Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη κατοικία εν μέρη εντός οικισμού & εν μέρη εκτός οικισμού...!


Recommended Posts

Έχω κατοικία που τέμνεται από το όριο του οικισμού...έχει μετακινηθεί παράνομα σε σχέση με την οικοδομική άδεια (αρχικά ήταν όλη εντός οικισμού), πώς να την δηλώσω??? υπόψην ότι το εκτός οικισμού τμήμα του οικοπέδου είναι μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο...

Στο κουτάκι που λέει "Εντός σχεδίου-οικισμού" να πατήσω ΝΑΙ ή ΟΧΙ???

Μήπως θέλει δύο ξεχωριστές αιτήσεις και ας πρόκειται για μία ενιαία λειτουργικά κατοικία??? ποιά είναι η γνώμη σας??

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα μια αιτηση..

Απλα στο ενα φυλλο θα εβαζα ΝΑΙ και στο επομενο ΟΧΙ (πραγμα που δεν ξερω αν γινεται...)

 

Διαφορετικα δυο αιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

το να βάλεις σε ένα φύλλο εντός και σε ένα άλο φύλλο εκτός δε νομίζω να γίνεται...το λογικό είναι δύο αιτήσεις... αλλά τι θα γίνει με τον μοναδικό αριθμό του ακινήτου?? δεν θα ναι μοναδικός, θά ναι εις διπλούν!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, δεν είναι δυνατόν να χαρακτηρίσουμε "άρτιο και οικοδομήσιμο" τμήμα οικοπέδου. Το οικοπεδο είναι ένα και είτε είναι είτε δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Αν πρόκειται για οικισμό < 2000 κατοίκων, υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ όπου διευκρινίζεται πως γίνεται η δόμηση σε αυτά.

 

Το κτίσμα σου, υποψιάζομαι πως μάλλον θέλει μια νομιμοποίηση με άρθρο 22, εκτός αν παραβιάζει αποστάσεις στο εκτός σχεδίου τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι σε οικισμό <2000 κατ, θα πρέπει να δεις αν παραβιάζονται οι αποστάσεις Δ

 

Όπως πολύ ορθά αναφέρει και ο/η dada το διάταγμα επέτρεπε και επιτρέπει ακόμη

(αν δεν κάνω λάθος) αφενός να χαρακτηρίζεται τεμνόμενο ακραίο οικόπεδο ως άρτιο και οικοδομήσιμο

και αφ’ ετέρου η δόμηση να ενοποιείται με το υπόλοιπο επιτρεπόμενο εκτός σχεδίου αρκεί να μην

παραβιάζονται αποστάσεις και δόμηση (αυτές του εντός οικισμού και του εκτός)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ αυτό που λές για "η δόμηση να ενοποιείται με το υπόλοιπο επιτρεπόμενο εκτός σχεδίου" (προφανώς ενοείς την γνωστή "δαντέλα"), δεν μπορεί να γίνει στην περίπτωσή μου διότι ο εν λόγω οικισμός είναι οικισμός προϋφιστάμενος του 1923 (και όχι κάτω των 2000κατοίκων) και απ'οτι μου είπαν στην πολεοδομία δεν μπορεί να εφαρμοσθεί...

 

dada καταρχήν δεν έχεις δίκιο σε αυτό που λές... διότι η δήλωση του μηχανικού περι αρτιότητας και οικοδομησιμότητας σε τέτοια οικόπεδα τεμνόμενα από το όριο οικσμού, αφορά κάθε τμήμα ξεχωριστά (δεν είναι προσωπική άποψη, είναι απόψη πολεοδομίας).

Το κτίσμα σου, υποψιάζομαι πως μάλλον θέλει μια νομιμοποίηση με άρθρο 22, εκτός αν παραβιάζει αποστάσεις στο εκτός σχεδίου τμήμα

το εκτός σχεδίου τμήμα παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις, αλλά αυτό δεν είναι το πρόβλημα διότι ο ιδιοκτήτης θέλει να πάει με ειδικό πρστοτιμο και τακτοποίηση... το πρόβλημα έιναι ότι και το τμήμα που έχει μείνει εντός έχει μετακινηθεί από την αρχική θέση και πρέπει να το συμπεριλάβω κάπως στην δήλωση...

 

Μάλλον σκέφτομαι να κάνω τη δήλωση τακτοποίησης για όλο το κτίσμα με τον δυσμένέστερο συντελεστή, δηλαδή σαν εκτός οικισμού, αλλά φοβάμαι τι θα ξημερώσει στον ιδιοκτήτη όταν κλείσει η δεκαετία... που θα του πούν να κάνει το εκτός τμήμα άρτιο!

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

η δήλωση του μηχανικού περι αρτιότητας και οικοδομησιμότητας σε τέτοια οικόπεδα τεμνόμενα από το όριο οικσμού, αφορά κάθε τμήμα ξεχωριστά (δεν είναι προσωπική άποψη, είναι απόψη πολεοδομίας).

 

Η δήλωση γίνεται κατά αυτόν τον τρόπο, ώστε το γήπεδο να μπορεί να οικοδομηθεί με τις ευνοϊκότερες διατάξεις. Αυτό δεν σημαίνει οτι το τμήμα ανεξαρτητοποιείται. Το ένα τμήμα παρασύρει το άλλο. Δηλαδή ή θα χτίσεις στο εντός με βάση τα εντός ή στο εκτός με βάση τα εκτός. Δε μπορείς να χτίσεις και στα δυο ότι θα δικαιούταν το καθένα αν ήταν ανεξάρτητο.

Με αυτή τη λογική είπα οτι δεν γίνεται να χαρακτηρίσεις τμήμα γηπέδου. Παρά μόνο όταν περιγράφεις όλο το γήπεδο.

 

Όσο για την άποψη της πολεοδομίας αν δεν προκύπτει από συγκεκριμένη νομοθεσία βαρύνει όσο η άποψη του καθενός από εμάς. Και αυτό αφορά γενικότερα θέματα και όχι το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με dada

 

δηλαδή ότι αυτή η "δαντέλα" (όπως την αναφέρεις) θα έπρεπε να περιλαμβάνεται σαν γενική διάταξη στο ΓΟΚ,

και ότι αν γίνει ερώτημα και για τους «προ του 23 οικισμούς», θα απαντήσουν ομοίως για αυτή την δυνατότητα

που σήμερα δίνεται μόνο στους οικ <2000

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απόψεις σας.... τελικά ίσως συμφωνούμε σε γενικές γραμμές...

Αλλά, αν μπορείτε, δώστε μου μία γνώμη τί μπορώ να κάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση, η οποία απαιτεί λύση εδώ και τώρα, έστω και ακριβοπληρωμένη από άποψη προστίμων....

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα το δήλωνα "εντός σχεδίου" και θα εξέταζα λοιπές Υπερβάσεις

(αποστάσεις κλπ με τα δυσμενέστερα) σύμφωνα με τα παραπάνω

 

Αν τυχόν μου την ακύρωναν μελλοντικά, ως τακτοποίηση εννοώ,

θα προσέφευγα στο ΥΠΕΚΑ

 

(σίγουρα κάθε απόφαση προσβάλλεται πολύ δε περισσότερο όταν

είναι ειδεχθής για τα συμφέροντά μου-από γενική νομολογία αυτά )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.