως τα λέω σημαίνει ότι η χώρα έχει κάνει φοβερά βήματα προόδου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην υπάρχει μπέρδεμα οταν κατατίθεται μια αμοιβή πράγματι το χρονικό όριο σύμφωνα με τον νόμο ειναι μέσα σε 15 ημέρες να κοπεί ΑΠΥ. Η μόνη περίπτωση που θα υπάρξει πρόβλημα ειναι ο ίδιοκτήτης να σε "καρφώσει", αλλά φαντάζομαι αυτό γίνεται σε ακραιές περιπτώσεις.

 

Πάντως θεωρώ πως καλό είναι να μην κόβει κάποιος απόδειξη ως που να βγεί η άδεια γιατί αν στραβώσει η κατάσταση και ζητηθούν πίσω τα λεφτά η μέρος αυτών (κακώς αφού αφορούν καθαρά αμοιβή μελέτης που έγινε), η εφορία δεν αναγνωρίζει τίποτα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι παραδεχόμενος μεγάλη πατάτα που έχω κάνει......

 

theoTDM900 αν τελικά πάνε όλα κατευχής πέστο και σε μας γιατί έχω κάνει την ίδια ακριβώς πατάτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χίλια συγγνώμη συνάδελφε τώρα το είδα ο τυφλός !!!!

 

:( :(

 

 

πηγαίνεις και κόβεις κανονικά τώρα.

 

no problemo :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στην άδεια που βγάζω μου κατατέθηκε η αμοιβή για τις μελέτες που αφορούν την πληρότητα του φακέλου. Πότε πρέπει να κόψω δελτίο στον πελάτη? Τώρα ή μετά τον έλεγχο των φορολογικών για τη συνολική αμοιβή που θα εισπράξω?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μάλλον ΑΠΥ (Α=Απόδειξη).

Σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία, αν θέλεις να είσαι τυπικός, απ' τη στιγμή που έγινε η κατάθεση στο λογαριασμό σου στην Εθνική μέσα σε 15 μέρες πρέπει να κόψεις την ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά στην πράξη τι γίνεται, διότι μετά τον έλεγχο του φακέλου οι αμοιβές μπορεί να αλλάξουν έγώ θα έχω κόψει μια ΑΠΥ και μετα αλλη για τα στατικά άλλη για την θερμομόνωση κλπ.

Επίσης αν μέσα σε 15 μέρες όπως λες κόψω την ΑΠΥ το ΦΕΜ πότε το καταθέτω τότε ή μετά τα φορολογικά?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το τυπικό κομμάτι λέει 15 μέρες αλλά δεν ξέρω να το τηρούν και πολλοί.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα εάν γίνουν οι κταταθέσεις όλες και κατόπιν κόψεις μία συγκεντρωτική ΑΠΥ.

Επίσης για να είσαι ok από τον φορολογικό έλεγχο και να περάσεις, θα πρέπει να καταθέσεις όλες τις κρατήσεις σου και προφανώς και το ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη κάνει ο καθένας ό,τι θέλει και κανένας έλεγχος δε γίνεται.

Λογικά το ΦΕΜ το καταθέτεις τότε.

Τα ερωτήματά σου έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν.

Αν κάνεις μια αναζήτηση ίσως βρεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.