Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

[email protected] πες τα....και για την ακρίβεια θα τα έγραφα με κεφαλαία!!!!!(θα τα έλεγα φωναχτά)

 

 

παρόλα αυτά τα 36 κυβικά στην περίπτωση του xrysida δεν είναι €4600 όπως τα υπολογίζεις.....

είναι με συμβιβασμό μόνο τα του εργολάβου τα δεδουλευμένα δηλ 36Χ€50 = €1800. το σίδηρο υποτίθεται ότι είναι εκεί με τιμολόγια, όπως και το μπετόν.

 

για να μην πληρώσει το μπετόν πρέπει να αποδείξει στην εταιρία μπετόν ότι δεν παραδόθηκε το μπετόν στην οικοδομή του, πράγμα που με την επιμέτρηση του μηχανικού δεν μπορεί να γίνει (τουλάχιστον όχι έτσι τόσο απλά), το ίδιο και με το σίδηρο. εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζω εγώ ή δεν καταλαβαίνω στον συλλογισμό σου.

 

ο xrysida δεν έκανε συμφωνία π.χ. €230 το μ3 με τα υλικά. έκανε €50/μ3 εργασία και μπετόν σίδηρο πληρωμένα στην κάθε μάντρα.τουλάχιστων έτσι κατάλαβα.

 

συμφςνς 100% για τα 1,2,3,4,5, ακάλυπτος που αναφέρεις.

 

τέλος αν ξεκινήσει έτσι την αντιπαράθεση (ειδικά σε περιοχή εκτός Αττικής) δεν προβλέπω να τελειώνει ποτέ....

 

xrysida κουράγιο...προσωπικά θα σου έλεγα να βρεις τρόπο να προχωρήσεις...

μην μπεις στο τρυπάκι της αντιδικίας 2η φορά....θα ταλαιπωρηθείς

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

xrysida...

έχει γεμίσει η χώρα με εγκατελειμένα γιαπιά που οι ιδιοκτήτες τους έχουν την ίδια νοοτροπία με εσένα.

 

Ξεκίνησες κάνοντας εγκληματικά λάθη είς βάρος σου...

Όλα καλά που λες (πρέπει να φάνε και οι δικηγόροι), αλλά τα πραγμάτα είναι όπως τα λεει ο zavi.

 

Που πας ρε καραμήτρο χωρίς συμφωνητικό!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για μια οικοδομη που ανετα θα μπορουσε να ειναι 190 κυβικα μπετο και 20 τονοι σιδερο....την πληρωνω 70 κυβικα τσιμεντο παραπάνω (5.150 ευρω)

και 4,5 τονους σιδερο (3.000 Ευρω) συνολικα εκτος των εργατικών 8.150 ευρω παραπάνω .... πρεπει να πληρώσω νταβατζιλικι και να ειμαι και ευχαριστημένος....ο μηχανικός που πληρωθηκε για επιβλεψη καμία ευθυνη...ο καλουπατζής που μου σύστησε ο μηχανικος και αυτος καμία ευθυνη..εγω ειμαι ο υπευθυνος που εκανα αυτεπιστασια και πρεπει να με μαστιγωσουν οι φιλοι μηχανικοι και να πουν κιολας οτι πρεπει να σκυψω και λιγο ακόμα........

Τι να πω? Δεν ξέρω......Απλά λυπάμαι

(Δεν θα ειχα προβλημα να συμβιβαστώ αλλα όχι και να με αδικήσουν τόσο πολύ)

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν συμφωνω με τους συναδελφους,στην θεση σου θα πηγαινα σε δικηγόρο και πιστευω οτι θα δικαιονομουν.αρκει να μην εμπλεκα με αδέξια δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ο υπευθυνος που εκανα αυτεπιστασια

 

Δέν έκανες αυτεπιστασία. Εάν έκανες αυτεπιστασία θα είχες αναθέσει την διοίκηση του έργου σε Μηχανικό με αμοιβή ποσοστό επι του προϋπολογισμού.

