Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

κι αν ειναι μπλοφα του συστηματος και πληρωνει ο καθε ιδιοκτητης προστιμο εως 10000 ευρω αν δεν εχει βγαλει ΠΕΑ?

Ας παρει τα ρισκα του οποιος ιδιοκτητης δεν κανει ΠΕΑ... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που λεει ο συναδελφος παραπανω.

Δε νομιζω να ειναι τοσο βλακες που να απαξιωνουν ενα σταθερο εσοδο του κρατους (ΦΠΑ, φορο εισοδηματος κλπ) σε περιοδο κρισης

Κατι αλλο θα κρυβεται απο πισω

Οχι πως δε θα υπαρξουν καμικαζι αλλα τελος παντων...

 

Οπως και να χει, πλεον ειναι εξαιρετικα σημαντικο αυτο που αναφερθηκε πιο πριν, οτι το συστημα κανει αναζητηση απο τα στοιχεια του ΠΕΑ για να βγαλει το συναδελφο που το εξεδωσε.

Στην ουσια κανει ελεγχο εγκυροτητος μονο του...

Κι ας το ανεφερα για πλακα...

Link to comment
Share on other sites

καλά συγνώμη, πόσο κόπ@@@ είναι όμως ;

δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να έβγαζαν μια φόρμα που αν δεν συμπληρώσεις τους αριθμούς του ΠΕΑ να μη μπορεί καν να προχωρήσει στην επόμενη σελίδα ;;;

 

Ηλία να μας ενημερώσεις για το mail !!!

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΕΑ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΤΕΛΟΣ.....

 

ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ:

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

 

 

"12. Πότε συνυποβάλλεται το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α);

 

Στην πρώτη περίοδο λειτουργίας της ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων μισθώσεων το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α) είναι προαιρετικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι διατάξεις που ορίζουν την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ έπαψαν να ισχύουν. Απλώς η καταχώρηση του ΠΕΑ είναι προαιρετική και η δήλωση οριστικοποιείται χωρίς να ζητάει υποχρεωτικά τη συμπλήρωση των αντίστοιχων πεδίων. Αν για το ακίνητο που μισθώνετε έχει εκδοθεί Π.Ε.Α τότε μπορείτε να συμπληρώσετε τα πεδία στην ενότητα «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ»."

Edited by dim_ev
Link to comment
Share on other sites

Ρε μιλάμε το έχουν πάρει χαμπάρι και ο κόσμος!!!!!!!! 

 

Πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ένας ψιλογνωστός και μου λέει άσε το ΠΕΑ που λέγαμε γιατί βγήκε άλλη διάταξη!!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι λογιστής, αλλά κυκλοφορεί ταχύτατα!!!

Link to comment
Share on other sites

ααααα και που στε

 

εγώ ήδη είπα στον λογιστή - κολλητό μου ότι έχει βγει βρώμα από ΥΠΕΚΑ ότι θα κάνουν διασταυρώσεις για τα ΠΕΑ και θα παίξει προστιματάκι στάνταρ

 

δε το ακούσατε και εσείς ; ;)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Θα γινει στραβη σε οσους οριστικοποιησουν χωρις ΠΕΑ

Ειτε θα ζητηθει αναδρομικα ειτε θα τους σκασει προστιμο στο κεφαλι για θεωρωση χωρις κατοχη ΠΕΑ

Ο Νομος ειναι ισχυροτερος απο καθε αλλη οδηγια...

Link to comment
Share on other sites

και που θα το μάθουν βρε συ Γιάννη ; 

όσο είδες πρόστιμα στα ανασφάλιστα, άλλο τόσο θα δεις και πρόστιμα για μισθωτήρια άνευ ΠΕΑ

 

νομίζω τα λέμε μεταξύ μας για να χαιρόμαστε κάτι τέτοια

 

η μόνη λύση είναι αυτή που ανέφερα στο 403

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν αυτό το πράγμα?? Αμα μάθει ο άλλος ότι γίνεται ηλεκτρονικά, μπει στο σύστημα και δει ΠΕΑ (που δεν ξέρει καν τι είναι) προαιρετικό τι λέτε να κάνει? Εδώ οι περισσότεροι το μάθαιναν όταν πήγαιναν εφορία ότι χρειάζεται.....

Μία ασχολία είχαμε να βγάζουμε το χατζηλίκι του μήνα πάει και αυτό..... Θα πρέπει η δικιά μου να με κερνάει και καφέ από δω και πέρα...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.