Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση και προκαταβολή φόρου - βεβαιώσεις Ν 4014/11 κ.α.


geogou

Recommended Posts

Μετά από πολύ ψάξιμο και ερωτήσεις έβγαλα ένα συμπέρασμα το οποίο και θα εφαρμόσω , από δω και πέρα, γιατί επίσημα δεν θέλει κανείς να μας πει , σχετικά με το πότε έχω παρακράτηση φόρου , πότε έχω προκαταβολή φόρου (ΦΕΜ) και πότε τίποτα από αυτά . Την απόφαση μου θα την παραθέσω μαζί με τα κείμενα που βασίζομαι .

 

Στο κείμενο - βιβλίο της Βασιλικής Μπόσκου ΄΄Φορολογία ελεύθερων επαγγελμάτων αρχιτεκτόνων - Μηχανικών ΄΄ Σεπτέμβριος 2008 , διαβάζουμε ότι

 

Α. για τις μελέτες που υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδεια από υπηρεσία του δημοσίου τότε υπολογίζουμε προκαταβλητέο φόρο 4% ή 10%

 

Β. Για τις εργασίες που προσφέρονται χωρίς θεώρηση ή χορήγηση αδείας στα πρόσωπα που αναφέρονται στο συνημμένο αρχείο , τότε τα πρόσωπα αυτά διενεργούν παρακράτηση 20% επί της αμοιβής την οποία αυτά καταθέτουν στην εφορεία.

 

Αυτά αναφέρονται στο άρθρο 58 του Κώδικα φορολογίας εισοδήματος

 

Και ποιο αναλυτικά στην επισυναπτόμενη ερώτηση.( αριθμ. πρωτ. 1043698/844/Α0012)

 

παραδείγματα .

 

1. θέλω να κόψω απόδειξη για συμμετοχή σε μελέτη φτιάχνοντας μόνο τα σχέδια σε συνάδελφο μηχανικό ή εταιρία. Εδώ ο συνάδελφος μηχανικός ή η εταιρία εφόσον έχουν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας θα παρακρατήσουν το 20% θα το αποδώσουν στην εφορία και εμένα θα μου δώσουν την σχετική βεβαίωση. ( η εργασία μου δεν θα θεωρηθεί από δημόσια υπηρεσία , η μελέτη με την υπογραφή του εργοδότη μου όμως θα θεωρηθεί , και αυτός με την σειρά του θα προκαταβάλει τον ανάλογο φόρο)

 

2. θέλω να κόψω απόδειξη για ένα φωτορεαλιστικό σχέδιο κατοικίας ιδιώτη. Εδώ δεν θα κόψω ΦΕΜ διότι δεν θα θεωρηθεί η εργασία μου από δημόσια αρχή ούτε θα πάρω άδεια για αυτή . Επίσης δεν θα έχω και παρακράτηση φόρου διότι ο εργοδότης είναι ιδιώτης και ο ιδιώτης δεν αναφέρεται στα πρόσωπα που παρακρατούν φόρο.

 

3. θέλω να κόψω απόδειξη για βεβαίωση μηχανικού του Ν4014/11 σε ιδιώτη . Η βεβαίωση αυτή είναι ουσιαστικά μια υπεύθυνη δήλωση , και το ότι την βάζουμε στο σύστημα του ΤΕΕ, για μένα , σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί θεώρηση από δημόσια υπηρεσία παρά μόνο κάτι σαν αρχειοθέτηση , οπότε δεν έχω σύμφωνα με τα προηγούμενα ούτε να προκαταβάλλω ούτε να αποδώσει ο πελάτης μου φόρο.

 

4.για την προηγούμενη βεβαίωση πρέπει να πληρώσω τεε - τσμεδε ? εδώ χωρίς να έχω κάτι στα χέρια μου λέω ότι , αν θέλανε και μπορούσαν θα είχαν στο σύστημα τον βεβαιώσεων να βάζω και τον κωδικό της πληρωμής τεε-τσμεδε αλλιώς δεν θα μπορούσα να προχωρήσω , πράγμα που δεν έχουν κάνει . Άρα το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι δεν πληρώνουμε , έστω μέχρι να βγει μια σοβαρή υπογεγραμμένη από ΤΕΕ / υπουργείο ανακοίνωση .

