Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απώλεια οικοδομησιμότητας λόγω παραχώρησης


Recommended Posts

εγω θα προτεινα...

 

...να ρωτησουν αυτοι που συνεταξαν το τοπογραφικο και "εχουν αποψη"

 

υγ

τι ακριβως σημαινει οταν λενε, " τροποποιήθηκε στιγμιαία"???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγκ-32351/5401/39/22-4-88 Γνωμ-128/88

"Αποστολή γνωμοδοτήσεως όσον αφορά την κατά παρέκκλιση

αρτιότητα οικοπέδου".

Σας στέλνουμε συνημμένα σε αντίγραφο την με

αρ.Γνωμ-128/1-3-88 του Νομικού Συμβούλου ΥΠΕΧΩΔΕ κ. Ευτ.

Κορουγένη την οποία και αποδεχόμαστε.

Σύμφωνα με την πιο πάνω γνωμοδότηση η κατά παρέκκλιση

αρτιότητα ενός οικοπέδου διατηρείται έστω και αν μεταβιβασθεί

τμήμα αυτού, μετά το Δ/γμα της παρεκκλίσεως από τον ιδιοκτήτη

του οικοπέδου αφού και μετά από αυτή βεβαίως διατηρείται το κατά

παρέκκλιση πρόσωπο και εμβαδόν.

 

Υπάρχει αυτό, το οποίο βέβαια αναφέρει οικόπεδα... Είναι το μόνο που έχω στην διάθεση μου σχετικό...

Πάντως, το πνεύμα του νομοθέτη , κρίνοντας από τις εγκυκλίους που έχουν εκδοθεί κατα καιρούς σχετικά με θέματα κατατμήσεων, κατα την γνώμη μου είναι πως οι αποσπάσεις τμημάτων και προσαρτήσεις τους σε όμορα για καλύτερη εκμετάλλευση , δεν αποτελούν δημιουργία νέων γηπέδων.

Πάντως, όντως, μία ερώτηση στην ΥΔΟΜ ή ακόμα και στην ΔΟΚΚ θα μπορούσε να σε διαφωτίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στοιχείο που έφερε ο DIMITRIAS80 είναι καταλυτικό. Αρκεί όπως λέει να διευκρινιστεί αν αφορά και τα γήπεδα εκτός σχεδίου (και γιατί άραγε όχι;).

Νομίζω Iliatoras ότι πρώτα πρέπει να κάνεις γραπτό ερώτημα στην ΥΔΟΜ, όπως συστήνει ο dimitris, αλλα επικαλούμενος και την εγκύκλιο που ανέφερε ο DIMITRIS80 και αν διαφωνείς με την απάντηση να ζητήσεις να το προωθήσουν σε προϊστάμενή τους υπηρεσία και ούτω καθεξής . Νομίζω ότι δεν μπορείς να απευθυνθείς απευθείας στην ΔΟΚ ή σε άλλη ανώτερη υπηρεσία, γιατί θα σε ξαναστείλουν πίσω στις κατώτερες.

Ενημέρωσέ μας να μάθουμε και εμείς την κατάληξη.

Edited by Τριαντάφ. Σφυρής
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

συναδελφοι εχω και εγω αναλογη περιπτωση . μηπως υπαρχει καποιο νεο? τελικα δημιουργειται νεο αγροτεμαχιο εαν αποσπασω ενα τμημα του ωστε να το προσαρτησω στο ομορο του. βεβαια δεν χανει το εμβαδον της παρεκκλισης ουτε το προσωπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχω αγροτεμαχιο αρτιο κατα παρεκκλιση εμβαδου 7000 τ.μ. δεν εχει προσωπο σε κοινοχρηστη οδο γι αυτο θεωρειται κατα παρεκκλιση.

συμφωνα με τα παραπανω και γνωμοδοτησεις του ΝΣΚ  ενα αγροτεμαχιο ή οικοπεδο κατα παρεκκλιση αρτιο εαν δωσει (του αποκοπει) στιγμιαια ενα τμημα του σε ομορο ιδιοκτητη τοτε εαν δεν χασει το κατα παρεκκλιση προσωπο ή εμβαδο συνεχιζει να ειναι αρτιο.

 

σε περιπτωση που εγω κανω κατατμηση σε 2 αγροτεμαχια, το Α 4500 (κραταω το κατα παρεκκλιση εμβαδο ) και το Β 2500 , το Α ειναι αρτιο κατα παρεκκλιση?

ή ολα αυτα ισχυουν μονο για στιγμιαιες αποκοπες και συνενωσεις σε ομορη ιδιοκτησια.

 

με λιγα λογια σε περιπτωση κατατμησης απο 1 σε 2 αγροτεμαχια (χωρις συνενωση σε ομορο) θεωρουνται νεα αγροτεμαχια?

Link to comment
Share on other sites

Aν κάνεις κατάτμηση σήμερα θα πρέπει να πληρείται ο κανόνας αρτιότητας δηλαδή Ε=4.000 τ.μ και 25 μ σε αναγνωρισμένο προ 23 δρόμο (αν δεν πρόκειται για άλλη κατηγορία οδού για την οποία απαιτείται 45 μ πρόσωπο και 50 μ βάθος), διαφορετικά το αγροτεμάχιο δεν θα είναι άρτιο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.