Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαφή - Ψεκασμός με σύστημα χωρίς αέρα


harristheo

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους

 

εντελώς τυχαία έπεσα στο παρακάτω βίντεο

 

 

 

και αφορά στην βαφή αντικειμένων και κτιρίων με το σύστημα χωρίς αέρα

 

έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς κάτι τέτοιο

 

"γλιτώνεις" κάποια μεροκάματα? και αν ναι περίπου πόσα επί τις %?

το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο όσον αφορά στην ποιότητα της τελικής επιφάνειας?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον, αναρωτιέμαι αν υπάρχουν μπογιατζήδες που να κάνουν αυτή την εφαρμογή

 

επίσης πιστεύω πως η συγκεκριμένη εφαρμογή θα χρεώνεται πιο ακριβά από τη συμβατική και θα είναι άσχετη με τα μεροκάματα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι

 

μόλις αγόρασα ένα μηχάνημα Βαφής - Ψεκασμού με σύστημα χωρίς αέρα.

είναι το κατώτερο από τα επαγγελματικά

( και σαν επαγγελματικά χαρακτηρίζονται αυτά που οι δυνατότητες τους ξεφεύγουν από την ανακαίνιση ενός διαμερίσματος π.χ. δηλαδή πολύ μικρές επιφάνειες σε τετραγωνικά μέτρα-αφορούν 2όροφες κατοικίες και άνω)

υπήρχαν βέβαια και οικονομικότερες λύσεις ( 1/2 χρήματα) για μικρότερου μεγέθους έργα δωματίου - φράχτες γκαραζόπορτες κλπ)

 

αλήθεια είναι πως δεν γνωρίζω κάποιον που να το χρησιμοποιεί με συνεργείο και δεν γνωρίζω την χρέωσή του.

ήρθα σε επικοινωνία με 4 εταιρίες σε Ελλάδα 1 Αγγλία και μία Κίνα σχετικά με την αγορά του μηχανήματος.

όλοι μου είπαν ότι δεδομένου ότι οι μονώσεις που θα γίνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό είναι περίπου ίδιες σε μέγεθος και χρόνο ( πατώματα πρεβάζια πλακίδια κλπ στην περίπτωση απλού βαψίματος και τα ίδια συν τζάμια για ψεκασμό) τα μεροκάματα βαψίματος σε σχέση με την συμβατική μέθοδο πινέλου - ρολού είναι στο 1/5!!!!-στοκάρισμα σε αυτήν την περίπτωση το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις

 

επίσης σε αντίθεση με την περίπτωση βαφής με πίεση αέρα που εκεί χρειαζόμαστε αρκετή περισσότερη μπογιά διότι μια ψεκάζουμε και 1/2 βάφουμε αυτό που θέλουμε και 1/2 τον γείτονα στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει πίεση αέρα και το υλικό ολόκληρο τοποθετείται στην επιφάνεια σε σωστό πάχος και χωρίς τρεξίματα και άλλου είδος προβλήματα) έχουμε δηλαδή και οικονομία υλικού.

 

δυστυχώς τα μηχανήματα που στοκάρουν επίσης πέραν του βαψίματος είναι 3 φορές πιο ακριβά.....:cry:

 

πέραν όμως το οικονομικό κομμάτι τα αποτελέσματα της ποιότητας της βαφής είναι μοναδικά

 

όποιοι συνάδελφοι θέλουν να δουν το μηχάνημα είναι ευπρόσδεκτοι,

καθώς επίσης και να το χρησιμοποιήσουν και οι ίδιοι σε δικά τους έργα (χωρίς χρέωση βέβαια :D)

(και για να μην παρεξηγηθώ με την εν λόγο εταιρία προμήθειας του μηχανήματος δεν έχω καμία απολύτως σχέση ή συμφέρον.)

 

απλά πραγματικά αξίζει τον κόπο

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμη το πηρες haristheo και ποιας εταιρειας ? Να ξερεις πληροφοριακα οτι με αλλαγη μπεκ μπορεις να ριξεις και βερνικια , ριπολινες κ.α. Το δικο μου ειναι παλιας τεχνολογιας και σκεφτομαι για αντικατασταση .

Link to comment
Share on other sites

...μόλις αγόρασα ένα μηχάνημα Βαφής - Ψεκασμού με σύστημα χωρίς αέρα...

