Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδρομή ΤΕΕ 2011


kefalosgr

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μηχανικοί, λίγες μέρες πριν έλαβα από το ΤΕΕ την ειδοποίηση για να πληρώσω την ετήσια συνδρομή μου. Τα προηγούμενα χρόνια αυτή αντιστοιχούσε στο ποσό των 20.48 €. Φέτος σχεδόν τριπλασιάστηκε και αντιστοιχεί στο ποσό των 56.32€. Η δικαιολογία του ΤΕΕ είναι ότι μπήκα στα 6 χρόνια από τότε που απέκτησα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (το Δεκέμβριο του 2006). Το ποσό βέβαια τριπλασιάστηκε σχεδόν, αλλά οι παροχές του ΤΕΕ απέναντι μου δεν αλλάζουν και όπως όλοι γνωρίζουμε περιορίζονται σχεδόν αποκλειστικά στο να μπορούμε να λαμβάνουμε μια βεβαίωση ότι είμαστε εγγεγραμμένοι σε αυτό και να μας αποστέλλεται το τόσο χρήσιμο(εδώ γελάνε), κατά τα άλλα δωρεάν περιοδικό του. Η κυρία με την οποία συνομίλησα στο ταμείο του ΤΕΕ και μου εξήγησε πως «ναι από το Δεκέμβριο του 2006 ως τώρα έκλεισα 5 χρόνια και μπαίνω στον 6ο χρόνο διότι μετράνε τα 6μηνα(!!!)», μου είπε επίσης , πως είναι απόφαση της διοικούσας του ΤΕΕ εδώ και 45 χρόνια να υπάρχει κλιμάκωση της οφειλής μας, ανάλογα με τα χρόνια που είμαστε εγγεγραμμένοι σε αυτό(χωρίς, τονίζω, κλιμάκωση των ωφελειών μας από το ΤΕΕ). Η απορία μου είναι, και πραγματικά αν κάποιος έχει απάντηση, ας με κατατοπίσει διότι κατά πως φαίνεται είμαι άσχετη, γιατί να πάρει μια τέτοια απόφαση η διοικούσα. Σε τι εξυπηρετεί; Και στην τελική, οι μηχανικοί στο παρελθόν μπορούσαν να κάνουν περιουσία από αυτό το επάγγελμα, τη στιγμή που σήμερα οι περισσότεροι δε μπορούμε να επιβιώσουμε καν ασκώντας αυτό το επάγγελμα. Δε θα έπρεπε να αλλάξουν αυτές οι αποφάσεις; Ο κλάδος αντιμετωπίζει πρωτοφανή κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους !

Μέχρι πότε πρέπει να πληρώσουμε τη συνδρομή? Στον έντυπο δε γράφει κατι...

Link to comment
Share on other sites

civilitsa δες το διαφορετικά για να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.

Η συνδρομή στο ΤΕΕ είναι 56,32€ αλλά στους κάτω της 5ετίας υπάρχει έκπτωση και είναι 20,48€

 

christopografow, μέχρι να χρειαστείς την βεβαίωση. Εγώ την πληρώνω όταν θα βάλω την 1η άδεια της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Σαν άνεργος μηχανικός που πριν λίγο τελείωσα τον στρατό, μου είναι χρήσιμη η ενημερότητα που ζητάνε οι πολεοδομίες; Εννοείται πως όχι, αλλά μήπως χρειάζεται και πουθενά αλλού; Αν δεν πληρώσω την συνδρομή του ΤΕΕ (για το 2013 - κάτω πενταετίας - 20,48 ευρώ) και την πληρώσω π.χ. μετά από 1 χρόνο, τι επιπτώσεις θα έχω; Εκτός από την ενημερότητα ένας μηχανικός χάνει κάτι άλλο αν δεν πληρώσει την συνδρομή του στο ΤΕΕ;

 

Πληρώνω που πληρώνω το νταβατζιλίκι του ΤΣΜΕΔΕ, ας μην πληρώνω και το ΤΕΕ... Έτσι και αλλιώς απ'ότι διάβασα περάσαν και καινούριες κρατήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ (για τους παλιούς μηχανικούς). Το ΤΕΕ δεν βλέπω να κάνει και πολλά για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.