Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κενακ και μεταλλικό κτίριο


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Έχω ένα κτίριο, του οποίου το υπόγειο του θα κατασκευαστεί με περιμετρικά τοιχεία από μπετόν και πάνω στο δώμα αυτού θα στερεωθούν κιρίσια τύπου Η για την κατασκευή του φέροντα οργανισμού του ισογείου.

Θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα πρέπει να περιγράψω τις στρώσεις του φέροντα οργανισμού (κολόνες-δοκάρια) και κυρίως στις κολόνες για τον υπολογισμό του U.

Έστω οτι έχω μια κολόνα σε εξωτερική γωνία. Οι στρώσεις μου απο μέσα προς τα έξω, απο την μία πλευρά (του Η) θα είναι: γυψοσανίδα-μέταλλο-αέρας-μέταλλο-τσιμεντοσανίδα- διογκωμένη πολυστερίνη-επίχρισμα. Βλέποντας την κολόνα όμως απο την άλλη πλευρά οι στρώσεις μου απο μέσα προς τα έξω, θα είναι: γυψοσανίδα-αέρας-μέταλλο-αέρας-τσιμεντοσανίδα-διογκωμένη πολυστερίνη-επίχρισμα.

Αντιθέτως, σε μια εξωτερική κολόνα, ενός συμβατικού κτιρίου, η οποία είναι φτιαγμένη με οπλισμένο σκυρόδεμα, οι στρώσεις και στις δύο εξωτερικές πλευρές της κολόνας είναι ίδιες.

Θα πρέπει να συμπεριλάβω το Η στις περιγραφές των στρώσεων μου? Και αν ναι, ποιά απο τις περιπτώσεις θα πρέπει να ακολουθήσω?

 

Συγκεκριμένα:

Κολόνα μεταλλική περίπτωση 1:

 

Στρώσεις υλικού Πάχος(m) συντ. λ(W/mK) R(m2K/W)

Γυψοσανίδα 0.015 0.58 0.026

Αέρας 0.05 (παρακαλώ να με ενημερώσετε για το λ του αέρα)

Χάλυβας 0.03 50.0 0.001

Αέρας 0.05

Τσιμεντοσανίδες 0.015 0.280 0.054

μονωτικό 0.07 0.036 1.944

επίχρισμα 0.01 0.872 0.011

 

 

 

Κολώνα μεταλλική περίπτωση 2:

Στρώσεις υλικού Πάχος(m) συντ. λ(W/mK) R(m2K/W)

 

Γυψοσανίδα 0.015 0.58 0.026

Χάλυβας 0.03 50.0 0.001

Αέρας 0.010

Χάλυβας 0.03 50.0 0.001

Τσιμεντοσανίδες 0.015 0.280 0.054

μονωτικό 0.07 0.036 1.944

επίχρισμα 0.01 0.872 0.011

Link to comment
Share on other sites

είχα κάνει και εγώ μία προμελέτη για μεταλλικό κτήριο. Για εμένα φρόντισε να πιάνεις την ελάχιστη απαίτηση στην πλευρά με το μικρότερο πάχος αέρα και θεώρησε την κολώνα σου και από τις δύο μεριές έτσι (δυσμενέστερη)

για το U του αέρα κοίτα τις ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να συμπεριλάβω το Η στις περιγραφές των στρώσεων μου? Και αν ναι, ποιά απο τις περιπτώσεις θα πρέπει να ακολουθήσω?

 

Η αντίσταση θερμοπερατότητας R του χάλυβα δεν πρόκειται να σου αλλάξει το Um του κτιρίου, εκτός αν ψάχνεις σε πολλά δεκαδικά.

 

Τα στρώματα αέρα, ανάμεσα στα πέλματα της διατομής H ουσιαστικά δεν προσφέρουν στη θερμομόνωση, διότι ο κορμός αποτελεί μια πρώτης τάξεως θερμογέφυρα. Εκτός αν βάλεις θερμοδιακοπή. :smile:

 

Οπότε απλοποίησέ το όσο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

@saradis1

Αν έδινες ένα τμήμα κάτοψης και τομής του κτιρίου, με διαστάσεις των δομικών στοιχείων (τύπος διπλού Τ κλπ), ίσως βρίσκαμε κάποια άκρη. Γιατί είναι και οι θερμογέφυρες που θα πρέπει να εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από τις τρεις εκδοχές (εξέτασα και μια τρίτη, με τον κορμό του Η), θα διάλεγα (δυστυχώς) την τρίτη [u = 0.442 W/(m2*K)], ως δυσμενέστερη, ώστε να είμαι καλυμμένος.

Οπότε έτσι, το κτίριο -μάλλον- θα βγει (αν βγει....) οριακά από άποψη θερμομονωτικής επάρκειας :unsure: .

 

Επίσης σαν πλησιέστερη θερμογέφυρα εξωτερικής γωνίας, θα διάλεγα την ΕΞΓ-4 με ψ = -0.15 W/(m*K).

post-22627-0-54690300-1321398669_thumb.jpg

post-22627-0-52659600-1321398671_thumb.jpg

post-22627-0-50029700-1321398673_thumb.jpg

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

pano σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου. Θα ξεκινήσω να δοκιμάσω να το περάσω. Εγω προσωπικά σκεφτόμουν την δεύτερη περίπτωση. Με έβαλες όμως σε σκέψεις...Ναι. Συμφωνώ για την θερμογέφυρα.

Θα ξεκινήσω τώρα και την περιγραφή των τοίχων και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις σκέψεις σας. Αν έχετε κάποιες σκέψεις για την περιγραφή των τοίχων-δεκτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξέρει κανεις συνάδελφος ποιος τυπος θερμογέφυρας πλησιάζει την θερμογέφυρα μεταλλικής οριζόντιας υδρορροής μεταλλικού κτιρίου? Δεν έιναι μονωμένη και έχει ας πουμε κενό στη μόνωση μεταξύ οροφής και πλαγιοκάλυψης 350mm. Ρωτησα και στην εταιρεία που αγορασα το λογισμικό μαύρα μεσάνυχτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.