 

Και σκεφτόμουνα να σου προτείνω να το πάρεις :P. Όχι ότι έχω εμπειρία αλλά λίγο που το γκουγκλάρισα είδα τιμές (ιντερνετικές) 150 με 200 ευρώ. Εξάλλου οι ίδιοι οι κατασκευαστές προσδιορίζουν το target group στους DIYers.

Link to comment
Share on other sites

ss_sk

δεν πρόκειται για μηχανήματα τύπου DIY ( φτιάξτο μόνος σου)

αλλά για πραγματικό μηχάνημα που μπορεί να αποδώσει σε μεγάλες δουλείες και μεγάλες επιφάνειες.

 

 

το πρώτα στοιχίζουν περίπου €200

και η κατηγορία του βίντεο € 2500 περίπου.;)

τέλος υπάρχει και κατηγορία που στοκάρει επίσης με κόστος πάνω από € 7.500:cry:

 

ότι πληρώσεις παίρνεις είναι απλό

 

 

Χάρης

 

υ.γ δεν σημαίνει βέβαια ότι των €200 δεν μπορεί να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια όλα τα συνεργεία μπογιατζήδων που έχω γνωρίσει στοκάρουν με εργαλεία της τάξεως των 10.000 ευρώ, αλλά όλοι βάφουν με πινέλο και ρολό. Εκτώς και εαν πρόκειται για μεγάλους ενιαίους χώρους (αποθήκες, εργοαστάσια, κλπ) οπότε βολεύει το μηχάνημα βαφής μέσω ψεκασμού.

 

Όταν έχεις να κάνεις πολλά κοψίματα (πχ σε γύψινα) φαντάζομαι (δεν έχω βάψει ποτέ με τέτοιο μηχάνημα) δεν θα πρέπει να βολεύει το μηχάνημα. Ναι μεν δίνει τέλεια εμφάνιση αλλά τα κοψίματα που τα κάνω αναγκαστικά με πινέλο θα προδίδονται...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι τα φθηνότερα μηχανήματα προορίζονται για μη επαγγελματική χρήση - σε μία περιγραφή μάλιστα θυμάμαι να αναφέρει μέγιστη χρήση 1-2 φορές το χρόνο (για βάψιμο ολόκληρου κτηρίου κάθε φορά).

 

Από το βίντεο πάντως εντόπισα ένα σαφή περιορισμό: αν φυσάει χάνεις ποσότητα χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τετοίο μηχάνημα επαγγελματικό και το αποτέλεσμα είναι τέλοιο.Με το μηχάνημα βάφης 8 τετραγωνικά το λέπτο ,είναι γρήγορο.Το κόστος είναι κάτα κατά 50 %.Μπορείς ακομα και να κανείς και στοκάρισμα,βαφή με εποξειδικα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια όλα τα συνεργεία μπογιατζήδων που έχω γνωρίσει στοκάρουν με εργαλεία της τάξεως των 10.000 ευρώ, αλλά όλοι βάφουν με πινέλο και ρολό. Εκτώς και εαν πρόκειται για μεγάλους ενιαίους χώρους (αποθήκες, εργοαστάσια, κλπ) οπότε βολεύει το μηχάνημα βαφής μέσω ψεκασμού.

 

Όταν έχεις να κάνεις πολλά κοψίματα (πχ σε γύψινα) φαντάζομαι (δεν έχω βάψει ποτέ με τέτοιο μηχάνημα) δεν θα πρέπει να βολεύει το μηχάνημα. Ναι μεν δίνει τέλεια εμφάνιση αλλά τα κοψίματα που τα κάνω αναγκαστικά με πινέλο θα προδίδονται...

 

2 τρόπους έχω δει

 

1ος με ένα κομάτι παραλληλόγραμμο αλουμινίου με λαβή κάνεις χοντροκοψίματα

 

δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω βίντεο

 

 

 

2ος τρόπος και πιο σωστός σε αποτέλεσμα χαρτοταινία και δεν χρειάζεται κόψιμο με πινέλο

 

http://www.youtube.com/watch?v=FsiEirJgU8c

 

 

την χαρτοταινία έτσι και αλλιώς την βάζουμε στα παράθυρα και πόρτες αλλά σε αυτήν την περίπτωση ντύνουμε και τα παράθυρα

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.