Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με συνενωση αγροτεμαχιων.


Recommended Posts

ΔΕΝ τίθεται θέμα νέου γηπέδου.

ΝΑΙ μπορείς να συνενώσεις τα 2000 τμ στα 4000 ΧΩΡΙΣ να καταστρέψεις την οικοδομησιμότητα των 4000 τμ. Βελτίωση αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ τίθεται θέμα νέου γηπέδου.

ΝΑΙ μπορείς να συνενώσεις τα 2000 τμ στα 4000 ΧΩΡΙΣ να καταστρέψεις την οικοδομησιμότητα των 4000 τμ. Βελτίωση αρτιότητας.

 

Μπορω να το στηριξω με καποιο εγγραφο; Βρηκα εγγραφα στην κεντρικη υπηρεσια ΥΠΕΚΑ οπως προτεινε συναδελφος παραπανω, ομως ειναι απλως καποιες απαντησεις σε ερωτηματα καποιων στην υπηρεσια και μαλιστα υπαρχουν διαφορετικες απαντησεις επι του θεματος. Εαν εχετε κατι υπ'οψιν θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εάν βρήκες κάποια απάντηση που αντικρούει αυτήν που παρέθεσα, θα ήταν ενδιαφέρον να την παραθέσεις εδώ γιατί δεν έχω υπόψην μου κάποιο έγγραφο το οποίο να έχει τέτοιον χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη και Δημήτρη.

 

Εχω αναφέρει περίπτωση γεωτεμαχίου (εντός ζώνης) που για μόλις 10-15 τ.μ. δεν ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

Εφόσον "σήμερα" επιτρέπονται οι κατατμήσεις γεωτεμαχίων (κληροτεμαχίων) σε μη άρτια και μή οικοδομήσιμα, μπορεί ο πελάτης να αγοράσει απο το όμορο κληροτεμάχιο 100-200-300 τ.μ. ,ας πούμε, ωστε να γίνει το κληροτεμάχιο του άρτιο και οικοδομήσιμο;

Δε γνωρίζω αν παίζει ρόλο, αλλά το όμορο κληροτεμάχιο ΔΕΝ χάνει την αρτιότητα του αν κατατμηθεί και μειθωεί το Ε του κατά 100-200-300 τμ.

Link to comment
Share on other sites

προφανως οχι....

τα 2000 τμ. επρεπε να τα εχει απο το 1977

 

δες στο αρθρ. 1 του Δ 270/85

 

2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα τα γήπεδα: α) Τα κείμενα εντός της ζώνης

των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την

24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77

π.δ/τος (ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Απ'τη βιασύνη μου δε το πρόσεξα. Κρίμα ομως, σε μια περιοχή με 50 κληροτεμάχια των 2000τμ να βρίσκεται αυτό λειψό. 3 παρόμοιες περιπτώσεις στη περιοχή διορθώθηκαν με μεταβολές για Χ λόγους, όχι όμως αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Mανόλη κληροτεμάχια είναι, εκ διανομής Υπ.Γ. Συνεπώς τα εμβαδά είναι όσο προβλέπονται απ΄'τους πίνακες και επι εδάφους! (τώρα αν παίζουν απ'τα ορόσημα και 5-10 τμ δεν χάθηκε και ο κόσμος,χαχαχα)

 

Δεν εχουμε εδώ αυτά τα...μαγειρέματα με υποδείξεις ορίων των ιδιοκτητών (καλύτερα ή χειρότερα, δε ξέρω...!)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.