Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικό Διάγραμμα Δικτύων


spyroudim

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, σήμερα στην Πολεοδομία της πόλης μου, ο υπάλληλος του ελέγχου των Μηχανολογικών Μελετών μου ζήτησε να του συντάξω το Γενικό Διάγραμμα Δικτύων. Έχει κανένας συντάξει τέτοιο διάγραμμα, θα ήθελα την βοήθεια σας τι ακριβώς πρέπει να συμπεριλάβω στο παρόν διάγραμμα. Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι καθαρά θέμα μηχανολόγου, αλλά πιο πολύ συνεργασία μαζί με τον μηχανολόγο, γιατί κάτι μου ανέφερε για διάγραμμα κάλυψης και να φαίνονται πάνω σε αυτό τα δίκτυα....

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα, στον έλεγχο μηχανολογικών (όπως γράφεις) σου ζητούν να δείξεις διάγραμμα δικτύων στο Διάγραμμα Κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε και εγώ όταν μου το είπε σάστισα.... στον έλεγχο μηχανολογικών μου ζήτησε να κάνω ένα γενικό διάγραμμα δικτύων, το οποίο ο συγκεκριμένος υπάλληλος το περιέγραψε ως ένα διάγραμμα κάλυψης πάνω στο οποίο θα φαίνονται και οι θέσεις των δικτύων, για παράδειγμα κολόνα της ΔΕΗ, σύνδεση με την αποχέτευσης κ.α.. Δεν ξέρω τι ακριβώς περιγράφουν σε αυτό το διάγραμμα, αν ξέρει κανείς ας μας δώσει τα φώτα του....

Link to comment
Share on other sites

.... για διάγραμμα κάλυψης και να φαίνονται πάνω σε αυτό τα δίκτυα....

...υπάλληλος το περιέγραψε ως ένα διάγραμμα κάλυψης ....

τεσπα...

συνάδελφε, άλλο στο Διάγραμμα κάλυψης, άλλο «ως ένα διάγραμμα κάλυψης».

 

Ναι, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι γνωστικό αντικείμενο μηχανολόγων όπως είπα και στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο τοπογραφικό, σημειώνεις στις οδούς από που περνά το δίκτυο ύδρευσης, αποχέτευσης, ΔΕΗ, κλπ και με γραμμές πως γίνεται η σύνδεση με το κτίριό σου. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δείξε στο τοπογραφικό ή διάγραμμα κάλυψης τη στεγανή δεξαμενή της αποχέτευσης, το ρολόι του δικτύου ύδρευσης, την κολώνα της ΔΕΗ, το ρολόι της ΔΕΗ και ΟΤΕ. Αν έχετε και μελέτες φυσικού αερίου, δείξε και αν υπάρχει αγωγός σε κάποιον δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την απορία που έχω, είναι απο που προκύπτει αυτό το Διάγραμμα Δικτύων που ζήτησε ο μηχανολόγος της πολεοδομίας

 

Απο τον νέο νόμο για έκδοση οι. άδειας ?

Αν ναι δεν το γνωρίζω, γιατί απο το Μάρτιο που μας πέρασε (ήταν η τελευταία φορά που πήγα πολεοδομία) μέχρι τώρα δεν είχα την τύχη να κάνω Η/Μ σε οικ. άδεια

Ή μήπως προβλέπεται απο τον νέο ΓΟΚ (τον οποίο δεν έχω διβάσει) ?

 

ΥΓ.

αλήθεια συνάδελφοι γιατί τον ονομάζεται ΝΟΚ και όχι ΓΟΚ '11 ή ΓΟΚ '12

παλιά τον ονομάζατε ΓΟΚ 85, ΓΟΚ 2000 .....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο

 

Προδιαγραφές μελετών για έκδοση οικοδομικών αδειών

Αποφ-82070/98/2-12-89 Αποφ-82070/98/89

Εγκ-98/89 [ΙΣΧΥΕΙ απο 2-12-89]

 

<< 3.3 Η Γενική Μελέτη των δικτύων θα περιλαμβάνει:

 

Το γενικό Τοπογραφικό σχέδιο του οικοπέδου με τα δίκτυα παροχών του οικισμού (σε ένα ή περισσότερα σχέδια).

 

Γενικά σχέδια εγκαταστάσεων.

 

Γενικό Τοπογραφικό σχέδιο δικτύου παροχών (σε ένα ή περισσότερα σχέδια).

 

α) Το γενικό τοπογραφικό σχέδιο των εγκαταστάσεων θα είναι αντίγραφο του τοπογραφικού σχδίου της οικοδομής (χωρίς ενδείξεις διαστάσεων) και θα περιλαμβάνει τα παρακάτω στοιχεία των δικτύων παροχής πόλεως στη θέση του οικοπέδου.

 

- Διαδρομή και βάθος αγωγών - διατομές - πίεση.

 

- Τάση και θέση καλωδίων ηλεκτρικής ενέργειας. Στο γενικό τοπογραφικό σχέδιο θα σημειώνονται η διαδρομή των δικτύων με διαφορετικές γραμμές για κάθε δίκτυο με σχετικό υπόμνημα.

 

Μέσα στο περίγραμα του υπόψη κτιρίου ή εάν τούτο δεν είναι επαρκές σε παραπλήσιο εμφανή χώρο, θα αναγράφονται οι απαιτήσεις του κτιρίου σε:

 

- Παροχή νερού σε κυβ.μ. ανά ώρα για πυρόσβεση.

 

- Ηλεκτρική ενέργεια σε ΚVΑ ( μονοφασικό, τριφασικό).

 

- 'Αλλες τυχόν παροχές.>>

 

.......

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.