 

Έκανες αυτοκατασκευή, δηλαδή τις ευθύνες διοίκησης έργου τις ανέλαβες αποκλειστικά εσύ. Αρά εσύ είσαι ο υπεύθυνος. Και θα συνεχίσεις να είσαι ο μόνος και αποκλειστικός υπεύθυνος σε θέματα επιμετρήσεων/ενσήμων/πληρωμών και απέναντι σε όλους τους μελλοντικούς υπεργολάβους του έργου.

Ο επιβλέπων είναι υπεύθυνος μόνο για τεχνικά θέματα και θέματα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

xrysida

μάλλον παρεξήγησες αυτά που σου γράφουμε.

δυστυχώς προσπαθείς να βρεις το δίκιο σου ενώ έχεις εξαρχής κάνει λάθος συμφωνίες ( για την ακρίβεια ελλείπείς)

έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις ότι θ'ελεισ και σε ότι βαθμό.ΕΜΕΙΣ προτρέχουμε και σου λέμε ότι θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο. αυτό ειναι όλο.

δεν σου είπε κάνεις να σκύψεις το κεφάλι σου και να να υποκύψεις με τον τρόπο που το θέτεις...

να λυπάσαι για το ότι δεν έκανες σωστή συμφωνία.

να λυπάσαι για το ότι δεν συμβουλεύτηκες τον μηχανικό σου όπως έπρεπε.

να λυπάσαι τέλος για το ότι δεν έκανες προϋπολογισμό έργου εξ αρχής ανά στάδιο πλάκας, έτσι ώστε να ξέρεις που βαδίζεις.

 

δεν θέλω να είμαι προσβλητικός απέναντι σου...απλά πρέπει να ακούσεις και την πλευρά της πείρας.προσωπικά δεν έχω ούτε εγώ ο ίδιοσ βγάλει άκρη σε ανάλογη περίπτωση...απλό ειναι...

 

πάντα φιλικά

 

Χάρης

 

achille πολύ σωστός

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

εγώ παλι απο την εμπειρία μου (εχω συστεγαστεί παληα με δικηγόρο και εχω δή απο κοντα μερικές τετοιες περιπτωσεις) εχω να πώ τα εξής.

1.αν ο δικηγόρος ειναι σωστος ,ο xrysida θα ωφεληθει,γιατί προφανώς αυτα που εκανε ο μπετατζης ηταν παράνομα.ο μπετατζης ειχε εντολή (με την παραλαβή των σχεδιων) να εφαρμόσει μια εγκεκριμένη μελετη.στον αερα ειναι ο μπετατζής και όχι ο xrysida.

2.αν ο δικηγόρος ειναι κακός τότε ναι ,συμφωνώ, θα το μετανοιώσει ο xrysida

να λυπάσαι για το ότι δεν συμβουλεύτηκες τον μηχανικό σου όπως έπρεπε.
ε οχι έλεος.μην τα αντιστρέψουμε ολα.μην καταργήσουμε και την λογική.και ας μην ξεχνάμε οτι ο μηχανικός επέμενε για τον μπετατζη.

στο τέλος θα στήσουμε στον τοιχο το θύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη achille ο μηχανικος δεν εχει ευθυνη εαν δεν εφαρμοστει η μελετη του συμφωνα με τα σχέδια?

Γιατι αυτό πιστευω οτι είναι η ουσία του προβληματος.Η επιβλεψη δεν ειναι κατι το γενικο και αοριστο.Ειναι ευθύνη πιστευω γι΄αυτό και την πληρώνεις επιπλέον.

Εγω σε αλλα thread του site που διαβασα η επιβλεψη είναι ακριβώς αυτό : Ο μηχανικος εχει την ευθυνη για την σωστη και πιστη εφαρμογή της μελετης του.

Σε θεμα που διαβασα ο μηχανικος ηθελε να παραιτηθει της επιβλεψης γιατι δεν εφαρμοστηκε σωστα η μελέτη του.Κανω λαθος?

