Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξύλινο δάπεδο και υγρασία


haris

Recommended Posts

καλημέρα σας,

εχω γκρο μπετο σε ισόγειο και θα περάσω ξύλινο δάπεδο... υγρομόνωση κάτω με masterseal 581 αλλά φοβάμαι υγροποίηση υδρατμών στην επιφάνεια του γκρο (δηλ. κάτω από το παρκέ) λόγω απουσίας θερμομόνωσης και υγρής ατμόσφαιρας.

λεω λοιπόν να στρώσω ανάμεσα από τα καδρόνια πολυουρεθάνη για να καλύψω την διαφορά θερμοκρασίας, φοβάμαι όμως μη δημιουργήσω προβλήματα στον αερισμό του πατώματος και πετύχω τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα

(το κενό είναι περίπου 10 εκ ... τα 5 - 6 μάλλον θα πάνε πολυουρεθάνη και το υπόλοιπο κενο)

 

Παρακαλω συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η πολυουρεθανη φουσκωνει και διαστελεται οποτε θα σου καλυψει ολο το παχος, πως θα την περιορησεις στο μισο?

εκτος εαν εννοεις πολυστερινη.

να μην ακουμπανε τα παρκετα στον πλαινο τοιχο, 1cm αποσταση, το οποιο θα καλυφθει απο τα σοβατεπια στα οποια θα μπουν τα σχαρακια

Link to comment
Share on other sites

ναι γνωρίζω ότι φουσκώνει ... εκείνο που έχω σκεφτεί έιναι η ελεγχόμενη εφαρμογή ή το κόψιμο αν χρειαστεί μετά την στερεοποίηση.

σημασία έχει η θερμομόνωση να κολλήσει στο μπετό ώστε να αποκόπτει την είσοδο αέρα, γι αυτό προσανατολίστηκα στην πολυουρεθάνη.

τι άλλο μπορώ να κάνω? για την πολυστερίνη δεν έχω ακούσει κάτι. εκτός αν εννοείς την εξηλασμένη δηλ πλάκες φελιζόλ

μήπως να το αφήσω στην τύχη του και να μη βάλω τίποτα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Haris μη βάλεις τίποτα άστο κενό και βάλε σχαράκια εξαερισμού στα σοβατεπιά για να αναπνέει και να μην υγροποιούνται οι υδρατμοί. Εάν τοποθετήσεις θερμομονωτικό υλικό οι υδρατμοί θα υγροποιούνται επάνω στην επιφάνεια του φράγματος και με το καιρό θα έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι συναδέλφισσα που είχε χρησιμοποιήσει ειδική σχάρα για το ξύλινο δάπεδο (επιφάνεια περίπου 3x3) όπου περιμετρικά η υπόλοιπη δαπεδόστρωση έγινε με πλακάκι. Η σχάρα βέβαια τοποθετήθηκε κάτω από τη θέση του καναπέ (μιλάμε για πλήρη μελέτη τώρα). Άρα δεν μπαίνει μόνο στο σοβατεπί...

Link to comment
Share on other sites

Haris μη βάλεις τίποτα άστο κενό και βάλε σχαράκια εξαερισμού στα σοβατεπιά για να αναπνέει και να μην υγροποιούνται οι υδρατμοί. Εάν τοποθετήσεις θερμομονωτικό υλικό οι υδρατμοί θα υγροποιούνται επάνω στην επιφάνεια του φράγματος και με το καιρό θα έχεις προβλήματα.

 

σε υπόγειο κάναμε υγρομόνωση με (sbr+masterseal) σε κάποια σημεία και σε μία αποθήκη βάλαμε πλακάκια.

εκεί που ήταν η μόνωση και τα πλακάκια είχε νερό - πολύ νερό ... μισο εκατοστό νερό από υγροποίηση!!! αλλου δεν είχε γιατί το έπινε το τσιμέντο.

αυτό γινόταν διότι ο αέρας ψηχονταν απότομα στην επιφάνεια του κρύου τσιμέντου το οποίο ακουμπούσε απ ευθείας στο χώμα.

αυτό φοβάμαι και τώρα...

γι αυτό θέλω να μειώσω την θερμοκρασίακη διαφορά μεταξύ ζεστού υγρού αέρα και κρύου μπετού.

Link to comment
Share on other sites

υγροποίηση δεν συμβαίνει μόνο κάτω από παρκέ...

σε ελευθερη επιφάνεια (πλακάκι) μπορεί να συμβεί ειδικά πάνω από πιλοτές οι οποίες δεν έχουν θερμομόνωση... σε σημείο να μαζεύεις το νερό με τους κουβάδες.

ή να θολώνουν τζάμια και το σπίτι να μυρίζει μούχλα ενώ στην ίδια κατασκευή και στον επάνω όροφο να μην έχει τίποτα.

θέλω να πω ότι υγροποίηση θα μπορούσα να έχω και χωρίς να βάλω πάτωμα (αφήνοντας το γκρό μπετο) μόλις κλείσει η οικοδομή και μπουν κουφώματα

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά πως είναι αυτό το σχαράκι;;;

έχετε καμμία φωτογραφία;;;

 

http://images.google.gr/images?q=wood%20floor%20vent&oe=utf-8&rls=com.ubuntu:el-GR:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=el&tab=wi

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.