Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτροδότηση οικοδομής βάση ελάχιστου κόστους μηχανικού


akis01

Recommended Posts

Καλημέρα σας με λένε Άκη και δουλεύω σε ένα λογιστικό γραφείο πρόσφατα κάποιος πελάτης μου έφερε να του Κάνω τον τελικό πινάκα για να πάρει ρεύμα για το ακίνητο του έχω ώμος ένα μικρό πρόβλημα έχω στην κατοχή μου όλα τα διαλογιστικά που χρειάζεται για να γίνει Έλενxος από την εφορία ώμος υπαρχή ένα μικρό πρόβλημα το ελάχιστο κόστος βάση μηχανικού είναι 36,980 ευρώ για 2οροφη οικοδομή και ρεύμα θα πάρει μόνο ο πρώτος όροφος 90τμ στο σύνολο 180 τμ ο τελικός πινάκας πώς θα διαμορφωθεί λοιπόν θα διαιρέσω το συνολικό ελάχιστο κόστος του μηχανικού και θα το χωρίσω μόνο για τον ένα όροφο γιατί σε συνεννόηση μου με τον μηχανικό μου ειπε δεν γνωρίζει πρέπει να απευθυνθώ στην αρμόδια ΔΟΥ.

 

Γνωρίζει κάνεις τι πρέπει να κάνω συμβόλαιο δεν υπάρχει ότι το ακίνητο έχει αποπερατωθεί εξολοκλήρου.

Edited by akis01
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να κλείσουν όλες οι εργασίες που έχουν αποπερατωθεί και υπάρχουν τα τιμολόγια και για τα 2 σπίτια.Αυτό είναι σωστό και καλό και για τον άλλο που δεν παίρνει ρεύμα έτσι ώστε να μην ξανασχοληθεί με αυτές τις εργασίες και τα τιμολόγια.Μετά για τις υπόλοιπες εργασίες που δεν έχουν γίνει για τη 2η οικοδομή θα γίνει καταμερισμός του ποσού του ΕΚΚΟ ανάλογα με τα μ2 του κάθε διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σχετικά με της ηλεκτροδοτήσεις πλέον έχει αλλάξει ο νομός από το 2014 δεν θα συντάσσονται  πλέον τα  δικαιολογητικά  για το ρεύμα, άπλα ο κάθε ιδιοκτήτης με την παρουσία του ηλεκτρολόγου αλλά και του μηχανικού με τα κάτωθι  έγραφα – δικαιολογητικά ( ηλεκτρολογικό σχέδιο , αδεία οικοδομής  και τα σχεδία του μηχανικού ) θα πηγαίνουν απευθείας στην ΔΕΗ και θα κάνουν αιτήσει για ρεύμα , σας παραθέτω και τον νέο νόμο του 2014 σε αρχείο pdf…

 

Οπότε η διαδικασία για την ηλεκτροδότηση του  κτιρίου πλέον δεν θα περνά από τον έλεγχο τις  εφορίας… 

File0001.PDF

Edited by akis01
Link to comment
Share on other sites

Καλό μου ακούγεται, όμως ας το επαληθεύσει κάποιος που πήρε ρεύμα μετά την 1 Ιανουαρίου 2014.!!

Αν ισχύει τότε δεν χρειάζεται να γίνεται και ο πίνακας ΕΚΚΟ που καταθέταμε στην Πολεοδομία (ούτε αρχικός, ούτε τελικός πίνακας!)

Αρά δεν συγκεντρώνουν ούτε τις αποδείξεις οι ιδιοκτήτες??? Δεν τις καταθέτουν κάπου αλλού υποχρεωτικά????

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν δεν χρειαζονται αποδειξης κατασκευης της ΕΗΕ, που με αφορα τουλαχιστον, οι λαθρεγκαταστατες εχουν ακομη ενα βοηθημα στην εργασια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.