Jump to content

tasos18362

Members
  • Content Count

    49
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

12 Ουδέτερη

1 Follower

About tasos18362

  • Rank
    Νέο Μέλος

Contact Methods

  • Skype
    aoglanis

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Αττική
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Στην περίπτωσή μου η στέγη είναι περίπου 80 μ2. Βέβαια θεωρούμε ότι δεν έχει επέλθει αύξηση φορτίων και μάλιστα >20%. Άρα?.....Αναλυτικός με ΜΣΕ ή χωρίς? Ιδού η απορία!
  2. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με "τρώει" βέβαια το ότι έχουμε διαφοροποίηση Φ.Ο. όταν αλλάζει η στέγη. Μάλλον με <20% θα το πάω.
  3. Συνάδελφοι, σε τριώροφη κατοικία με άδεια του 1990, ρυθμίζω επεκτάσεις <25 μ2 ισογείου αλλά η στέγη αντί να κατασκευαστεί οριζόντια, με οπλισμένο σκυρόδεμα και επικλινή ξύλινη στέγη με κεραμίδια, κατασκευάστηκε επικλινής από οπλισμένο σκυρόδεμα και κεραμίδια. Μπορεί να μπει ως πολεοδομική παράβαση χωρίς ΜΣΕ, ή απαιτείται ΜΣΕ λόγω αλλαγής των στατικών?
  4. Και με τα στατικά τι γίνεται? Απαιτείται ΜΣΕ λόγω αλλαγής της στέγης, εκτός αν είναι κατ 1 ή 2
  5. Το ενημερωτικό του ΤΕΕ αναφέρει ό,τι διάβαζα αυτές τις ημέρες σε site και εφημερίδες σχετικά με τη διάταξη αυτή. Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να περιμένουμε την ΥΑ για τους κοινόχρηστους, η οποία ελπίζω να μη καθυστερήσει. Και μια παρατήρηση: το ΤΕΕ κατ΄εμέ δεν θα έπρεπε να υιοθετεί χωρίς τεκμηρίωση οποιαδήποτε άποψη, πολύ περισσότερο για τόσο σοβαρά θέματα.
  6. Επειδή διαβάζω τελευταία ότι με την τροποποίηση της παραγράφου 9 του άρθρου 98 μπορούν να γίνουν μεταβιβάσεις και κοινοχρήστων χώρων, κατόπιν, όπως λέει η ειδησεογραφία και όπως διάβασα και το ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ, αιτήματος ΠΟΜΙΔΑ και συμβολαιογράφων, εσείς βλέπετε κάτι που δεν βλέπω εγώ; Ο νόμος δεν αναφέρει κάτι για μεταβιβάσεις ή μονομερή τροποποίηση σύστασης. Αυτό συνάγεται έμμεσα; Πως; Με ποιες προϋποθέσεις;
  7. Καλησπέρα σας,

    Η αλλαγή όψεων με την προσθήκη πόρτας εισόδου σε ισόγειο διαμέρισμα πολυκατοικίας, η οποία έχει πραγματοποιηθεί 30 χρόνια πριν, ρυθμίζεται μεν με τον Ν.4495/17, αλλά υπάρχει πρόβλημα νομικό, ιδιοκτησιακό? Μπορούν δηλαδή να αναγκάσουν τον ιδιοκτήτη οι λοιποί ιδιοκτήτες να την κλείσει? Και αν ισχύει αυτό, πως θα ρυθμιστούν αντίστοιχες παραβάσεις σε άλλες περιπτώσεις, όπου έχουμε απλές μετατοπίσεις ή τροποποιήσεις διαστάσεων παραθύρων ή/και εισόδων?

     

    1. dimitris GM

      dimitris GM

      Η νεα διαταξη στο αρθρο 98 παρ. 9,

      [ανεξαρτητα της ατυχούς εως...αποτυχημενης διατυπωσης περί "ιδιοχρησης"]

      λυνει πολλα προβληματα, ως προς την τακτοποιηση, απο πολεοδομικης πλευρας.

      Ούτε ρωτας, ούτε ψαχνεις το "εκ κατασκευής" ούτε συναινεσεις ούτ τπτ αλλο.

      Το τι θα κανουν οι λοιποί συνιδιοκτητες, ανηκει στα δικα τους "δικαιωματα"

      Οταν και εάν τα "ασκησουν" το βλεπουμε.

       

       

       

    2. tasos18362

      tasos18362

      Σευχαριστώ πολύ

  8. Καλημέρα, Η ΥΔ αναφέρεται στις επεμβάσεις του 1ου ΠΕΑ.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.