 

post-5086-0-86234800-1325244484_thumb.jpg αυτό είναι από τον κώδικα φορολογίας ,τα άλλα δυο που αναφέρω για κάποιο λόγο δεν ανεβαίνουν , μπορείτε όμως να τα αναζητήσετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρατήρηση για το 1:

 

Στο εισόδημα από αμοιβές ελεύθερου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με

συντελεστή 20% στο καθαρό ποσό (χωρίς ΦΠΑ) των αμοιβών αυτών μόνο εφόσον η συναλλαγή

υπερβαίνει τα 300€. Επομένως, για συναλλαγές μέχρι και 300€ δεν θα παρακρατείται φόρος. Με

τις προηγούμενες διατάξεις ενεργείτο παρακράτηση φόρου με συντελεστή 20% στις αμοιβές αυτές,

ανεξαρτήτως ποσού.

Ισχύς από 01/01/2011 .

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάφορα έγγραφα ώς προς το συμπέρασμα βρίσκονται εδώ:

 

77558166.th.jpg

28481765.th.jpg

77228793.th.jpg

60748985.th.jpg

 

αν καταλαβαίνετε κάτι άλλο , τουλάχιστον ως προς τις βεβαιώσεις όπου οι μισοί κόβουν ΦΕΜ και οι άλλοι μισοί όχι , πείται το , να το λύσουμε μια και καλή .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Απόλυτα σωστός σε όλα, με την διευκρίνηση του Manoli gon!

Δεν χρειάζεται ΦΕΜ στις βεβαιώσεις, έχει συζητηθεί και αλλού αν θυμάμαι καλά.

 

Ένα παράδειγμα:

Συμφωνηθείσα καθαρή αμοιβή με πελάτη Ίδρυμα = 1220€

Αμοιβή με ΦΠΑ = 1500,60€

Στην ΑΠΥ γράφουμε "παρακράτηση φόρου 20% = 244€" και τα ποσά της καθαρής αμοιβής και του ΦΠΑ κανονικά ως συνήθως.

Παίρνουμε βεβαίωση από τον πελάτη για να τη βάλουμε στη δήλωση της εφορίας και να συμψηφιστεί με τους άλλους φόρους μας.

Θα εισπράξουμε 1256,60€.

 

Και δύο απορίες:

1) Η εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών, αν υποθέσουμε ότι θέλουμε να καταβάλουμε στην ΕΤΕ (που μάλλον είναι προαιρετικό πλέον), δε θα βγει για 1500,60€; Τι κάνουμε;

2) Το ποσό αυτό δεν πρέπει να καταβληθεί σε τράπεζα ως <1500 ή μήπως πρέπει αφού στην ΑΠΥ γράφουμε >1500;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ποσό αμοιβής με το ΦΠΑ είναι μεγαλύτερο από 1.500 ευρώ, τότε πρέπει να κατατεθεί σε τραπεζικό λογαριασμό του μηχανικού (ή μέσω τραπεζικής επιταγής να γίνει η πληρωμή).

 

Απόλυτα σωστός σε όλα geogou, με την διευκρίνηση του Manolis gon!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το γράφεις "Αμοιβή με ΦΠΑ 1.500,60 ευρώ". Αυτό δεν θα "τιμολογήσεις" - κόψεις ΑΠΥ;;;

Δεν έχει σημασία η συμφωνηθείσα, η "παρακράτηση", το τι θα πάρεις άμεσα στα χέρια σου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά 1500,60. Με μπέρδεψε η όλη ιστορία με την "παρακράτηση", έχοντας συνηθίσει να παίρνω αμοιβή+ΦΠΑ στο χέρι, ενώ τώρα που θα πάρω λιγότερα μου κακοφαίνεται..

Τι να πω, σταματάει το μυαλό ώρες - ώρες. Thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.