 

Υπάρχει εδώ ένα ενδιαφέρον κείμενο http://library.tee.gr/digital/m2009/m2009_koutinas1.pdf

 

Σελίδα 7:

Οι Επιβλέποντες Μηχανικοί οφείλουν να επιβλέπουν τις εργασίες δόμησης, ώστε αυτές να εκτελούνται σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος, του διαγράμματος κάλυψης και της μελέτης που υποβλήθηκε και να υποβάλουν σχετική δήλωση

Συμπερασματικά, ο ευαίσθητος χώρος των Ελλήνων Μελετητών, οι οποίοι ασχολούνται με τα κτιριακά έργα έχει να αντιμετωπίσει τις εξής ευθύνες:

• Σύνταξη Μελετών και Σχεδίων

• Σύνταξη Φακέλου / Σχεδίου Ασφάλειας και Υγείας (ΦΑΕ – ΣΑΕ)

• Χρονοδιαγράμματα Κατασκευής

• Σύνταξη Προϋπολογισμού Έργου

• Επίβλεψη Εφαρμογής Μελέτης και Κατασκευής

• Επίβλεψη των φάσεων Κατασκευής και των Μέτρων Ασφαλείας

• Παραλαβή του αποπερατωμένου Έργου

Για τις παραπάνω ευθύνες του είναι υπόλογος έναντι:

• Του ιδιοκτήτη (ΚτΕ)

• Των Υπηρεσιών του Δημοσίου

• Του Εργατοτεχνικού Προσωπικού

• Του Κατασκευαστή

• Διαφόρων “Τρίτων”.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη achille ο μηχανικος δεν εχει ευθυνη εαν δεν εφαρμοστει η μελετη του συμφωνα με τα σχέδια?

 

Ναι, έχει. Το είπα, είναι υπεύθυνος για τεχνικά θέματα και θέματα ασφαλείας. Μόνο

 

Γιατι αυτό πιστευω οτι είναι η ουσία του προβληματος

 

Όχι, δεν είναι αυτή η ουσία του προβλήματος. Έχεις προβλήματα απο την εφαρμογή της μελέτης; Σου έκανε καταγγελία κάποιος γείτονας; Έχεις διακοπή εργασιών απο την πολεοδομία;

Όχι.

Έχεις πρόβλημα με τον υπεργολάβο σκυροδέματος, γιατί ισχυρίζεται ότι έχει σκυροδετήσει περισσότερα κυβικά απο την προμέτρηση. Και το πρόβλημα σου εντείνεται απο την απουσία συμφωνητικού που να ορίζει τον τρόπο πληρωμής.

 

Αυτό είναι το πρόβλημά σου. Η απουσία διοίκησης έργου, και όχι η απουσία επίβλεψης. Και θα συνεχίσεις να έχεις τέτοια και σοβαρότερα προβλήματα όσο θα προχωράει η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα χρυσιδα να μαθαίνεις πως μπορεί ο καλουπατζης να σε φεσώσει με αρκετά παραπάνω κυβικά μπετόν, να σου τροποποιήσει τη στατική μελέτη προς το πολύ χειρότερο και ο επιβλέπων να μην έχει καμία ευθύνη καθότη όλη η ευθύνη είναι του εργοδηγού:

 

Φούσκωμα της πλάκας

Κατά την σκυροδέτηση και πριν τραβήξει πήχη, στο τελευταίο αστάρωμα της πλάκας (που κανονικά απαγορεύεται να σκυροδετείς ασταρώνοντας), σου θρέφουν την πλάκα κατά τουλάχιστον 5 εκ. παραπάνω. Υπολόγισε κυβικά που πληρώνεις από την μία εσύ και τόνους παραπάνω με τους οποίους φορτίζονται υποστηλώματα και θεμέλια.

Και στις τυπικές υποχρεώσεις του επιβλέποντα δεν είναι να βρίσκεται με γαλότσες χωμένος μες το μπετόν (άσχετα αν μερικοί γουστάρουμε και το κάνουμε).

Αυτό είναι υποχρέωση του μηχανικού που έχει ρόλο εργοδηγού ή επιστάτη του έργου και όχι απλά επίβλεψη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.